Mandľové mlieko

Mandľové mliekoMandľové mlieko sa správne podľa slovenskej legislatívy označuje ako mandľový nápoj. V bežnej reči je zvyčajne používaný termín mandľové mlieko. Vyrába sa z mandlí a vody. Mandľovníky sú príbuzné slivkám, čerešniam, broskyniam a marhuliam. Jedná sa o ovocie s tenkou dužinou a tvrdou škrupinou, pod ktorou sa skrýva semeno - mandľa.

Mandľové mlieko nie je žiadnym novodobým vynálezom. V sérii kultúr je ako nápoj používané už po stáročia. Je alternatívou pre ľudí trpiacich alergiou na živočíšne mlieko1, pre ľudí trpiacich intoleranciou laktózy1, pre ľudí, ktorí živočíšne mlieko nepovažujú za zdravé a pre ľudí, ktorí nechcú konzumovať živočíšne mlieko z filozofických, náboženských či etických dôvodov (napr. pre vegáni). Mandľové mlieko je samozrejme nevhodné pre alergikov na mandle.

Aj ľudia, ktorí bežne pijú kravské alebo iné živočíšne mlieko, môžu oceniť inú chuť mandľového mlieka a spestriť si ním jedálniček. Jeho konzumáciu je možné kvôli obsahu aminokyseliny tryptofánu odporučiť napr. pri nespavosti. Nesladenému mandľovému mlieku niektoré zdroje pripisujú zásadotvorný vplyv v organizme. Doma vyrobené alebo kupované mandľové mlieko s vhodným zložením je možné podávať aj malým deťom od 4 až 6 mesiacov, používať ho na zapitie príkrmov1 a varenie kaše. Nie je vhodné ako plná náhrada materského mlieka, pretože neobsahuje všetky potrebné živiny. Ak už dieťa papá dostatočne a pestro, je možné ho rovnako ako ostatné rastlinné mlieka (okrem sójového) používať na pitie. Druhy obohatené vápnikom vo forme rias je možné podávať deťom od 10. mesiaca.

História konzumácie mandľového mlieka

Pestovanie vyšľachtených mandľovníkov (Prunus amygdalus dulcis) je preukázané už v dobe 3000 až 2000 rokov pred naším letopočtom v oblasti Blízkeho východu.Vďaka Hodvábnej ceste sa čoskoro rozšírili na území dnešnej Číny, Indie, strednej Ázie a Grécka. Potom vďaka obchodným stykom postupne aj do celej oblasti okolo Stredozemného mora. Ich príchod do oblasti Španielska a Portugalska sa dátuje do polovice 8. storočia nášho letopočtu.

Mandľové mlieko bolo bežne konzumované už v starovekom Ríme. Tiež bolo na rozdiel od nepravidelne dostupného a v tej dobe neuchovateľného kravského mlieka pomerne bežnou súčasťou stredovekej stravy. Zo 14. storočia sa zachovalo viacero receptov využívajúcich mandľové mlieko. V 18. storočí boli mandľovníky dovezené do Kalifornie a v jej vnútrozemí sa im darí veľmi úspešne pestovať dodnes. Až po 18. storočí s rozmachom konzumácie kravského mlieka začalo mandľové mlieko z európskych jedálničkov ustupovať. V súčasnosti sú najväčšími producentmi mandlí USA (Kalifornia), Španielsko, Taliansko, Maroko, Sýria, Irán, Afganistan, Turecko, Tunisko, Alžírsko a tiež Austrálie a JAR. Pestujú sa aj v Českej republike. Konzumácia mandľového mlieka znova naberá na popularite. Pomerne obľúbené je v USA.

Zloženie mandľového mlieka

Jeden hrnček mandľového mlieka obsahuje asi 1 až 1,5 g bielkovín a 2,5 až 3 g tukov, teda menej bielkovín ako živočíšne mlieka. Tuky sú tvorené predovšetkým omega - 3 - mastnými kyselinami. Mandľové mlieko neobsahuje laktózu a cholesterol. Obsahuje vlákninu, vrátane probiotickej (podporujúca rast probiotík3). Mandľové mlieko je tiež dobrým zdrojom aminokyseliny tryptofánu, vitamínov E, B1, B2, kyseliny listovej 1, horčíka, selénu, mangánu, zinku, draslíka, železa, fosforu, medi a vápnika. Niektoré zdroje uvádzajú zásadotvorné pôsobenie nesladeného mandľového mlieka v ľudskom tele.

Druhy mandľového mlieka

Kúpiť sa dajú mandľové mlieka tekuté alebo balené v tetrapakových krabiciach. Ďalej sušené - obohatené vápnikom. Tekuté mandľové mlieka je možné kúpiť aj sladené, ochutené. V ponuke sú aj ryžovo - mandľové a mandľové "smotany" na varenie.

Mandľové mlieko, ryžovo-mandľové mlieko a mandľová smotana

  • Nápoj zo sladkých mandlí Natural bio Ecomil: nesladený
  • Nápoj zo sladkých mandlí Natural s kalciom bio Ecomil: nesladený, obsahuje riasy Lithothamnium calcareum
  • Nápoj zo sladkých mandlí bio Ecomil: sladený agávovým sirupom
  • Nápoj zo sladkých mandlí s kalciom bio Ecomil: sladený agávovým sirupom, obsahuje riasy Lithothamnium calcareum
  • Nápoj mandľový bio Provamel: sladený agávovým sirupom
  • Nápoj mandľový ALPRO: sladený cukrom, obsahuje stabilizátory (karubín, guma gellan) a fosforečnan vápenatý
  • Nápoj zo sladkých mandlí vanilka bio Ecomil: sladený agávovým sirupom
  • Nápoj zo sladkých mandlí kakao bio Ecomil: sladený agávovým sirupom
  • Nápoj ryžový s mandľami bio Vitariz: nesladený
  • Nápoj ryžovo - mandľový Isola Bio: novo nesladený
  • Nápoj špaldový s mandľami bio Natu: nesladený
  • Nápoj zo sladkých mandlí v prášku bio Ecomil: obsahuje maltodextrín a maltózu
  • Nápoj zo sladkých mandlí v prášku s kalciom bio Ecomil: obsahuje maltodextrín, maltózu a riasy Lithothamnium calcareum
  • Kulinárska špecialita z mandlí bio Ecomil: mandľová " smotana " - obsahuje Agávový sirup a stabilizátory (xantán, arabská guma)

Domáca výroba mandľového mlieka

  1. Deň dopredu, teda na 8 až 12 hodín namočíme 100 g nelúpaných sladkých mandlí.
  2. Potom ich scedíme, zliatu vodu vylejeme a napučané mandle nasypeme do mixéra a pridáme k nim približne 0,75 l studenej vody.
  3. Mandle s vodou dôkladne mixujeme pri vysokých otáčkach niekoľko minút. Vznikne mliečna farba a spenená tekutina.
  4. Túto tekutinu potom scedíme cez veľmi jemné sitko alebo syrárske plátno. Nádobu mixéra vypláchneme 0,25 l studenej vody a tiež scedíme. Zachytenú mandľovou drť dobre vytlačíme.
  5. Vzniknuté mandľové mlieko premiešame a použijeme najlepšie čerstvé. V chladničke vydrží až tri dni, ale jeho výživná hodnota a chuť skladovaním klesá.

TIP: Dobre vytlačenú mandľovú drť zvyšnú po výrobe mlieka možno použiť na prípravu dezertov, sušienok, múčnikov či nátierok alebo dať do kaše.
TIP: Ak pri výrobe mandľového mlieka použijeme menšie množstvo vody, získame náhradu kravskej smotany na varenie.

Domáce mandľové mlieko

Viac o mandľovom mlieku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Almond_milk
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Almond
  3. http://www.varimezdrave.cz/
  4. http://www.vegparadise.com/highestperch31.html
  5. https://web.archive.org/web/20120413092436/http://www.fao.org/inpho_archive/content/documents/vli...
  6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16172596
  7. http://www.rawsuperfood.cz/rawsuperfood/5-RAW-recepty/43-Mandlove-mleko
  8. Foto: ©Depositphotos.com/[belchonock]

Hodnotenia a skúsenosti s mandľovým mliekom

Máš skúsenosť s mandľovým mliekom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke