Migréna je záchvatové ochorenie mozgu, ktoré sa vyznačuje pulzujúcou bolesťou hlavy len na jednej polovici lebky a tiahne sa od spánku okolo ucha až do záhlavia. Táto choroba trápi 20% žien a približne 6% mužov. Prvé záchvaty sa objavujú v pubertálnom období. 90% ľudí trpiacich v dospelosti migrénami sa stretne so svojou prvou migrénou do 20 rokov veku.
Migréna dosahuje maximum okolo 30 rokov veku a okolo 50 rokov veku človeka je na ústupe. Migrénové záchvaty sú u mladých ľudí intenzívne. S narastajúcim vekom klesá ich intenzita, ale zvyšuje sa ich trvanie. Záchvaty sa objavujú jeden alebo dvakrát do mesiaca a ich dĺžka sa pohybuje od 3 do 72 hodín.
Ľudia trpiaci migrénami majú problémy so sústredením sa, majú poruchy učenia a problémy s pracovnou výkonnosťou. Častý problém je tiež v sexuálnom živote chorého.
Existujú dva typy migrény:
Aura je akási predzvesť, ktorá predchádza migrénovému záchvatu a trvá v dĺžke sekúnd a minút. Maximálna dĺžka aury je 30 minút bez zhoršujúcich sa príznakov. U migrény s aurou sa u pacienta pred záchvatom objavia poruchy zorného poľa, poruchy zraku (rozmazané videnie, blikajúce svetlá, čierne škvrny), poruchy čuchu a sluchu, mravčenie v končatinách a problémy s rečou. Pri nástupe bolesti hlavy aura spravidla vymizne.
Migréna sa zaraďuje medzi dedičné choroby. Ak teda trpí migrénou jeden rodič, je pravdepodobnosť prenosu na dieťa 50%. Ak trpia migrénou obaja, je možnosť výskytu migrény u dieťaťa až 85%.
Ľudia s migrénou si vedú tzv. migrénový kalendár, do ktorého si zapisujú všetky stresové situácie a jedálniček, ktorý nasledoval 24 hodín pred záchvatom.
Ochorenie migrénou diagnostikuje lekár na základe anamnézy. Neexistujú žiadne testy, ktoré by určili ochorenie migrénou. Lekár sa väčšinou pýta na situáciu, ktorá migrénu vyvolala, na jej frekvenciu a intenzitu, či bola súčasťou tiež aura a ako dlho trvala a aký charakter mali bolesti hlavy (pulzujúce, jednostranné).
Migrénu možno liečiť bez liekov odstránením spúšťacích faktorov, úpravou jedálnička a životného štýlu. Pacientovi je na čelo pokladaný studený obklad.
Pacienti by mali užívať len tie lieky, ktoré ju predpíše doktor. Pri liečbe migrény bežne dostupnými liekmi, ako sú Brufen, Ibalgin, Aspirín, Paralen sa dostaví iba prechodná úľavová fáza. Tieto lieky nepomáhajú k tlmeniu migrény, naopak spôsobujú závislosť alebo vznik každodenných bolestí hlavy.
Delia sa na dve skupiny:
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu