Lingua geographica alebo mapovitý jazyk bola donedávna považovaná za vrodenú ochylku od normálu. V súčasnosti sa zdieľa názor, že nejde o anomáliu, ale o chorobný stav. Našťastie, tento stav je nezhubný. Vyskytuje sa u všetkých vekových kategórii, najčastejšie u detí a dvakrát častejší u dievčatiek.
Na jazyku uvidíte hladké, ostro ohraničené, červené plôšky. Môžete ich objaviť najčastejšie na zadných 2/3 a bočných stranách jazyka. V týchto oblastiach nastáva zodieranie nitkovitých výbežkov slizníc, tzv. filiformných papíl, ktoré zväčšujú povrch jazyka a pomáhajú pri žuvaní a prehĺtaní sústa.
Tieto plôšky môžu meniť tvar a splývať – pripomínajú mapy, z čoho vzniklo aj toto pomenovanie. Tvar menia kvôli striedaniu regenerácie a odierania. V určitých oblastiach sa časť jazyka zregeneruje a v ďalšej sa odrie. Preto sa zdá, že sa plochy presúvajú. Môžu sa tiež vyvyšovať nad okolie a ohraničovať belasým lemom.
Dieťa sa sťažuje na pálenie a odmieta stravu. Môžu sa vyskytnúť aj pocity cudzieho telesa na jazyku. Bolia najmä pri kyslých a pálivých jedlách.
Pôvodca je zvyčajne neznámy. Jednou z možností vzniku sú dedičné predispozície, teda dieťa zdedí mapovitý jazyk po jednom z rodičov. Ochorenie zhoršujú stresové stavy, strach či úzkosť alebo depresia1. Tá ho môže aj sama o sebe vyvolať.
Ďalšou možnou príčinou sú tráviace problémy, napríklad gastroezofageálny reflux, teda návrat potravy zo žalúdka do pažeráka alebo infekcia Helicobacterom pyroli2, čo je baktéria spôsobujúca žalúdočné vredy. Spontánne sa objavuje po cholecystektómiach, chirurgickom odstránení žlčníka.
Lingua geographica môže byť aj prejavom psoriázy2 (ako jeden zo symptómov psoriasis vulgaris, čo je chronické zápalové ochorenie kože prejavujúce sa olupovaním červených ložísk), preto je potrebné aj toto ochorenie vylúčiť.
V poslednej dobe sa objavuje teória, že mapovitý jazyk môže patriť medzi príznaky Lymskej boreliózy5, baktériovej infekcie najčastejšie prenášanej kliešťami.
Lingua geographica sa vyskytuje v piatich typoch:
Liečba spočíva v odstránení známej príčiny. Ak ochorenie nespôsobuje žiadne ťažkosti, tak sa nelieči. Liečba by mala viac nežiaducich účinkov ako ochorenie samotné. Ak jazyk bolí, môžete aplikovať topické anestetiká (znecitlivejúce lieky), ktoré vám predpíše lekár. Ďalšou možnosťou sú antihistaminiká (lieky proti alergii), kortikoidy (lieky potlačujúce zápal), poprípade anxiolytiká (lieky potlačujúce úzkosť1). Predísť tomuto ochoreniu bohužiaľ nie je možné. Našťastie môže vymiznúť aj samé od seba.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu