Laryngitída

Laryngitída čiže zápal hrtana sa väčšinou pridruží k nejakej inej chorobe dýchacích ciest - zápalu pľúc1, bronchitíde alebo chrípke. Najväčší pozor dávajte v jarných a jesenných mesiacoch, kedy na zápal hrtanu ochorie najviac dospelých i detí. Táto choroba sa u vás alebo detí môže objaviť pokojne aj niekoľkokrát po sebe. Nikdy si na ňu nemôžete vytvoriť imunitu. Čím je vaše dieťa mladšie, tým má laryngitída ťažší priebeh.

Prečo je laryngitída závažná?

Laryngitída je infekcia vírusového pôvodu. Dochádza pri nej k zápalu hrtana (dýchacej trubice) a tento zápal môžu paradoxne zhoršiť baktérie, ktoré inak žijú v zdravých dýchacích cestách. Vírusová infekcia sa prenáša vzduchom, takže stačí, že vy alebo vaše dieťa vdýchne napríklad v autobuse tento vírus. Okrem vdýchnutia vírusu si ale môžete vy alebo deti laryngitídu privodiť aj tým, že dýchate ústami veľmi studený vzduch, ktorý sa takto dostane priamo do dolných dýchacích ciest. Tie na situáciu reagujú zúžením alebo dokonca úplných znepriechodnením. Ďalšou možnosťou vzniku laryngitídy je prílišné namáhanie hlasiviek, napríklad keď dieťa často kričí. Zápal hrtana môže spôsobiť aj hlasný spev, krik a alebo žalúdok, ktorý trpí refluxom. Pri refluxe sa vám totiž vracia žalúdočná šťava späť do pažeráka a tá potom dráždi hrtan, ktorý opuchne.
Laryngitída

Najčastejšie sa objavuje v jesenných a zimných mesiacoch. V hojnom počte sa objavuje práve u detí, a čím sú mladšie, tým horší býva i priebeh choroby. Najhoršie sú na tom deti do troch rokov. Približne od pol roka totiž bábätko stráca protilátky, ktoré má ešte od matky a začína si budovať svoju vlastnú imunitu. Preto býva oveľa náchylnejšie k rôznym ochoreniam. Nedá sa pritom povedať, kto je chorobou ohrozený viac. Sú deti, ktoré ju nezažijú nikdy a potom také, ktoré ňou trpia každý mesiac.

Ak by dieťa ochorelo zápalom horných dýchacích ciest viac ako 6x do roka, je vhodné požiadať lekára pre istotu o vyšetrenie na stav imunity vášho dieťaťa. Imunologické vyšetrenie má za úlohu odhaliť vrodené alebo získané poruchy imunity, ktorú majú na starosť najmä biele krvinky. Prebieha tak, že vás lekár pozve na odber krvi. Niekedy môže byť nutnosť prísť na lačno, ale nebýva to tak vždy. Imunológ sa bude najskôr zaujímať o priebeh ochorenia vášho dieťaťa. Ďalším krokom je preštudovanie výsledkov z predchádzajúcich vyšetrení a potom dôjde aj k samotným odberom krvi.

Dýchacie cesty

Aby sme lepšie pochopili vznik a priebeh tejto choroby, poďme sa pozrieť na celé dýchacie cesty. Keď sa nadýchnete nosom, vzduch prejde najprv nosom do hltanu. Ten je spoločný pre dýchacie i tráviace ústrojenstvo, takže tadiaľ prechádza aj jedlo do žalúdka. Na konci hltanu sa cesty vzduchu a jedla rozdelia. Jedlo vkĺzne do pažeráka a vzduch prejde do hrtana. Pri vstupe do hrtana je ešte príchlopka, ktorá sa uzavrie vždy, keď prehltneme jedlo, aby sa nedostalo do dýchacích ciest. Občas sa stane, že sa nejaký malý kúsok potravy do hrtanu ale dostane a určite ste už niekedy zažili ten kašeľ, ktorým sa telo snaží zatúlaný kúsok vypudiť z hrtana.
Vzduch prejde cez nosnú dutinu, jedlo cez ústnu dutinu a oboje potom prechádzajú hltanom. Na konci hltanu sa ich cesty zase rozdelia - jedlo do pažeráka a vzduch do hrtana.

Hrtan je v podstate trubica, ktorú spevňujú chrupavky okolo neho. V hrtane nájdeme hlasivky. Keď sa do hrtanu dostane infekcia, tak celý hrtan - sliznica v ňom sa prekrví a hlasivky opuchnú, priemer hrtana sa teda zúži a telo reaguje kašľom.

Aké sú príznaky ochorenia laryngitídou?

Od chvíle, kedy sa dieťa alebo vy nakazíte, do doby, než vypukne choroba, môžu uplynúť 1 až 3 dni. Keď vznikne laryngitída v dôsledku vírusovej infekcie, opuchne sliznica v horných dýchacích cestách, začne sa tvoriť viac hlienu a opuchne aj sliznica hrtana a hrtanová príklopka. V podstate celý krk vášho dieťatka vnútri je opuchnutý. Takže sa mu zúži dýchacej trubice. U malého dojčaťa je široká len asi centimeter, takže každé zmenšenie je okamžite rizikové. Dieťaťu sa horšie dýcha, chraptí, ale najčastejšie sa objaví suchý, drsný kašeľ, ktorý pripomína štekanie alebo kikiríkanie. Dieťa nemôže dýchať a každé nadýchnutie sprevádza aj divný zvuk. Pretože sa nemôže poriadne nadýchnuť, začne byť logicky nepokojné, a tým sa celý jeho stav ešte trochu zhorší. Dieťa býva aj bledé a spotené. Toto všetko môžeme opísať ako záchvat laryngitídy, najčastejšie k nemu dochádza v noci.
V hornej časti obrázku sú voľne priechodné dýchacie cesty. V dolnej sú už opuchnuté a horšie priechodné.

Video (CZ): Laryngitida (laryngitis) - štekavý kašeľ

Aby sme vás ale len nedesili, priebeh ochorenia vôbec nemusí byť takto ťažký. Pokojne môže prebiehať len ako bežné prechladnutie s miernou teplotou. Dôležitým varovaním je to, keď sa počas dňa mení druh kašľa, ktorý je zrazu štekavý a bolestivý. Veľmi často ho sprevádza plač, zvlášť u detí, ktoré ešte nevedia hovoriť.

Typy laryngitídy

Laryngitída sa rozdeľuje podľa toho, ako hlboko prenikol zápal do hrtana. Príznaky u všetkých typov zápalu hrtana sú dosť podobné a preto jednotlivé druhy len tak sami nerozoznáte. Vždy je preto najlepšie zájsť rovno za doktorom.

Katarálny zápal

To je najľahšia forma tejto choroby. Zápal v tomto prípade prenikol len na povrch hrtana. Týmto typom choroby môžete ochorieť vy i vaše deti, teda akákoľvek veková skupina. Pri katarálnom zápale začnete chrapčať a strácať hlas. Objaví sa suchý kašeľ, ktorý vás bude dráždiť v krku. Suchý kašeľ môže ale postupne prejsť do vlhkého kašľa a v hlienoch môžete objaviť aj trochu krvi. Stúpne vám teplota2 a môžete mať aj horúčku a nádchu. Ste celkovo unavení, bolí vás hlava a ťažko sa vám prehĺta kvôli opuchnutému hrtanu.

Subglotická laryngitída čiže akútne laryngitída

V tomto prípade preniká zápal hlbšie do hrtana a opuchne jeho najužšia časť. Ide o zápal hlasiviek. Touto formou laryngitídy ochorejú najčastejšie deti vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov a hlavne na jar alebo na jeseň, kedy sú väčšie výkyvy teplôt. Väčšinou táto choroba prepadne vaše deti v noci z ničoho nič. Dieťa začne štekavo kašľať a mať nádchu. Bude mať zrejme zvýšenú teplotu2, bude sa mu ťažko dýchať a môže na perách a na ušiach začať modrať. Je dôležité vaše dieťa čo najskôr dostať do nemocnice. Teplota býva zvýšená.

Supraglotická laryngitída

Čiže tiež epiglotitída (akútny zápal príklopky). Supraglotická laryngitída sa nevyhýba žiadnej vekovej skupine, najčastejšie ňou však ochorejú predškoláci alebo školáci. Tento druh laryngitídy majú na svedomí baktérie. Príznaky sa u vášho dieťaťa objavia náhle, najprv ho začne bolieť v krku pri prehĺtaní, potom sa pridá horúčka (38-39 ° C) a následne nebude môcť skoro prehltnúť. Aj tu je preto nutné dieťa čo najskôr dostať do nemocnice.

Chronická laryngitída

Ak trvá zápal hrtanu dlhšie ako 6 týždňov, hovoríme o chronickej laryngitíde. Ďalšou možnosťou, ako si chronický zápal privodiť, je časté a dlhodobé preťažovanie hlasiviek. Môže to byť hlasným spevom alebo krikom. Ani fajčenie a alkohol hlasivkám neprospievajú a aj to môže byť príčinou chronickej laryngitídy. Tento druh laryngitídy spoznáte tak, že najprv ochraptíte, začnete kašľať a budete cítiť sucho a pálenie v krku. Chrapot môže trvať pokojne až 2 týždne. Kašeľ vás bude najskôr dráždiť v krku a postupne prejde do vlhkého kašľa. Prechodne môžete hlas aj stratiť. Lekár vám v takom prípade zrejme predpíše antibiotiká4 a kortikoidy vo forme spreja do hrdla alebo inhalácie.

Záškrt

Záškrt (difterický croup laryngis) - túto laryngitídu vyvoláva baktéria (nie vírus ako predchádzajúce druhy) menom Corynebacterium diphteriae. V súčasnosti však proti záškrtu musíte svoje deti povinne očkovať, takže je veľmi malá pravdepodobnosť, že touto chorobou ochoriete.

Ako lekár laryngitídu zistí?

Že ide o laryngitídu veľmi často napovie hlavne to, keď lekárovi spomeniete pri popisovaní vašich alebo detských problémov typický štekavý a dráždivý kašeľ. Ďalšou nápovedou bude prípadne aj batoľací alebo dojčenský vek vášho dieťaťa a jarné a jesenné obdobie. Potom bude nasledovať prehliadka hrtanu - nepriama laryngoskopia, teda pomocou špeciálneho zrkadla. Doktor vás alebo vaše dieťa posadí na stoličku a požiada vás o otvorenie úst a vyplazenie jazyka. Pri tomto vyšetrení vám tiež môže chytiť jazyk do kúska gázy a pridržať ho vonku, aby dobre videl do krku. Potom vezve špeciálne okrúhle zrkadlo, to vloží do hltanu a posvieti na neho tak, aby videl až do hrtana na hlasivky. Pritom Vás môže požiadať o vyslovenie dlhého "ááá" alebo "eee". Doktor si všíma sliznicu a pohyblivosť hlasiviek. Je tiež možné, že použije flexibilný laryngoskop - hadičku, ktorú vám zavedie cez nos do krku. Pri vyšetrení týmto nástrojom lekár najskôr umŕtvi sliznicu v nose. Celé vyšetrenie trvá asi 5 až 10 minút. Vyšetrenie ale nie je veľmi príjemné, zvlášť pre menšie deti, ktoré trpia akútnou laryngitídou. Vyšetrenie ich môže rozrušiť a zhoršiť aj tak ťažké dýchanie.
Laryngitída

Ďalšou možnosťou je priama laryngoskopia, ktorá sa vykonáva pod celkovou narkózou. Pri tomto zákroku vám doktor zavedie do krku tvrdý nástroj, ktorý trochu pripomína kladivo. A opäť bude skúmať stav sliznice a hlasiviek.

Na prvom obrázku lekár vykonáva vyšetrenie tzv. nepriamu laryngoskopiu za pomoci zrkadla. Na druhom obrázku vidíte flexibilný laryngoskop - hadičku, ktorá sa zavádza cez nos do krku. A na treťom obrázku lekár vykonáva priamu laryngoskopiu pomocou optického prístroja.

Pokiaľ bude mať lekár podozrenie na bakteriálnu infekciu, môže vám urobiť obyčajný výter z krku.

Skóre obštrukcie dýchacích ciest podľa Downesa

Príznaky012
Posluch (Nad pľúcami)normálnedifúzne piskoty a vrzgotyoslabený až ticho
Stridorneprítomnýinspiračnýinspiračný aj exspiračný
Kašeľneprítomnýdrsný, neproduktívnyštekavý, suchý
Dyspnoe (dychová námaha)neprítomnásuprasternálna retrakcia (má alárny súhyb a zaťahuje jugulum)subkostálna retrakcia (zaťahuje všetky mäkké časti hrudníka, má pri dýchaní otvorené ústa
Cyanózaneprítomnái pri FIO2 0,2i pri FIO2 0,4 a vyššom

Pokiaľ sa jedná o dieťa, lekár si ešte vypočuje jeho dýchanie fonendoskopom a zhodnotí, či počuje drsné vrzgoty či slabšie dýchanie. Závažnosť laryngitídy sa hodnotií podľa Downesovho skóre. Doktor na základe toho, čo počuje, hodnotí jednotlivé príznaky určitým počtom bodov. Podľa toho, koľko bodov vyjde v súčte, tak odporučí vhodnú liečbu, hospitalizáciu alebo jednotku intenzívnej starostlivosti.

Ako sa laryngitída lieči?

Záchvat laryngitídy väčšinou zvládnete bez problémov doma, aj keď nástup ochorenia býva veľmi dramatický. Choroba sa totiž obvykle hlási z ničoho nič. Večer ide spať "zdravé" dieťa a v noci vás zobudí "veľmi choré" dieťa. Dĺžka choroby je u každého iná, ale priemerne to sú 2 týždne až mesiac.

U katarálneho zápalu sa skôr len tlmia príznaky. Takže vám alebo vášmu dieťaťu odporučí lekár obyčajný pokoj a spánok v chladnom a vlhkom prostredí, aby sa vám lepšie dýchalo a toľko ste nekašlali. Chladný vzduch by mal pomôcť pri zmenšení opuchu. Vzduch v miestnosti sa dá zvlhčiť napríklad tak, že na kúrenie položíte mokré uteráky alebo môžete použiť elektrické zvlhčovače vzduchu. Na krk sa odporúča zábal (Prissnitzov obklad). Ten urobíte úplne jednoducho tak, že na krk dáte igelitové vrecko, naň vlažnú mokrú plienku a cez to previažete jednu suchú plienku. Po 15 minútach zábal vymeňte. Môžete ho opakovať kým sa vám alebo dieťaťu trochu neuľaví. Pite i teplé nápoje - bylinkové čaje na choroby dýchacích ciest a minerálne vody izbovej teplote. Hlas sa snažte šetriť a preto sa tiež odporúča čo najmenej hlasovej komunikácie a keď už, tak len šepkať, nech sa môžu hlasivky rýchlejšie zahojiť. Tieto odporúčania platia aj v prípade, že sa jedná o chronickú laryngitídu. Na vlhký kašeľ môžete užívať lieky, ktoré rozpúšťajú hlien a uľahčia teda vykašliavanie.

Pri subglotickej aj supraglotickej laryngitíde je hlavne dôležité doviezť malého pacienta do nemocnice. Dieťa začne štekavo kašľať a mať nádchu. Bude mať zrejme zvýšenú teplotu, bude sa mu ťažko dýchať a môže na perách a na ušiach začať modrať. Zaistite mu dostatok chladného vzduchu. Takže dieťa pokojne vezmite do náručia k otvorenému oknu. Po prevoze do nemocnice potom dajú vášmu dieťaťu doktori kortikoidy (možno ich dať v kvapkách, v čapíku, v pilulke), ktoré by mali zariadiť zmenšenie opuchu hrtana. Doktor tiež rozhodne, či bude musieť vaše dieťa zostať v nemocnici. Ak áno, tak hospitalizácia trvá zhruba 1-3 dni a pomôže, keď bude môcť otecko alebo vy zostať s dieťaťom v nemocnici. Potom prepustia vaše dieťa do domáceho liečenia. Choré dieťa by malo spať vo vlhkej a chladnej izbe.

Prvá pomoc pri záchvate laryngitídy:

  • pri záchvate laryngitídy vezmite dieťa z postieľky, prikryte ho a ihneď s ním choďte von na čerstvý vzduch, otvorte okno dokorán alebo vyjdite na balkón. Studený vzduch uľavuje dýchaniu a znižuje opuch,
  • niekedy môže pomôcť aj dať dieťaťu napiť a pustiť do miestnosti chladný vzduch. To najmä v prípade, že záchvat nemá príliš závažný priebeh a dieťaťu sa "len" horšie dýcha. Ak by sa vám zdalo, že nič nezaberá, dieťa sa dusí alebo proste len máte naozaj strach, pretože ste to nikdy nezažili, zavolajte záchranku, rozhodne sa snažte dieťa upokojiť, pretože plač mu veľmi nepomôže a skôr priťaží,
  • ak je vonku teplo, pokojne posaďte dieťa pred mrazničku, zmysel má aj zvlhčovanie vzduchu, a to hlavne preventívne,
  • dieťaťu dajte studený zábal na krk, ktorý mu uľaví,
  • ak nemáte s tou situáciou žiadne skúsenosti a nemáte doma žiadne lieky (kortikoidný čapík, tablety na zníženie opuchu slizníc, dithiaden), kľudne zavolajte rýchlu záchrannú službu. Buď prídu a vezmú dieťa pre istotu na vyšetrenie alebo vám poradia, ako mu pomôcť.

Keď sa aj napriek vašej snahe zhoršuje stav dieťaťa, môžete mu podať kortikoidný čapík (RECTODELT) alebo tabletu na zníženie opuchu slizníc. To vám práve dá lekár na predpis. Lieky ale dávajte, až keď to bude naozaj nutné, teda v situácii, keď má dieťa záchvat a nemôže dýchať alebo ak skutočne celý deň štekavo kašle a zhoršuje sa to najmä navečer. Pri prvom miernom zakašľaní je to viac než zbytočné. Čo ale nerobte, pretože v tejto situácii už to nepomôže, je podávanie liekov proti kašľu. Na rozbehnutú laryngitídu nezaberú. Ďalšie dni a noci už môžete dieťaťu podať antihistaminiká, čo sú lieky na alergie, ktoré znižujú opuch sliznice a uľahčujú dýchanie (napr. fenistil alebo silnejší Dithiaden), spomínané lieky na kašeľ a nezabudnite ani kvapky do nosa. Veľmi výnimočne sa podávajú antibiotiká.

Pri liečbe je dôležité, aby dieťa ležalo v pokoji v posteli, nesnažilo sa hovoriť nahlas, spievať alebo kričať. Dbajte na to, aby veľa pilo. Ak sa mu záchvaty pravidelne a často vracajú, zvážte kúpele alebo pobyt pri mori.

Ako laryngitíde predchádzať?

  • dodržujte v miestnostiach, kde sa spí, vlhký a chladnejší vzduch. Používajte zvlhčovače vzduchu, často vetrajte a neprekurujte,
  • nechoďte s deťmi do zafajčených a nečistých priestorov. Nečistoty vo vzduchu dráždia dýchacie cesty a znižujú ich schopnosť, zbaviť sa ich,
  • otužujte seba i dieťa, chodievajte veľa von a dbajte na pohyb,
  • na mesiace, kedy je okolo nás oveľa viac bacilov a kýchajú všetci okolo, zvýšte prísun vitamínov a minerálov. Dbajte na dostatočný prísun ovocia, zeleniny a môžete zvoliť i vhodné potravinové doplnky,
  • majte doma v zásobe všetky lieky, najmä v prípade, že sa záchvaty opakujú,
  • ak dieťa celé dni štekavo kašle a obzvlášť navečer, môžete skúsiť podať čapík a Dithiaden preventívne,

v izbách detí 1 majte čo možno najmenej vecí, kde môže byť prach (plyšáky, koberce a iné).

Viac o laryngitíde na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/laryngitida/
  2. https://nemoci.vitalion.cz/laryngitida/
  3. http://www.naseporodnice.cz/zdravi/laryngitida-zanet-hrtanu.php
  4. https://www.babyonline.cz/nemoci-deti/zanet-hrtanu/laryngitida-z-pohledu-matky
  5. http://sk.medixa.org/choroby/laryngitida
  6. http://www.nahlovska.medikus.cz/cz/O-nemocech/?id=93
  7. http://www.spektrumzdravi.cz/academy/laryngitida
  8. https://www.ulekare.cz/clanek/laryngoskopie-1031
  9. http://www.orl-lfuk.sk/zapaly_hrtana.php
  10. Obrázky: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Laryngoskop.jpg

Hodnotenia a skúsenosti s laryngitídou

Máš skúsenosť s laryngitídou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke