Magnetoterapia je rozšírenou liečebnou metódou podobnou alternatívnej medicíne. Magnetoterapia sa používa takmer vo všetkých oblastiach medicíny (chirurgia, pediatria, interné, urológia, ortopédia, gynekológia, neurológia, reumatológia, stomatológia, dermatológia, geriatria, v očnom lekárstve, v športovom lekárstve, balneológiu a pri rehabilitácii).
Počas liečby magnetoterapiou je dôležité, aby súčasne človek nepodstúpil akékoľvek röntgenové vyšetrenie alebo liečbu ožarovaním. Röntgen aj ožarovanie skresľujú výsledky dosiahnuté magnetoterapiou.
Princíp magnetoterapie
Princípom magnetoterapie je umiestnenie do magnetického poľa vodiča vo forme živého tkaniva, v ktorom je jemné elektromotorické napätie s prúdmi, ktoré napomáhajú pri liečení priložených živých tkanív človeka.
V magnetoterapii sa využíva pulzné magnetické pole, ktorého vlastnosťou je zmena polarity v pulzoch závislých na tvaroch a frekvenciách. Využitie pulzného magnetického poľa v lekárstve musí mať danú indukciu (do 20MT), frekvenciu (do 100Hz), gradientu, dĺžku a tvar pulzov. Dodržiavanie týchto hodnôt je dôležité preto, aby nedochádzalo k vedľajším účinkom.
Pulzná magnetoterapia je vykonávaná pomocou aplikátorov, ktoré majú plochý alebo valcový tvar.
Účinky pulzného magnetického poľa na živé tkanivo:
ovplyvnenie látkovej výmeny buniek - zlepšuje priestupnosť bunkovej membrány,
vazodilatačný efekt - zlepšuje sa prekrvenie (polarizácia ovplyvňuje červené krvinky),