Kŕčové žily ( varixy ) sú viditeľným ochorením žíl, ktoré sa prejavuje zväčšením žíl. Žily majú metličkovitý tvar. Nohy pacienta opúchajú, bolia a pacient cíti mravčenie, únavu a má pocit ťažkých nôh. Často sa vyskytujú tiež zápaly žíl. Ochorenie kŕčových žíl zasahuje najviac vekovú skupinu ľudí nad 60 rokov, kde týmto trpí každý druhý človek. Ďalšou početnou skupinou sú tehotné ženy.
Kŕčové žily sú primárne - tie vznikli narušením funkcie povrchového žilového systému a sekundárne - vznikajú následkom postihnutia hlbokého žilového systému (napr. venózna trombóza, vrodená vada, následkom úrazu alebo po chirurgickom zákroku).
kŕče v noci, ktoré svojou Intenziv dokážu človeka vzbudiť,
bolesť nôh.
Liečba kŕčových žíl
Liečbu kŕčových žíl by mal viesť lekár, ktorý na základe obhliadky postihnutých končatín určí správnu a vhodnú liečbu.
Konzervatívna (kompresívna) - navracia krv z nôh späť k srdcu. Úlohou konzervatívnej metódy je tlak na žilový systém končatín, ktorý urýchľuje tok krvi v žilách a následne jej odtok z končatín. Kompresívna liečba je preventívna liečba. Vzniknuté kŕčové žily ale odstrániť nevie. Pri kompresívnej liečbe sa používajú:
Elastické obväzy - pred ich použitím je potreba, aby sa pacient naučil, ako s obväzmi pracovať a ako ich správne uväzovať, aby tlak správne pôsobil na postihnuté miesta
Kompresívne pančuchy - ide o pevnejšie pančuchy, ktoré tlakom pôsobia na postihnuté časti končatín. Rozlišujú sa podľa dĺžky (lýtkové, polostehenné, stehenné) a vyvinutého tlaku.
Chirurgická - dochádza k odstráneniu hlavného povrchového žilového kmeňa pomocou dvoch rezov (v slabine a u kolena alebo u vnútorného členka). Do žily sa zavedie vodič, ktorý zlý žilový kmeň odstráni. Súčasťou je tiež crossektomia, ktorá pomocou špeciálnych háčikov odstraňuje vedľajšie vetvy. V modernej medicíne sa využíva na liečbu kŕčových žíl laser alebo rádiofrekvenčná energia.
Sklerotizácia - touto metódou sa liečia metličky a drobné žilky. Ide o vpichnutie látky do žíl, ktorá vyvolá chemické poškodenie žíl a následne ich zápal, ktorý slepí žilové steny a uzavrie poškodenú kŕčovou žilu.
Farmakologická - pomocou mastí a tabletiek sa snaží zabrániť ďalšiemu poškodzovaniu žilového systému. Snaží sa zmierniť opuchy a pocit ťažkých nôh.
Rádiofrekvenčná ablácia - elektróda je pod ultrazvukom do povrchovej žily, kde dôjde k jej poškodeniu, následne ku kontrakcii a potom sa postihnutá kŕčová žila premení vo väzivový pruh.
Kŕčové žily v tehotenstve
Ku vzniku alebo k zhoršeniu kŕčových žíl dochádza u žien často v období tehotenstva, kedy hormóny spôsobujú rozšírenie žíl na začiatku tehotenstva. Zväčšujúca sa maternica tlačí na panvové žily a zhoršuje sa odtok krvi z dolných končatín a tým vznikajú kŕčové žily. Okrem iného dochádza v tomto období tiež k zadržiavaniu tekutín v tele a tým sa tiež zvyšuje objem krvi v tele ženy.
Všetko sa ustáli okolo 8. - 12. týždňa po pôrode32. Ak sa objavia retikulárne (metličkové) kŕčové žily, dochádza po pôrode k ich zmenšeniu alebo úplnému vymiznutiu. Ak ide o kmeňové kŕčové žily, väčšinou po pôrode pretrvávajú.
Prevencia kŕčových žíl
zmena životného štýlu,
aktívny šport - beh, chôdza, jazda na bicykli, prechádzky,
pri odpočinku mať nohy vo zvýšenej polohe,
sprchovanie nôh studenou vodou,
čiastočne poškodeným žilám pomôžu sťahovacie pančuchy,
prestať s fajčením.
Komplikácie, ktoré môžu kŕčové žily spôsobiť:
povrchový zápal žíl ,
vznik vredu predkolenia - ide o otvorenie kŕčové žily na povrchu kože,
vznik žilovej trombózy (krvnej zrazeniny) - môže dôjsť k odtrhnutiu zrazeniny, ktorá môže spôsobiť napríklad pľúcnu embóliu.