Struky karobu (tiež svätojánskeho chleba) majú široké uplatnenie v domácnosti, v potravinárstve, ale aj v medicíne. Z dužiny strukov sa vyrába karobový prášok, zo semien v struku zas karobová guma (karubín). Struky je možné konzumovať sušené alebo čerstvé. Z čerstvých strukov sa lisuje šťava, ktorá sa násleledne používa na výrobu karobového sirupu alebo do alkoholických nápojov. Karob sa tiež vyzužíva ako krmivo pre zvieratá. Pojmom karobová múka sa v literatúre označuje karobový prášok, ale aj karobová guma. V tomto prípade je nutné overiť, z ktorej časti plodu je daný produkt vyrobený.
Karob sú struky (plody) stromu rohovníka obyčajného (Ceratonia siliqua). Karob patrí medzi strukoviny, čeľaď bôbovité. Karobové struky sú zelené, neskôr čokoládovo hnedé, 10 až 30 cm dlhé, 1,5 až 3,5 cm široké a asi 1 cm hrubé. Môžu byť zakrivené alebo rovné.
Karob je bohatý na bielkoviny, minerály a vitamíny. V strukoch karobu je vo veľkom množstve zastúpený horčík, vápnik, železo, fosfor, nikel, vitamíny A, B a D. Zároveň je prírodným zdrojom aminokyselín a vlákniny. Karob je veľmi obľúbenou potravinou u vegetariánov, vitariánov, stúpencov raw výživy.
Karob je známy už od stredoveku. V náboženstve a v kultúre je karob tradičnou súčasťou židovských sviatkov. Je konzumovaný aj pri islamskom Ramadáne.
Karobový prášok sa vyrába z dužiny strukov. Pozbierané struky sú uložené v dobre vetraných priestoroch, kým neklesne ich vlhkosť na asi 8%. Suchšie struky sa môžu dlhšie skladovať. Následne je oddelená dužina struku od semien. Dužina sa vysuší a pomelie na karobový prášok. Pre získanie vysokokvalitného karobového prášku sa spracovávajú len stredné časti struku. Koncové časti majú často nahorkastú chuť.
Karobový prášok je podobný kakaovému. Jeho chuť je však sladkastá. Prášok neobsahuje stimulujúce látky ako kofeín, či teobromín. Vďaka nízkemu obsahu tuku (7%) a vysokému obsahu cukru (48%) sa karobový prášok používa ako náhrada kakaa. Aj pre ľudí alergických na kakao zvykne byť karobový prášok bezpečou náhradou kakaa.
Kakao v recepte sa dá nahradiť rovnakým množstvom karobového prášku. Karobový prášok má menej výraznú chuť ako kakao. Pre získanie výraznejšej chuti je tak nutné pridať väčšie množstvo karobového prášku. Karobový prášok je však oproti kakau sladší. V recepte tak postačí použiť menšie množstvo cukru alebo sladidla.
*Karobová guma (tiež karubín, E410, rohovníková guma, carobin) je biely, niekedy mierne béžovej farby a neutrálnej chuti. Vyrába sa zo semien karobu. Keďže šupka semena je veľmi tvrdá, odstraňuje sa pomocou chemikálií (napr. kyselinou sírovou). Jadro (endosperm) sa mechanicky oddelí a rozomelie sa na múčku. Získa sa tak vláknina, ktorá je rozpustná v teplej vode.
Pozor! Vo vysokých koncentráciách môže spôsobovať nafukovanie a mať laxatívne, preháňavé účinky.
K určitému množstvu skrížených alergických reakcií dochádza aj medzi potravinami z rovnakých alebo podobných tried. Toto treba mať na pamäti, ak by sa príznaky alergie vrátili. Karob patrí medzi strukoviny z čeľade bôbovitých a preto je vysoké riziko reakcie na karob a výrobky z neho aj pri preukázanej alergii na sóju, arašidy, fazuľu, šošovicu atď.
8 až 14% detí s alergiou na kravské mlieko reaguje na sóju. U dojčiat s alergiou na mlieko, ktoré reagujú vo forme proktokolitídy alebo enterokolitídy, reaguje na sóju 25 až 60% dojčiat. Z tohoto dôvodu nie sú odporúčané sójové umelé mlieka pri alergii na kravské mlieko.
Pri alergii na sóju alebo bielkoviny kravského mlieka je možná aj alergická reakcia na karubín, obsiahnutý v dojčenských umelých mliekach5 a kašiach. V zložení dojčenských mliek a kaší sa uvádza karubín aj ako karobová guma, bielkovina zo svätojánskeho chleba, múka zo svätojánskeho chleba, karobová múka, múka z karobových klíčkov a pod. Okrem AR umelých mliek, je možné nájsť karubín aj v umelých mliekach a kašiach určených pre deti s alergiami a tiež v Nutritone.
Viac o alergii na karob v samostatnom článku: Alergia na karob
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu