Kinetóza

KinetózaKinetóza je súbor príznakov, ktoré postihujú približne 5% cestujúcich pri preprave dopravnými prostriedkami - loďou, lietadlom, autobusom či autom ( pri rozbúrené morskej hladine či dlhotrvajúcich turbulenciách lietadla máva ťažkosti väčšina pasažierov). Najčastejšie ňou trpia deti vo veku 2 až 12 rokov, ženy počas menštruácie alebo v tehotenstve a osoby trpiace migrénou. Naopak u dojčiat alebo starších osôb je skôr výnimkou.

Príčinou kinetózy je orgán rovnováhy nachádzajúci sa v strednom uchu, ktorý registruje všetky zmeny súvisiace s polohou ľudského tela. Ak mozog dostane od zmyslových orgánov hlásenie o určitom pohybe (alebo absencii pohybu) a od orgánov rovnováhy dostane hlásenie o celkom inom pohybe, zostane dezorientovaný a začne telu vysielať zmätené signály – dostaví sa nevoľnosť.

Príznaky

  • nevoľnosť,
  • nutkanie na vracanie,
  • vracanie,
  • závrate,
  • úplná vyčerpanosť alebo bledosť,
  • nadmerná tvorba slín,
  • studený pot.

Kinetóza vzniká najčastejšie u detí vo veku 2 až 12 rokov, u žien najmä v období menštruácie či v tehotenstve a u osôb trpiacich migrénou. Dojčatá, mladšie batoľatá a osoby vyššieho veku nepostihuje.

Ako kinetóze predchádzať

  1. Pred cestou si doprajte dostatok spánku,
  2. Zvoľte vyváženú a ľahko stráviteľnú stravu, určite necestujte nalačno,
  3. Príznaky kinetózy zhoršujú alkohol, cigarety a šumivé nápoje. Pomôcť by mohli zriedené ovocné šťavy,
  4. Ak máte možnosť zvoliť si miesto v dopravnom prostriedku, hľadajte polohu blízko ťažiska dopravného prostriedku - uprostred lodi, v prednej časti lietadla či na prednom sedadle autobusu, mierne zakloňte hlavu a zatvorte oči
  5. Počas cesty nečítajte, nepozerajte televíziu ani nepracujte s počítačom či tabletom, pohľad fixujte na vzdialený nepohyblivý predmet,
  6. Pred cestou si preventívne užite medikamenty, na trhu sú aj prípravky obsahujúce extrakt z koreňa zázvoru a homeopatiká

Kinetóza u detí

U detí je orgán rovnováhy úplne vyvinutý asi od 2. roku života. Od tej chvíle môžu trpieť kinetózou rovnako tak ako dospelí. Húpanie a jazda na kolotoči nerobí problémy, ale silné zrýchlenie a brzdenie v priestore, vo vnútri ktorého sa nič nehýbe, vedie aj u detí často k závratom, nevoľnosti a nutkanie na zvracanie. Mozog je zmätený z rôznych signálov, ktoré sú vysielané cez oči ("nepohyblivý priestor") a orgán rovnováhy ("hojdá sa to") - a reaguje nevoľnosťou, v najhoršom prípade zvracaním. Tento pocit ešte zosilnie činnosťami, ktoré by vlastne mali postihnutého rozptýliť - napríklad čítanie alebo hranie.

Mnoho ľudí pozná ten nevalný pocit v oblasti žalúdka, ktorý môže pri dlhšej jazde autom alebo na lodi podstatne narušiť dobrý pocit. Mozog je zmätený z rôznych signálov, ktoré sú vysielané cez oči ("nepohyblivý priestor") a orgán rovnováhy ("hojdá sa to") - a reaguje nevoľnosťou, v najhoršom prípade zvracaním.

Video: Ako sa zbaviť nevoľnosti v dopravných prostriedkoch (CZ)

Medikamentózna prevencia vzniku kinetózy

  • lieky s antiemetickým (proti zvracaniu) účinkom, tzv. antihistaminiká:
    • dimenhydrinat (Travel-gum) - účinkuje obzvlášť rýchlo a tým je možné ju začať žuvať ešte len u prvých príznakov. Nemusí sa prehĺtať. Účinok nastupuje 15-30 minút po začiatku žuvania a pretrváva 1-3 hodiny. V prípade potreby sa žuje 1 perorálna guma po dobu asi 10 minút, potom sa vypľuje. V SR je však dostupná iba Travel gum 20mg, ktorá je vhodná pre dospelých a mladistvých vo veku od 15 rokov. Deťom 4-15let sa podáva sila 10mg, ktorá je v SR v súčasnosti nedostupná. Účinná látka Dimenhydrinat účinkuje dobre, dobre sa znáša, avšak trochu unavuje. V zahraničí je pre menšie deti dostupná aj vo forme čapíkov, pre staršie sú určené aj tablety alebo kvapky.
    • moxastin kombinovaný s kofeinom (Kinedryl) - deťom vo veku 2-6 rokov sa Kinedryl podáva 1/4 tablety, vo veku 6-15 rokov 1/4-1/2 tablety. Prvá dávka sa užije 60 minút pred začiatkom cesty, pri dlhotrvajúcom cestovaní sa môže podanie 2krát zopakovať v intervale 2-3 hodín. Kinedryl sa nemá podávať deťom do 2 rokov.

Tieto lieky sú vhodné len na krátkodobé podávanie, pri používaní dlhšom ako 2-3 dni je vhodné konzultovať ďalšie podávanie s lekárom.

  • hemeopatiká:
    • Cocculine, ktorý sa berie večer pred cestou a potom v prípade ťažkostí 2 tablety každú hodinu. Cocculine sa necháva voľne rozpustiť v ústach.
    • Borax 15CH, popr. 30CH v dávkovaní 5 granúl pred cestou popr. i v jej priebehu pri zhoršení vyvolanom opakovanými pohybmi
    • Tabacum 9CH v dávkovaní 5 granúl pred cestou popr. i v jej priebehu pri zhoršení pohybom a teplom.
  • prírodné prostriedky:
    • zázvor a extrakty z neho, dávkovanie je podľa pokynov výrobcu. Tablety sa užívajú najlepšie s jedlom, dobre zapiť vodou.

Viac o kinetóze na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.solen.cz/pdfs/med/2008/05/02.pdf
  2. https://zdravie.pravda.sk/zdravy-relax/clanok/14112-kinetoza-cestovna-nevolnost-alebo-morska-chor...

Hodnotenia a skúsenosti s kinetózou

Máš skúsenosť s kinetózou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke