Krčná mandľa

Krčná mandla je párový orgán vyzerajúci ako dve okrúhle hrudky umiestnený po bokoch zadnej časti krku. Infekcia krčných mandlí patrí k najčastejším ochoreniam u detí i dospelých a rada sa vracia. Krčné mandle totiž rastú zároveň s tým, ako rastie dieťa - najväčšiu veľkosť, asi jeden centimeter, dosahujú mandle okolo 7. roku života dieťaťa a asi od 10. roka života dieťaťa sa potom postupne zmenšujú. Častý zápal krčných mandlí vyčerpáva organizmus a ten je potom náchylnejší na infekcie priedušiek či pľúc. Ak vaše dieťa trpieva na angíny či zápaly priedušiek často, môžete sa brániť aj preventívne.


Video: "Nie každú angínu musíte liečiť antibiotikami!"

V rozhovore s MUDr. Denisou Jaššovou nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 00:21 Čo je to vlastne angína?
  • 01:06 Druhy angín a ich príčiny.
  • 02:25 Aká je inkubačná doba?
  • 02:51 Ako spoznám, že mám angínu?
  • 05:07 Ako angínu liečiť?
  • 05:43 Lieči sa angína vždy antibiotikami?
  • 06:23 Aké sú komplikácie angíny?
  • 07:22 Čakajú ma ďalšie vyšetrenia po angíne?
  • 07:57 Aká je prevencia angíny?
  • 08:34 Babské rady. Aké sú? fungujú?

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:

Načo nám krčné mandle slúžia

Hlavnou úlohou krčných mandlí je pôsobiť v krku ako filter, ktorý zachytáva škodlivé vírusy a baktérie, ktoré človek vdýchne ústami.

Protilátky, ktoré sa nachádzajú na krčných mandliach, napomáhajú vdýchnuté škodlivé látky zničiť a zabrániť tak možnému ochoreniu dolných alebo horných dýchacích ciest.

Opakujúce sa zápaly v krčných mandliach môžu vyvolať ich opakovaný zápal alebo ich trvalé zväčšenie.

Zväčšovanie mandlí môže spôsobovať zlý priechod vzduchu do dýchacích ciest a tým spôsobené dusenie alebo opakujúci sa výskyt bakteriálnych infekcií.

Lekár vám pri opakujúcich sa zápaloch môže odporučiť, aby sa vaše dieťa podrobilo odstráneniu mandlí (tonzilektómia), pretože v niektorých prípadoch (opakované angíny alebo zväčšenie mandlí) sa mandle stávajú skôr príťažou než prínosom.

Príznaky zväčšených krčných mandlí

Kašeľ a mandle

Čo môžete robiť pri problémoch s mandľami?

Na bakteriálne ochorenie hrdla u vás i u detí najčastejšie od lekára dostanete antibiotiká4.

Od bolesti vám môžu pomôcť ako bežné lieky proti bolesti, tak i spreje či pastilky určené priamo na liečbu krku, v lekárni vám poradia aj tie vhodné pre malé deti.

Úskalím častého brania antibiotík je hlavne to, že opakujúce sa infekcie sa proti nim obrnia a antibiotiká prestanú účinkovať, preto je dobré zamerať sa aj na prevenciu či skúšať prírodnú liečbu.

Pri opakovaných problémoch a hroziacej operácii môžete skúsiť preventívne zabraňovať infekciám, napr. odhlásením dieťaťa zo škôlky, nenechávať dieťa v zafajčenom prostredí, často vetrať, dodržiavať vhodnú (45 - 55%) vlhkosť vzduchu, vyhýbať sa možným alergénom (odstrániť koberce, perové periny, závesy, domáce zvieratá, vyhýbať sa vareniu na plyne a pod.).

Ak dôverujete aj alternatívnym liečbam, v liečbe krčných infekcií sa často dobre uplatňuje homeopatická liečba. O tej sa poraďte s lekárom - homeopatom.

Ak preventívne opatrenia a liečba zlyhávajú, je vhodné pristúpiť k odstráneniu mandlí.

Odstránenie mandlí sa odporúča, keď:

  • veľké mandle spôsobujú problémy pri dýchaní,
  • dieťa trpí opakovanými infekciami aj v prieduškách a pľúcach,
  • často užíva ATB, ktoré prestávajú účinkovať,
  • výter krku potvrdí aj prítomnosť Streptococcus pyogenes,
  • má dieťa opakované angíny - viac ako 7-krát ročne,
  • má dieťa opakované krvácanie z mandle,
  • došlo k poškodeniu úrazom,
  • má dieťa v krvi pozitívne protilátky proti streptokokovi (tzv. zvýšené ASLO),

Čo keď musí dieťa podstúpiť operáciu?

Ak vám lekár napriek všetkej liečbe odporučí prejsť k operačnému riešeniu, pripravte sa na zákrok vy i vaše dieťa. Buďte statoční, dieťaťu všetko vysvetlite a doprajte mu dostatok času, aby sa na operáciu pripravilo hlavne duševne. Aj vaša statočnosť bude hrať veľkú úlohu, aj keď aj pre vás bude výkon ťažké zvládnuť.

Odstránenie krčných mandlí sa vykonáva v lokálnej anestézii - umŕtvi sa len časť okolo mandlí, kde bude lekár operovať. Dieťa bude pri vedomí, nebude ale cítiť bolesť.

Lokálna anestézia je pre telo znesiteľnejšia a šetrnejšia ako celková narkóza.

Najčastejšie prebieha odstránením mandlí pomocou laseru. Táto moderná metóda je menej bolestivá, rýchla a oproti rezu, ktorý sa predtým používal, aj s minimálnym krvácaním.

Pri výkone môžete ako rodič byť a dieťa utišovať

Niektoré deti, ale aj dospelí, vzhľadom k ich veku či bojazlivosti, sa operácie boja a nie sú schopní svoj strach prekonať. Pre ich bezpečie a možnosť lekára dobre sa do krku dostať, je v tomto prípade lepšie pristúpiť k celkovému uspaniu. Aj mnohí dospelí si často radšej zvolia nevedomý spánok v narkóze, ktorý im pomáha vyhnúť sa stresu, ktorý pri výkone zažívajú.

Ak vaše dieťa trpí veľkým strachom či odmieta spolupracovať, bude pre neho i pre vás táto varianta jednoduchšia. I pred uspaním dieťaťa a pri odvoze na operačnú sálu môžete s dieťaťom byť a utišovať ho.

Do nemocnice vezmite dieťaťu jeho pyžamo, aby sa cítilo pohodlne. Bude potrebovať tiež prezuvky a základné hygienické potreby. Určite si so sebou môže pribaliť aj obľúbené hračky a knižky. Ak je dieťa väčšie a má rado hry na telefóne či tablete, doprajte mu ich. Všetko, čo si myslíte, že mu dokáže spríjemniť pobyt v nemocnici, na pár dní neobmedzujte.

Krčné mandle u detíV prípade veľmi malých detí, ktorým sa po mamičke cnie a jej neprítomnosť pri hospitalizácii je problém, si možno vo väčšine nemocníc vyjednať prítomnosť nielen pred podaním narkózy a po prebudení z nej, ale počas celej doby pobytu dieťaťa v nemocnici. Spýtajte sa na to vo svojom zdravotníckom zariadení a prípadne sa podľa ochoty personálu rozhodnite, ak máte na výber, kde necháte dieťa operovať.

Ako pripraviť malého pacienta na chirurgické odstránenie krčných mandlí?

Psychická podpora dieťaťa:

  • O operácii sa s dieťaťom porozprávajte, vysvetlite mu jej dôležitosť aj priebeh. Istota a podpora rodičov a blízkych sú pre deti veľmi dôležité.
  • Podporte dieťa, že zákrok je pre neho dôležitý, že po ňom bude zdravšie. Rozprávajte mu, ako už sa nebude môcť vyhýbať tomu, čo kvôli obavám z infekcie nemohol robiť.
  • Rodičia by sa mali tiež snažiť byť viac času so svojím dieťaťom, hlavne pred samotným zákrokom a byť mu nablízku ihneď po prebudení z narkózy.
  • Pripraviť dieťa na bolesť krku, ktorá ho bude po operácii čakať, ale že bude brať lieky, ktoré mu od bolesti pomôžu. Povzbuďte ho tým, že neskôr už ho v krku bolieť vďaka operácii nebude.
  • Porozprávať sa dieťaťom o tom, ktoré časti tela mu budú odobraté, ale že to nič nezmení na jeho vzhľade a zovňajšku.
  • Nájsť dieťaťu nejakého kamaráta alebo známeho, ktorý si operáciou už prešiel.
  • Nechať dieťa, aby sa s lekárom porozprávalo samo, z čoho má strach a obavy a ten sa bude dieťaťu snažiť tiež pomôcť psychicky sa s operáciou vyrovnať.
  • Za prežitú traumu môžete dieťaťu sľúbiť odmenu, darček alebo spoločný výlet tam, kam si praje.

Pred zákrokom (u detí i dospelých):

  • Aspoň 2 týždne pred operáciou by sa mal pacient vyhnúť liekom, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. aspirín), keďže táto látka podporuje krvácanie.
  • U obvodného lekára absolvujete predoperačné vyšetrenie pomocou rozboru krvi.
  • V noci pred operáciou by pacient tiež nemal jesť alebo piť, pretože žalúdok musí byť prázdny, aby počas operácie nevracal.
  • Všetky odporúčania a obmedzenia vám oznámi lekár.

Po operácii

Po operácii bude vaše dieťa prevezené na izbu, kde ho budú sestričky strážiť a kontrolovať, či u neho nedochádza k nejakým pooperačným komplikáciám.

Na dieťa môžete po operácii čakať a byť s ním, aby neprežívalo strach a byť pri prebudení, ak mu nebude dobre a bude mať bolesti, aby ste mu boli na blízku. Ak ste zvládli operáciu v lokálnej anestézii, budete vaše dieťa utišovať a uisťovať, aké bolo statočné.

Problémy súvisiace s podaním anestézie sú zvyčajne zvracanie, malátnosť, zvýšená teplota2, tento stav sa počas niekoľkých hodín upokojuje.

Riziko spojené priamo s odstránením mandlí sú hlavne krvácanie a zlá priechodnosť dýchacích ciest.

Dieťa bude mať bolesti v krku, na ktoré ale dostane lieky. Aj vaša prítomnosť a prejavy lásky a obdivu k tomu, ako dobre výkon dieťa zvládlo, mu pomôže prvé hodiny s bolesťou prekonať.

Doba zotavovania sa môže u každého pacienta líšiť, a tak o dobe prepustenia domov rozhoduje lekár.
Po operácii je dôležité dbať na pokyny lekárov, aby nedošlo ku dráždeniu krku a nehrozilo tak nebezpečenstvo krvácania.

Dôležitá je tiež pooperačná strava u pacienta, ktorá by nemala zbytočne krk dráždiť. Spočiatku bude jedálniček malého hrdinu hlavne o jogurtoch, kašiach a podobných tekutejších jedlách, ktoré sa dobre prehĺtajú.

Tu tiež konečne prichádza odmena pre malého hrdinu - okrem starostlivosti a podpory malého pacienta, ktorý bol určite veľmi statočný, je veľmi vhodná na jedenie a hojenie aj zmrzlina .

Postupne budete môcť zaraďovať aj bežnú stravu, ak sa vyhnete napríklad chrumkavému pečivu, zrniečkam či orechom. Dráždiť ranu aj po jej zatiahnutí môže ale aj viac soli či iného korenia. Po zahojení rany v krku môžete dopriať dieťaťu jedlo, ktoré si po dňoch na kašiach bude priať.

Video: Odstránenie krčných mandlí - endoskopická tonzilektómia

Viac o krčnej mandli na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20170301083825/http://www.detskaorl.sk/?p=4
  2. http://koktail.pravda.sk/hviezdne-kauzy/clanok/56917-potrebujete-si-dat-vybrat-mandle/
  3. http://www.pluska.sk/izdravie/budme-zdravi/u-lekara/05/kedy-musia-mandle-von.html
  4. http://angina.zdrave.cz/krcni-mandle-jak-funguji/
  5. http://www.bolest-v-krku.u13.cz
  6. http://www.celostnimedicina.cz/krcni-mandle-zanety-mandli-tonsilektomie-imunita.htm
  7. http://www.entnet.org/content/tonsils-and-adenoids (ENG)

Hodnotenia a skúsenosti s krčnou mandľou

Máš skúsenosť s krčnou mandľou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke