Marfanov syndróm je dedičné ochorenie, ktoré postihuje spojivové tkanivo, vlákna, ktoré upevňujú orgány a iné štruktúry v tele. Tento syndróm najčastejšie postihuje srdce, oči, cievy a kostru.
Marfanov syndróm postihuje narovnako mužov aj ženy. Výskyt ochorenia nie je podmienený etnickými alebo geografickými faktormi. Každý rodič s Marfanovým syndrómom má 50% šancu, že jeho dieťa zdedí ochorenie od rodiča. Syndróm sa vyskytuje približne u jednej osoby z 5 000.
Marfanov syndróm spôsobuje mutácia v géne. Poškodený gén netvorí potrebný proteín pre spojivové tkanivo, ktoré umožňuje pružnosť a pevnosť pre väzivo. Väzivo (spojivové tkanivo) sa skladá z proteínov. Vzhľadom k tomu, že spojivové tkanivo sa nachádza všade v celom tele, Marfanov syndróm ovplyvňuje rôzne časti organizmu. Ochorenie nemá vplyv na inteligenciu.
Približne 75% postihnutých zdedí ochorenie od rodiča, ktorý má dané ochorenie. V 25% prípadov sa ochorenie môže objaviť aj u detí zdravých rodičov.
Ľudia s Marfanovým syndróm sú obvykle vysoký a chudý s neúmerne dlhými rukami, nohami, ale aj s dlhými prstami na rukách a nohách. Klinické prejavy môžu byť mierne alebo ťažké. Ak sú vážne postihnuté srdce a cievy, stav môže byť život ohrozujúci.
Prítomnosť prejavov Marfanovho syndrómu už u novorodencov sú spojené s ťažším priebehom, ako u pacientov, pri ktorých sa ochorenie prejaví neskôr. Väčšina klinických príznakov je špecifických pre starobu, a niektoré príznaky sa môžu prejaviť až neskoro v živote. Ochorenie sa preto niekedy diagnostikuje až neskoro v živote.
Najviac postihnutý je kostný systém a z orgánov je to najmä srdce, cievy, pľúca a oči.
Diagnóza sa stanoví na základe podrobnej anamnézy, klinických prejavov a ďalších vyšetrení. Vzhľadom na rôzny nástup prejavov je diagnostika obtiažna. Pri určení diagnózy sa využívajú nasledovné vyšetrenia:
Neexistuje liečba, ktorá by vyliečila Marfanov syndróm. Každý pacient je však pravidelne sledovaný u špecialistov (podľa postihnutých orgánov).
Pacienti každý rok absolvujú vyšetrenie u očného lekára, u kardiológa, ktorý urobí echokardiografiu a ďalej u ortopéda, ktorý sleduje vývoj kostry .
Žena s Marfanovým syndrómom by si mala tehotenstvo vždy naplánovať, mala by ho prekonzultovať s odborníkmi. Najväčšie riziko pre ženu je z hľadiska kardiologického, čiže na srdcovo-cievnom poškodení.
Ďalšie riziko predstavuje maternica, ktorá je málo elastická a preto môže dôjsť k potratom. Tehotná žena musí mať počas tehotenstva pokoj a mala by ležať na lôžku. Tehotenstvo je vždy rizikové a najčastejšie je ukončené cisárskym rezom.
Prognóza závisí najmä na poškodení srdcovo-cievneho systému a hlavne na rozšírení aorty. Vďaka lepším diagnostickým metódam, včasnej diagnóze ochorenie, lepším operačným technikám je priemerný vek pacientov s Marfanovým syndrómom približne 70 rokov.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu