Moringa olejodárna (Moringou oleifera) je nízky, rýchlo rastúci strom pochádzajúci z podhoria Himaláji. Už dávno sa rozšíril cez Indiu, Arábiu a Afriku do takmer celej oblasti trópov a subtrópov. Rastie na slnečných miestach so suchou a piesočnatou pôdou. Jeho časti sú v oblasti výskytu používané ako tradičné súčasti stravy, ako prostriedky ľudového liečiteľstva a ako starostlivosť o pokožku. Vlákna z kmeňov sa používajú na výrobu povrazov a rohoží. Drvené semená alebo pokrutiny po vylisovaní oleja sa používajú ako hnojivo, krmivo pre zvieratá a na čistenie vody. Nevysychajúci olej zo semien je vhodným mazadlom pre jemné mechanické stroje.
Najčastejšie sú konzumované listy, či už čerstvé, varené alebo sušené. Obsahujú bielkoviny a značné množstvo vitamínov (vitamínu C, betakaroténu), minerálov (vápnika, draslíka) a antioxidantov. Podobne ako zelené fazuľkové struky sú používané nezrelé plody moringy. Semená sa pražia a jedia ako oriešky, alebo sa z nich lisuje olej. Jedlé sú aj kvety moringy.
Rôzne časti moringy olejodárnej majú rôzne zloženie a účinky. Podľa toho sa v trópoch a subtrópoch využívajú ako súčasť ľudového liečiteľstva.
Listy slúžia na úľavu pri bolestiach (vrátane bolestí hlavy, krku), horúčkach, chorobách horných dýchacích ciest, infekciách očí a uší, vredoch, hemoroidoch, k stabilizácii tlaku krvi a hormónov štítnej žľazy a tiež pre zvýšenie tvorby materského mlieka. Kvety majú povzbudzujúce a afrodiazakálne účinky a používajú sa aj pri liečbe nádorov, zápalov, chorôb obličiek a pečene. Môžu spôsobiť aj potrat . Semená môžu pomáhať pri liečbe pečeňových chorôb, pri zápaloch a horúčke. Miazga z kmeňa má abortívne účinky. Používa sa pri syfilise, astme, reumatizme, zubných kazoch, bolestiach hlavy, horúčkach, črevných problémoch. Kôra slúži pri tuberkulóze, chorobách očí a uší, delírii, nádoroch, vredoch a ochoreniach sleziny. Korene sú v malom množstve (obsahujú alkaloidy) používané proti parazitom a bolestiam obličiek a kĺbov, na liečbu zápalov, reumatizmu, zápchy , k upokojeniu srdcovej činnosti a dokonca aj k vyvolaniu potratu3.
Pozitívny vplyv konzumácie listov moringy olejodárnej na tvorbu materského mlieka bežne využívajú ženy žijúce v tropickom a subtropickom pásme. V našich podmienkach sa k podpore tvorby materského mlieka užívajú 3x až 4x denne 2 kapsule moringy. Výsledky možno zvyčajne pozorovať už po niekoľkých dňoch užívania. Je nutné dodržiavať rady uvedené v článku Ako dojčiť. Spoločne s moringou možno brať aj senovku grécku11 a benedikt lekársky. Kapsule z moringových listov možno odporučiť aj na naštartovanie laktácie u mamičiek predčasne narodených detí a ako efekt na zvýšenie hladiny prolaktínu3. Navýšenie tvorby mlieka je preukázateľný a neboli pozorované vedľajšie účinky.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu