Krv v stolici je dôsledkom krvácania v niektorej časti tráviaceho traktu, od úst až po konečník. Krv v stolici teda môže znamenať problém v ústach, hltane, pažeráku, žalúdku, dvanástorníku, tenkom čreve, hrubom čreve a nakoniec v konečníku. Už prítomnosť malého množstva krvi v stolici je problém a je potrebné ho riešiť.
Rozhovor s praktickou lekárkou, Mudr. Andreou Kosecovou.
V rozhovore s Mudr. Andreou Kosecovou nájdete odpovede na tieto otázky:
Krv v stolici môžu pripomínať niektoré potraviny, obsahujúce červené farbivá (napr. červená repa, čučoriedky). Tiež to môže byť následkom užívania niektorých liekov. Pre istotu sa ale vždy poraďte s lekárom. Konzultáciou totiž môže vylúčiť alebo naopak potvrdiť prípadné nádorové ochorenie hrubého čreva.
V stolici môžeme spozorovať dva typy krvácania:
Takýto druh krvácania pochádza z dolnej časti tráviaceho traktu (análny otvor, konečník). Najčastejšou príčinou sú hemoroidy, ľudovo zlatá žila. Sú to vaskulárne štruktúry v konečníku, ktoré sa vytvoria v dôsledku väčšieho tlaku. Pacient pociťuje spontánnu bolesť alebo bolesť pri vyprázdňovaní, svrbenie v konečníku alebo si môže nahmatať hrčku v oblasti análneho otvoru. Ďalšou príčinou krvi na toaletnom papieri môžu byť análne trhliny, ktoré tiež vznikajú v dôsledku väčšieho tlaku, napríklad pri obstipácii, pri zápche alebo pri objemnejšej stolici a bývajú časté u dojčiat.
Ak pacient spozoruje jeden z varovných signálov, mal by čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc:
Varovné je, ak sa okrem krvi v stolici vyskytujú tieto príznaky:
Najzákladnejšie vyšetrenie, ktoré môže zrealizovať praktický lekár je vyšetrenie konečníka, ktoré môže odhaliť hemoroidy alebo análne trhliny. Ďalej by mal vykonať vyšetrenie krvného obrazu, biochemické vyšetrenie krvi, ktoré môže odhaliť chudokrvnosť, ktorá sa pri krvácaní môže objaviť. Takýmito všeobecnými vyšetreniami lekár zistí, do akej miery je krvácanie prítomné a ako je rozsiahle. Určite takého pacienta odošle na sonografické vyšetrenie brucha, ktoré však nie je dostatočnou diagnostickou metódou, pretože toto vyšetrenie zobrazuje iba parenchymatózne orgány v bruchu (pečeň, žlčník, pankreas, obličky). Sonografickým vyšetrením sa nedá pozrieť do dutiny, nedá sa vyšetriť žalúdok, dvanástorník a črevo, čo je v prípade prítomnosti krvi v stolici veľmi dôležité. A teda, ak lekár pokračuje vo svojej diagnostike, odošle takéhoto pacienta k odbornému lekárovi, ku gastroenterológovi.
Gastroenterológ vykonáva diagnostickú gastroskopiu (vyšetrenie pažeráka, žalúdka a hornej časti dvanástnika) a kolonoskopiu (vyšetrenie hrubého čreva). V tenkom čreve sú tieto metódy nepoužiteľné, preto sa vyšetrenie v tenkom čreve vykonáva kapsľovou endoskopiou alebo dvojbalónovou enteroskopiou.
Možností liečby krvi v stolici je viacero, keďže existuje aj veľa príčin (žalúdočný vred, dvanástnikový vred, zápaly žalúdka, zápaly dvanástorníka, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, polypy, nádorové ochorenia čreva,...). Liečba sa stanovuje podľa diagnostikovaného ochorenia. Najdôležitejšia je včasná diagnostika. Ak má človek problém a spozoruje krv v stolici, je potrebné vyhľadať lekára, aj v prípade, že sa tak stalo prvýkrát.
Článok po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Andrea Kosecová
všeobecný lekár pre dospelých
www.kosecova.sk
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu