Kawasakiho choroba je ochorenie detského veku. Je to akútne vzniknuté horúčkovité ochorenie, ktoré je charakterizované zápalom malých a stredne veľkých artérii.
Ochorenie sa vyskytuje častejšie u chlapcov do 5 rokov. Ázijské deti sú postihnuté 6x viac ako európske.
Príčina nie je presne objasnená. Zistila sa spojitosť s imunitným systémom, preto sa ochorenie zaraďuje medzi imunologicky podmienené ochorenie ciev. Pri Kawasakiho chorobe sa v tele tvoria protilátky, ktoré napádajú vlastné bunky ciev.
Ochorenie prebieha v 4 fázach a je charakterizované 6 hlavnými príznakmi a vedľajšími príznakmi.
Ochorenie väčšinou prebieha pod nekomplikovaným obrazom a liečbou sa upraví bez trvalých následkov.
Vzácnou komplikáciou je vznik aneuryzmy. Cievy pri Kawasakiho chorobe sú oslabené kvôli prebiehajúcemu zápalu. Na oslabenom mieste vzniká aneuryzma. Aneuryzma je vydutie oslabenej steny cievy.
V aneuryzme sa začnú vytvárať krvné zrazeniny, ktoré sa môžu odtrhnúť a môžu byť zanesené krvným prúdom do inej cievy a upchať ju. Tak dôjde k nedokrveniu a odumretiu tkaniva.
Ďalším problémom aneuryzmy je riziko prasknutia. Ak prasknú aneuryzmy vzniknuté na vencovitých cievach, hrozí riziko náhlej smrti. Vencovité cievy zásobujú srdce živinami a kyslíkom.
Pri určení prognózy je dôležitým znakom rozsah postihnutia vencovitých ciev. V 50% aneuryzmy spontánne ustúpia a pri vhodnej liečbe je letalita (úmrtnosť na danú chorobu) 0,5%.
Creative Commons Attribution License, which permits unrestricted use, distribution, and reproduction in any medium, provided the original work is properly cited., dostupné na https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/...
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu