Ménièrova choroba je ochorenie sluchovo rovnovážneho orgánu, ktorý sa nachádza vo vnútornom uchu. Táto choroba postihuje dospelých ľudí vo veku 20 až 50 rokov. Ménièrova choroba sa vyskytuje len u jedného ucha (vo výnimočných prípadoch sú Meniérovej chorobou napadnuté obe uši).
Ochorenie bolo prvýkrát popísané vo Francúzsku v roku 1861 lekárom Menierom, podľa ktorého sa ochorenie nazvalo.
Vnútorné ucho je tvorené kosteným labyrintom. Je to súhrn drobných dutiniek vnútri spánkovej kosti a labyrintom blanitým, ktorý je vo vnútri kosteného labyrintu. Tvorí ho slimák (sluchový vnem), polokruhovité kanáliky a dva guľovité vačky (určujú vnímanie rovnováhy a polohu hlavy v priestore). Je vyplnený určitým objemom tekutiny a koncentráciou iónov. Ak sa zmení objem tekutiny v blanitom labyrinte, dochádza k Meniérovej chorobe, ktorá sa vyznačuje hučaním v ušiach, závratmi a zhoršením sluchu.
K tomu, aby vnútorné ucho fungovalo, tak ako má, tak tekutina v uchu musí zachovať určitý objem, tlak a chemické zloženie. Faktory, ktoré ovplyvňujú vlastnosti tekutiny vo vnútornom uchu, môžu spôsobiť Ménierovu chorobu. Medzi tieto faktory patrí:
Vedci si myslia, že ochorenie vzniká na základe kombinácii viacerých faktorov.
Ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách. Boli popísané prípady výskytu ochorenia u detí, ktoré mali 4 roky. Naopak boli pacienti, u ktorých sa ochorenie prejavilo až vo vysokom veku, okolo 90. roka života. Najvyšší výskyt je však zaznamenaný vo veku 40-60 rokov. Ochorenie je častejšie u žien ako u mužov v pomere 1,3:1.
Incidencia je 1:1000 až 1:2000 a u 7-10% postihnutých je pozitívna rodinná anamnéza na ochorenie.
Pacienti okrem týchto symptómov môžu mať aj iné ťažkosti. Jedná sa o nevoľnosť, zvracanie a potenie.vertigo môže vyvolať nystagmus, čo sú trhavé pohyby očí. Pacienti často trpia migrénami, čiže silnými bolesťami hlavy.
Typický záchvat začína s pocitom plnosti v uchu, pacientovi hučí v uchu, má znížený sluch, neskôr nasledujú ťažké závraty. Záchvat trvá 20 minút, niekedy až štyri hodiny.
Závažnosť, trvanie a frekvencia záchvatov sa líši u každého pacienta, napr. niekto má záchvaty so silným tinnitom a ďalšie symptómy nie sú prítomné.
Vertigo je symptóm, ktorý môže byť prítomný aj pri iných poruchách ako napr. mŕtvica, mozgový nádor, skleróza multiplex alebo ochorenia srdca a ciev. Ak sa u pacienta objavia niektoré z nasledujúcich symptómv, tak treba navštíviť lekára:
Stupne Ménierovej choroby
Záchvaty oslabujú človeka, ktorý si musí počas a po záchvate často ľahnúť na niekoľko hodín kvôli únave a bolestiam hlavy.
Vertigo môže zvýšiť riziko dopravných nehôd, depresie alebo úzkosti a vedie k trvalej strate sluchu
Lekár pri podozrení na ochorenie d§kladne odoberie anamnézu a následne urobí fyzikálne vyšetrenie. Lekár zisťuje, či pacient nemal v poslednej dobe nejaký úraz, kedy sa mohol poškodiť sluch, pýta sa na prekonané infekčné ochorenia, na užívané lieky, na celkový zdravotný stav a veľmi dôležitým údajom je výskyt ochorenia v rodine.
Lekár urobí pacientovi rad vyšetrení, ktoré chorobu potvrdia, vyvrátia, alebo diagnostikuje inú závažnú chorobu. Súčasťou vyšetrenia je aj popísanie ťažkostí pacientom.
Ak má lekár podozrenie na Meniérovú chorobu, pristupuje v liečbe k audimetrickému vyšetreniu sluchu. Ďalšími vyšetreniami je röntgen, CT, MRI, angiografia.
Pri určovaní diagnózy musia byť prítomné nasledovné kritériá:
Príčina a stanovenie Meniérovej choroby nie sú jednoznačné. Lekári pri liečbe pristupujú k liečeniu jednotlivých príznakov a predpisujú lieky na jednotlivé problémy, akými sú napríklad zvracanie alebo záchvat. V prípade záchvatu podávajú sedatíva. Ak stav závratov pretrváva dlhšie, je možné ich odstrániť operatívne (sakotomie, neurektomie). Dôležitou súčasťou liečby je psychoterapia.
Na začiatku ochorenia sa nedá povedať, ako bude ochorenie prebiehať. U každého pacienta má ochorenie iný priebeh. U niektorých pacientov sa ochorenie zastaví spontánne, avšak u niektorých vedie ochorenie k trvalej strate sluchu alebo k jeho zhoršeniu.
Ménièrova choroba nemá žiadny vplyv na tehotenstvo. Jediným problémom sú lieky, ktoré sú počas choroby užívané. Žena by sa mala počas tehotenstva vyhnúť liekom, ktoré by mohli mať vplyv na vrodené vlastnosti, alebo by mohli akokoľvek ublížiť plodu.
Ženy by mali pri zistení tehotenstva obmedziť príjem soli a obmedziť lieky Meclizine a Ondansetron. U žien s ťažkým postihnutím Meniérovou chorobou sa odporúča užívanie steroidov (Dexamethasone), ktoré sa aplikujú injekčnou striekačkou cez ušný bubienok.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu