Megaskorbická liečba

Megaskorbická liečba (čiže liečba vysokými dávkami vitamínu C) sa vykonáva perorálnym (ústnym), intravenóznym (vnútrožilovým) alebo intramuskulárnym (do svalu) podávaním neutralizovaného vitamínu C (askorbátu) v rádoch desiatok až stoviek gramov denne. Iné ako perorálne podávanie askorbátu sa volí pri potrebe rýchleho zásahu, alebo ak nie je perorálne podávanie človekom tolerované. Prípadne sa pre zvýšenie účinnosti liečby s perorálnym podávaním kombinuje.

Kontraindikácie a riziká megaskorbickej liečby

Megaskorbická liečba sa neodporúča len pri obličkovej nedostatočnosti, dialýze, obličkových kameňoch, pri niektorých poruchách metabolizmu železa a medi, pri deficite enzýmu G6PD. V prípade diabetu je potrebné počítať, že vitamín C zvyšuje aktivitu inzulínu. Pri megaskorbickej liečbe je nutné dostatočne piť (prevencia dehydratácie) a pravidelne a dostatočne jesť (prevencia hypoglykémie).

Indikácie megaskorbickej liečby

Ako akákoľvek iná liečebná metóda ani megaskorbická liečba nie je stopercentne účinná. Vzhľadom k jej minimálnym možným vedľajším účinkom môže byť vhodnou alternatívou ku klasickým postupom modernej medicíny.

  • Pri vírusových ochoreniach: nádcha, prechladnutie, chrípka typu A a B, opar (manifestácia infekcie vírusom herpes simplex), ovčie kiahne7, pásový opar2, osýpky, mumps, detská prenosná obrna (polio), hepatitída A, hepatitída B, vírusový zápal pľúc, akútna mononukleóza (infekcia vírusom Epstein - Baarovej), vírusová encefalitída, besnota, HIV, pravé kiahne
  • Pri bakteriálnych chorobách: čierny kašeľ, tuberkulóza (TBC), záškrt, tetanus, žalúdočné vredy (infekcia Helicobacter pylori), streptokoky, pneumokoky, stafylokoky
  • Pri chorobách parazitmi
  • Pri rakovine: nádory, leukémia
  • Pri autoimunitných ochoreniach: astma, senná nádcha, diabetes mellitus, reuma, roztrúsená skleróza
  • Pri kardiovaskulárnych ochoreniach
  • Pri psychických poruchách: depresia, autizmus, schizofrénia, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, závislosti
  • Pri očných problémoch: šedý zákal, zelený zákal
  • Pri šokových stavoch, popáleninách, otravách, radiačnom poškodení
  • Profylaxia pred a po operáciách alebo očkovanie

Zásadnými predpokladmi úspechu megaskorbickej liečby sú správne dávkovanie, vhodné časové rozloženie dennej dávky (najlepších výsledkov býva dosahované pri užívaní roztoku askorbátu každé 2 až 4 hodiny) a včasné nasadenie veľmi vysokých dávok askorbátu. Čím skôr sa s liečbou začne, tým skôr dochádza k zastaveniu množenia pôvodcu choroby a odoznení príznakov ochorenia, podľa typu choroby v priebehu niekoľkých hodín až 3 - 4 dní.

Megaskorbická liečba je vhodná pre dospelých ľudí, vrátane tehotných a dojčiacich žien, pre staršie deti aj batoľatá a dojčatá. V spolupráci s lekárom je možné megaskorbicky liečiť aj nedonosené deti. Podrobnejšie sa o možnostiach megaskorbické liečby a podpornej terapii pri konkrétnych ochoreniach dočítate v rozsiahlom dokumente Petera Tuhárskeho Vitamín C a megaskorbická liečba - Zabudnutý poklad.

Postup megaskorbickej liečby pri perorálnom podávaní pri bežných ľahších infekčných chorobách

Tento postup je možné použiť napríklad pri liečbe chrípky, nádchy, prechladnutia, angíny, ovčích kiahní. Za účinné sú považované dávky 350 mg/kg/deň a vyššej , podľa aktuálnej medze tolerancie. Pri chorobe človek toleruje dávky aj viac ako desaťkrát vyššie ako v zdravom stave. Medza tolerancie, teda dávka spôsobujúca hnačku sa individuálne líši a mení sa aj podľa choroby (pri závažnejších ochoreniach sú tolerované vyššie dávky askorbátu než pri ľahších chorobách) a jej priebehu (s postupujúcou liečbou tolerovanej množstvo askorbátu klesá). Pri megaskorbickej liečbe sa teda askorbát dávkuje podľa princípu " balans - na hrane. " Aby bola liečba efektívna, je potrebné podávať dávky vo veľkosti 80 až 90 % dávky. Pri vyšších dávkach podávaných perorálne sa môže objaviť plynatosť, výnimočne podráždenie žalúdka a zvracanie.

Aby nedošlo k prekysleniu organizmu a aby bol roztok jedlý, je nutné čistý vitamín C (bez aditív - napr. Das gesunde plus z dm drogerie markt , alebo Dr Kulich Pharma) neutralizovať čistou sódou lekárenskej kvality (neobsahujúcou hliník). V dostatočnom množstve vody kvôli lepšiemu vstrebávaniu najlepšie s trochou pridanej čerstvo vylisovanej ovocnej šťavy sa rozpustia 3 až 4 objemové diely vitamínu C a 1 objemový diel sódy. Vzniknutý roztok má byť mierne slanokyselý až mierne kyslý. Pred každou dávkou sa pripravuje roztok čerstvý . Užíva sa každé 2 až 4 hodiny, podľa individuálnej tolerancie.

Ďalšie prostriedky podporujúce účinky megaskorbickej liečby

  • Zdravá strava: antioxidanty (zelenina a ovocie), omega - 3 - mastné kyseliny - z väčších zdrojov napr. morské ryby, chia semienka, ľanové semienka. Obmedzenie aditív, priemyselné spracovanie stravy a sacharidov (a to hlavne cukru)
  • Zdroje síry: cesnak, cibuľa, hlúboviny zelenina (brokolica, karfiol, kel, kapusta), červená paprika, ovos, srvátka, liek ACC
  • Bioflavonoidy: bobuľové ovocie - maliny, černice, brusnice, čučoriedky, čierne ríbezle, granátové jablká, šípky, jarabiny, paradajky, citrusy, koreň sladkého drievka
  • Vitamín D (vitamín D3 v kvapkách, rybí tuk): jeho zásoby z leta vydrží v našej zemepisnej šírke nanajvýš 3 mesiace, bezpečná dávka pre dlhodobé užívanie je pre dojčatá 500 IU, pre dospelého 5 000 IU
  • Zelené potraviny
  • Probiotiká3
  • Betaglukány1: pre deti napr.Hliviačik alebo Imunoglukán

Postup megaskorbickej liečby v ostatných prípadoch

O presnom postupe megaskorbickej liečby a podpornej terapie pri rade ďalších ochorení a zdravotných problémov sa dočítate v rozsiahlom dokumente Petera Tuhárskeho Vitamín C a megaskorbická liečba - Zabudnutý poklad.

Viac o megaskorbickej liečbe na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Peter Tuhársky: Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad (pdf, 460stran, SK)
  2. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Kyselina_askorbová
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Vitamín_C
  4. http://www.inpharm.cz/images/upload/aktuality/vitaminC.pdf

Hodnotenia a skúsenosti s megaskorbickou liečbou

Máš skúsenosť s megaskorbickou liečbou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke