Kryptorchizmus

Kryptorchizmus (tiež retentio testis, nezostúpený semenník alebo hovorovo nezostúpené vajíčko) je častá vývojová vada mužského genitálu, ktorá je charakterizovaná neprítomnosťou semenníka alebo semenníkov v miešku. Retentio testis je stav, kedy je miešok na jednej alebo obidvoch stranách prázdny.

Semenníky u plodu sa počas vnútromaternicového obdobia vývoja nachádzajú vnútri v brušnej dutine pod obličkami. Okolo 25.-30. týždňa tehotenstva postupne zostupujú nadol cez slabinový (inguinálny) kanál až do mieška. Semenníky na tejto ceste môžu uviaznuť kdekoľvek. Ich zostup je jedným zo znakov donoseného dieťaťa.

Prítomnosť semenníka v miešku je dôležitá pre správnu tvorbu spermií. Vyžadujú nižšiu teplotu ako je vo vnútri tela.

Delenie kryptorchizmu

Kryptorchizmus môže byť:

  • vrodený
  • získaný (z nejakého dôvodu semenník vyskočí smerom nahor a nevráti sa späť).

Stavy v rámci kryptorchizmu

Kryptorchizmus zahŕňa nasledovné stavy:

  • Retinované semenníky. Sú to nezostúpené semenníky, ktoré sa nachádzajú v priebehu dráhy zostupu semenníkov. Semenníky môžu byť umiestnené v bruchu, v slabinovom kanále alebo nad mieškom (skrótom).
  • Ektopické semenníky sú umiestnené mimo dráhu fyziologického zostupu semenníkov, napr. v malej panve alebo v stehennej oblasti.
  • Anorchia je chýbanie semnníkov.

Od kryptorchizmu je nutné odlíšiť retraktilné semenníky, ktoré sa nadmerne pohybujú smerom nahor von z mieška. Tento stav sa nazýva aj kĺzavé semenníky.

Diagnostika

Terapeutický postup je iný u semenníkov, ktoré sú hmatné a nehmatné. Nehmatné semenníky predstavujú cca 20% prípadov. Fyzikálne vyšetrenie je pre určenie diagnózy veľmi dôležité a robí sa tzv. bimanuálnou palpáciou (prehmatanie podbruška s použitím obidvoch rúk), kedy sa zisťuje či je semenník v miešku alebo nie. Lekár sa snaží semenník vytlačiť z podbruška smerom nadol v smere slabinového kanála proti prstom druhej ruky. Je nutné skontrolovať aj miesta možného výskytu semenníka.

V diagnostike sa využíva sonografické vyšetrenie. Endokrinologické vyšetrenie je indikované ak nie sú zostúpené obidva semenníky.

Liečba

Terapia kryptorchizmu je operačná. Začína už po 6.mesiacoch života a semenník by mal byť v miešku definitívne do 1,5 roka.
Liečba závisí na tom, či je semenník hmatný alebo nehmatný.

Pri hmatnom semenníku sa vykonáva orchiopexia. Je to zákrok, pri ktorom sa nezostúpený semenník umiestni a fixuje v miešku. Pri nehmatnom semenníku sa robí laparoskopická operácia.

Môže sa stať, že nezostúpený semenník sa v brušnej dutine zaškrtí a následne odumrie. Jedná sa o akútny stav kedy sa odstráni odumretý semenník.

V minulosti sa táto anomália liečila podávaním mužských hormónov. Zistilo sa však, že táto metóda neprinášala želaný efekt.

Riziká v súvislosti s kryptorchizmom

Kryptorchizmus môže viesť v dospelosti k zníženej fertilite a je zdrojom zvýšeného výskytu malignít (nádorov semenníkov). Nárast vzniku nádoru je u týchto mužov až 20-40x vyšší než u chlapov, ktorý nemali problém s nezostúpennými semenníkmi.

Viac o kryptorchizmuse na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.prolekare.cz/pdf?ida=ul_07_01_05.pdf
  2. http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/zdravotnictvo/zakroky/nezostupene-vajicko/

Hodnotenia a skúsenosti s kryptorchizmusom

Máš skúsenosť s kryptorchizmusom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke