Kraniosynostóza je predčasný zrast jedného alebo viacerých lebečných švov, čo vedie k deformitám lebky počas rastu. Najčastejšie zrast postihuje jeden šev, môže však dôjsť aj ku zrastu viac švov. Vzhľadom k tomu, že mozog naďalej rastie rýchlym tempom, nájde si cestu najmenšieho odporu a nakoniec dôjde k zmene tvaru mozgu a lebky. Každý predčasne uzavretý šev, vedie k určitému abnormálnemu tvaru hlavy.
Výsledný rast lebky môže a nemusí poskytovať dostatočný priestor pre mozog. Vždy je však spojený s abnormálnym tvarom lebky a rysov tváre. Ak lebka neposkytuje dostatočný priestor pre rast mozgu, zvýši vnútrolebečný tlak, čo môže mať za následok prípadné poškodenie a zhoršenie zraku, spánku, príjmu potravy alebo zhoršenie zhoršenie mentálneho vývinu v kombinácii s výrazným znížením IQ.
Príčina ochorenia nie je presne špecifikovaná. Výskyt kraniosynostózy je 1:1800 až na 2200 pôrodov32.
Existuje niekoľko spôsobov triedenia kraniosynostóz.
Vykonáva sa operatívne. Urobí sa kožný rez, ktorý vedie od ucha k uchu. Pokožka hlavy sa oddelí od lebky a zrastený šev sa uvoľní a nasleduje vybratie časti kosti lebky a ich úprava. Často vznikajú veľké straty krvi, ktoré vyžadujú transfúziu krvi. Po operácii vo väčšine prípadov vzniká rozsiahly opuch hlavy. Klasická operácia trvá niekoľko hodín (3-7).
Endoskopický zákrok je novšia a menej invazívna metóda ako klasická operačná liečba. Stačí len jeden alebo dva malé rezy. Pomocou endoskopu sa uvoľní priestor nad a pod lebkou a zrastený lebečný šev sa odstráni. Po operácii je nutná ortotická liečba pomocou kraniálnej ortézy. Optimálny vek na endoskopickú operáciu je 2-6 mesiacov veku dieťaťa.
K požadovanému tvaru lebky nedochádza hneď po operácii. Tvar lebky sa upraví až po niekoľkých mesiacoch nosenia kraniálnej ortézy.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu