Nádcha, čiže zápal nosovej sliznice je ochorenie napadajúce sliznicu nosovej dutiny a vzniká z mnohých príčin. Často zápalom nie je napadnutá len nosná dutina, ale aj vedľajšie nosné dutiny a nosohltan. Napadnutá sliznica sa v nose zdúri a obmedzí sa tak jej priechodnosť. Z nosa vyteká spočiatku vodnatý výtok, ktorý sa môže zmeniť na hlienovitý až hnisavý. Nádchu spôsobujú hlavne vírusy, baktérie, plesne, alebo je alergického pôvodu - napr. senná nádcha. Tým, že je výtok vytekajúci z nosa prehĺtaný, môže dôjsť k dráždivému kašľu.
Rozhovor s detskou lekárkou, MUDr. Lenkou Emmerovou.
V rozhovore s MUDr. Lenkou Emmerovou nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ KDY a JAK efektivně SNIŽOVAT TEPLOTU u dětí?
🎞️ VŠETKO O CHRÍPKE: Kedy je naozaj nebezpečná?
🎞️ Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)
🎞️ Horúčka je pre organizmus do určitej hranice prospešná.
Nádcha sa delí na akútnu a chronickú. Za akútnu nádchu je považovaná nádcha vírusového pôvodu a alergická nádcha. Akútna nádcha sa prenášanie kvapôčkovou infekciou vzduchom a dotykom, teda napr jednoduchým smrkaním, rozprávaním, kašľom, kýchaním alebo bozkami, dotykom infikovaných vecí.
V prípade, že sa nádcha nedolieči, môže dôjsť k jej častému opakovaniu, tzv chronickým zápalom nosovej dutiny. Sliznica nosnej dutiny je už tak poškodená zápalom, že z nej môžu vymiznúť žliazky a úplne sa zmení nosový epitel.
Liečená i neliečená nádcha trvá od 5 do 7 dní. Liečivá, najčastejšie nosové kvapky, majú za úlohu uľaviť plnému, upchatému nosu. Taktiež je dôležité veľmi často vysmrkávať hnisavý aj vodnatý výtok z nosa. Nosové kvapky ďalej zabraňujú vzniku komplikácií, ako je napríklad zápal stredného ucha. Tým sa zabezpečí priechodnosť nosa a voľné dýchanie. Spočiatku liečby môžu pretrvávať bolesti hlavy v čelnej oblasti z dôvodu usadenia nádchy v dutinách. S odchodom (vysmrkávaním) zápalu z prínosových dutín bolesti hlavy, únava, nechutenstvo ustupujú a miznú.
Ak je ale liečba dlhšia a príznaky stále pretrvávajú, je na mieste návšteva lekára.
Vhodné je užívať vitamín C a prijímať dostatok tekutín. Na mieste sú tiež lieky posilňujúce imunitný systém, zinok a pokoj na lôžku v teplom prostredí, aby nedochádzalo k opakovanému prechladnutiu. Protizápalovo pôsobí vo všeobecnej rovine aj popíjanie Aloe vera.
Než sa dieťa naučí smrkať a pochopí systém smrkania z nosa za účelom jeho vyprázdnenia, je otázkou času a z hľadiska dĺžky aj individuálnou záležiťosťou. Keď je dieťa ešte veľa malé a nádcha je silná, hnisavá, sa k "vyťahovaniu" soplíkov používa nosová odsávačka nasadená buď na vysávač alebo ide o manuálne odsávanie soplíkov dychom, cez ústnu odsávačku. Akonáhle dieťaťu tečie z nosa výtok, je lepšie ho nechať tiecť, než neustále behať s vreckovkou a miesto pod nosom otierať, pretože môže dôjsť k podráždeniu a začervenaniu tejto oblasti, ktorá dieťa neskôr bolí, štípe a páli.
Všeobecne ale platí, že je hygienickejšie a vhodnejšie používať pri nádche papierové - jednorazové vreckovky, ktoré neprenášajú a nešíria ďalšej infekciu. Nedrží sa v nich toľko baktérií ako v bežných, látkových vreckovkách.
Nádchu u novorodenca1 môže spôsobiť jednak prechladnutie, vírusy alebo tiež časté používanie odsávačiek, či vytieranie nosnej dutiny, na ktorú reaguje zdúrením a tvorbou hlienu.
Ak je výtok belavý alebo číry, znamená to, že nie je zápalový (hnisavý) a stačí obe dierky vytierať vatovou tyčinkou namočenou v materskom mlieku - aj niekoľkokrát denne. Alebo zvoliť vhodné detské kvapky do nosa, napr Nasivin Soft. U tak malých detí počujeme akési chrápanie alebo preskakovanie soplíkov v nose stále. Ich nosná chrupavka spolu so sliznicou sa ešte stále vyvíja. Nemusí to teda vždy znamenať, že je nos plný a potrebuje vyčistiť.
Ak je nádcha v nošteku usadená veľa a soplík nepostupuje, je na mieste použitie nosovej odsávačky a čakať do 3 dní, či začne postupne odchádzať. Zelenkavo-žltý hlienovitý výtok je znakom prítomných baktérií v nosovej dutine a lekár bude musieť začať antibiotickú liečbu, ak následná kultivácia potvrdí hnisavú nádchu.
Nádcha u dojčiat prebieha v podstate rovnako ako u novorodencov. Deti v tomto veku ešte nevedia sami smrkať a ak si to žiada situácia, používa sa k jej vytiahnutiu nosová odsávačka. Či odsávať a či neodsávať je ako na rodičoch, tak na detských pediatroch. Zatiaľ čo niektorí časté odsávanie odporúčajú, iní varujú. Môže spôsobiť mechanické poškodenie sliznice, z ktorého sa tvoria práve nové a nové hlieny.
V akomkoľvek prípade platí, že nič sa nemá preháňať, a tak aj použitie odsávačky by malo byť šetrné a postupovať by sa malo presne podľa návodu.
Prechodenie nádchy môže spôsobiť zápal priedušiek, zápal vedľajších nosových dutín a zápal stredného ucha, ktorý môže byť spojený aj s prechodnou nedoslýchavosťou.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu