Klippel-Trenaunay syndróm je zriedkavé ochorenie, pri ktorom sa cievy mäkkých tkanív a kostí nedostatočne vyvinú a vznikajú tak rôzne deformity. Cievy sú rozšírené, zväčšené, prúdenie krvi v nich je zmenené. Syndróm má svoje typické prejavy, na základe ktorých sa ochorenie ľahko diagnostikuje.
Prejavy
Syndróm má tri charakteristické črty:
- Materské znamienko, ktoré vzniká pri zlom vývoji drobných ciev, tzv. kapilár. Toto znamienko sa objavuje kdekoľvek na tele, často je pokrytá celá končatina. Tieto škvrny sú zvyčajne ploché a môžu byť svetlo ružové až sýto hnedé.
- Kŕčové žily teda rozšírenie žíl na nohách, žily sú opuchnuté, sú viditeľné voľným okom. Komplikáciou kŕčových žíl je vznik zrazenín v žilách.
- Abnormálny rast až zväčšenie kostí a mäkkých častí (svaly) - neprimeraný rast je zvyčajne iba na jednej končatine, najčastejšie na nohe. Deti sa sťažujú na bolesť, na nedostatočnú pohyblivosť postihnutej končatiny a problémy pri chôdzi.
K ďalším možným prejavom patria:
- Cievne abnormality v mozgu, čo sa môže prejaviť v podobe krvácania do mozgu, vzniku aneuryzmy (rozšírenie cievy v mozgu), hydrocefalus1.
- Pľúcna embólia vzniká vtedy, ak sa krvnou zrazeninou upchá cieva v pľúcach. Zrazenina zvyčajne vzniká v dolnej končatine.
- Opuchy dolných končatín.
Komplikácie:
- Kožné infekcie, tzv. celulitídy.
- Pľúcna embólia vzniká vtedy, ak sa krvnou zrazeninou upchá cieva v pľúcach. Zrazenina zvyčajne vzniká v dolnej končatine.
- Zrast prstov alebo nadmerný počet prstov na rukách alebo nohe už pri narodení.32
Tento syndróm bol prvýkrát popísaný v roku 1900, kedy lekári Klippel a Trenaunay popísali tieto prejavy u dvoch pacientov.
Výskyt a príčina
Klippel-Trenaunay syndróm sa vyskytuje u 1 zo 100 000 narodených detí. Aj na Slovensku sú deti s týmto ochorením. Presná príčina sa dodnes nevie, vedci skúmajú, ktoré gény sú zodpovedné za vznik cievnych abnormalít a za zväčšenie kostí a mäkkých tkanív. Syndróm nie je dedičný z rodičov na detí, teda ak rodičia nemajú toto ochorenia, tak to neznamená, že dieťa ho nebude mať.
Diagnostika
Tento syndróm sa diagnostikuje už po narodení na základe prítomnosti klinických prejavov a pri ďalšom vývoji dieťaťa, kedy sú viac viditeľné charakteristické črty ochorenia. Pri komplikáciách a pri zhoršení stavu sa využívajú zobrazovacie metódy. U detí sa robí ultrazvukové vyšetrenie dolných končatín, CT (počítačová tomografia), magnetická rezonancia sa využíva na zobrazenie mäkkých tkanív.
Liečba
Liečba je konzervatívna a chirurgická. Neexistuje liek, ktorým by sa ochorenie vyliečilo, liečia sa teda iba prejavy a snaží sa zabrániť progresii ochorenia.
- konzervatívna liečba:
- kompresné pančuchy pri kŕčových žilách - ochraňujú nohy pred poškodením, zmierňujú opuchy
- pri zápaloch kŕčových žíl sú indikované lieky od bolesti, antibiotiká4 v podobe mastí alebo v tabletkovej forme
- pri vzniku zrazenín sa podávajú lieky na rozpustenie zrazeniny, ľudovo povedané lieky na riedenie krvi
- ženy s týmto syndrómom môžu mať normálne tehotenstvo, niekedy môžu v maternici vzniknúť cievne malformácie, tehotná žena je preto počas tehotenstva častejšie sledovaná a častejšie sa jej robí ultrazvuk.
- chirurgická liečba:
- ak zlyhá konzervatívna liečba, je indikovaná chirurgická liečba
- nie každá cievna malformácia sa dá vyriešiť chirurgicky
- ortopedické operácie sú indikované, ak je jedna noha dlhšia ako druhá, robia sa tzv. osteotómie
Pacienti môžu vykonávať fyzickú aktivitu podľa ich vlastnej tolerancie.
Viac o Klippel-Trenaunay syndróm na modrykonik.sk
Použité zdroje
- http://reference.medscape.com/article/1084257-overview
- http://ghr.nlm.nih.gov/condition/klippel-trenaunay-syndrome
- http://en.wikipedia.org/wiki/Klippel–Trénaunay_syndrome