Listerióza je infekčné ochorenie domácich a divých zvierat. Spôsobujú ju baktérie rodu Listeria a môžu sa preniesť na človeka.
Pre zdravého dospelého jedinca nie je listerióza nebezpečná. Prebieha viac menej bez príznakov alebo ako stredne ťažké chrípke podobné ochorenie. Občas sa vyskytne hnačka, nevoľnosť či zvracanie. Šíri sa lymfatickými a krvnými cestami, preniká do tkanív ľudí, ktorých telo je oslabené tehotenstvom, starobou či chorobou. U dospelých sa pri listerióze monocytogenes prejavujú život ohrozujúce meningitídy, meningoencefalitídy alebo encefalitídy.
Niektoré tehotenstvo je bez príznakov tohto infekčného ochorenia až do pôrodu. V treťom trimestri je vysoké nebezpečenstvo transplacentárneho prenosu infekcie. Dochádza k infekcii placenty, plodových obalov s celkovým generalizovaným ochorením plodu sprevádzaným septikémiou. To vedie k potratom3 v druhom a v treťom trimestri. Alebo to vedie k narodeniu mŕtveho či ťažko chorého novorodenca1.
Listerióza sa stanovuje kultiváciou vzorky z biologického materiálu odobratého z miesta prejavu infekcie.
U ľudí je bežné asymptomatické nosičstvo. Listérie existujú v 15 - 60 percentách surových či nedostatočne prepečených kurčatách. Kontaminujú zeleninu, hotové šaláty i zmrazené jedlá.
Príklady prenosu:
Pri dokázanom osídlení pôrodných ciest v gravidite sa profylakticky podávajú antibiotiká4. Ak sa včas stanoví listerióza u tehotných a u imunokompromitovaných osôb, tak sa zabráni vážnemu priebehu ochorenia.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu