“Ako je možné, že ten náš pubertiak ešte nemutuje? Prečo moja dcéra ešte nemala prvú menštruáciu?” lámu si hlavy ustarostené mamičky. Žiaľ, aj s takýmito zriedkavými ochoreniami sa niektorí z nás stretávajú.
Kallmannov syndróm je dedičné ochorenie, ktoré sa týka skôr chlapcov (1 : 8 000), no neobchádza ani dievčatá (1 : 40 000). Je preň typický oneskorený nástup puberty alebo že puberta nepríde vôbec, a tiež zmena či úplná strata čuchu. Ako k tomu dôjde? Ide o mutáciu niekoľkých génov, ktoré majú na svedomí poruchu vo vývoji čuchového ústrojenstva a hypotalamu, čo je časť v mozgu zodpovedná za správny pohlavný vývoj. U chlapcov alebo dievčat s týmto syndrómom dochádza k nižšiemu vyplavovaniu pohlavných hormónov, čo samozrejme ovplyvní aj vývoj semenníkov alebo vaječníkov, a to znížením ich funkcie.
Kallmannov syndróm má viacero podôb
Ako sa ochorenie prejaví, závisí od toho, ktoré gény zmutujú. Preto u niektorých chýba puberta úplne a trpia tiež úplnou stratou čuchu, zatiaľ čo u iných dôjde len k oneskoreniu puberty a oslabeniu čuchu. V súčasnosti sú známe 3 typy Kallmanovho syndrómu:
Klasický typ je prítomný od narodenia a človek si ho nesie po celý život.
Dospelý typ sa týka najmä chlapcov, ktorým v dospelosti poklesne hladina mužského pohlavného hormónu - testosterónu, čo vedie k neplodnosti.
Vratný typ začína narodením, no v istom okamihu v období dospelosti sa tvorba hormónov obnoví.
Ako sa ochorenie prejavuje?
U detí môže obdobie fyzických a psychických zmien v období dospievania, tzv. puberty nastúpiť oneskorene, alebo nemusí nastať vôbec.
Dievčatá nepoznajú menštruáciu, menštruačné krvácanie u nich totiž úplne chýba.
U chlapcov nemusí dôjsť k zostúpeniu semeníkov a je preň typický tzv. mikropenis ako u malých chlapcov.
Pri Kallmanovom syndróme pohlavné orgány neprejdú v období puberty zmenami, rovnako tak sa dostatočne neprodukujú mužské a ženské hormóny. Možno teda laicky povedať, že títo ľudia zostávajú v tomto smere deťmi. Ak sa ochorenie nelieči, môže prerásť až do neplodnosti1.
Dievčatám ani chlapcom sa nevyvinú sekundárne pohlavné znaky. Znamená to, že im nezačne rásť ochlpenie, chlapcom nezhrubne hlas, dievčatám nezačnú rásť prsníky, nebadať ani zmeny postavy ako širšie ramená a naberanie svalovej hmoty u chlapcov, širšie boky a pribúdanie tukov u dievčat), …
Zhoršený čuch alebo jeho úplná strata sú u týchto detí žiaľ trvalé a neliečiteľné.
Môže sa tiež objaviť hluchota, teda úplná strata sluchu.
Deti s Kallmanovým syndrómom mávajú tiež rázštepy tváre (napríklad podnebia, pier).
Okrem sluchu a čuchu postihuje táto choroba aj ďalší zmysel a to zrak. Môže ísť o farbosleposť, ale aj o akúkoľvek inú poruchu zraku.
Jedným zo znakov tohto ochorenia je aj chýbanie niektorých zubov1. Ich zárodky sa nevyvinú a zuby tak vôbec nenarastú.
Podobné to môže byť aj s obličkami a teda jedna z nich sa vôbec nevyvinie. Ľudia s týmto syndrómom tak žijú po celý život len s jednou obličkou.
Ušetrené nezostali ani kosti. Toto ochorenie môže byť sprevádzané osteoporózou, ale tiež chýbajúcimi prstami na rukách alebo nohách.
Aj pohyby môžu napovedať, že stojíme zoči voči Kallmanovmu syndrómu. Títo ľudia nedokážu udržať rovnováhu, akoby sa kolísali. Podobné je to aj s chôdzou či pohybmi rúk a iných častí tela. Zvláštne sú pohyby rúk pri chôdzi. Kým zdraví ľudia pri vykročení pravou nohou, vysunú ľavú ruku dopredu a naopak, ľudia s Kallmanovým syndrómom to robia opačne. Práva ruka teda ide vpred s pravou nohou a ľavá ruka zase s ľavou nohou.
Dá sa Kallmannov syndróm riešiť?
Diagnostika nie je ani dnes úplne stopercentná. Mutácia prebieha na rôznych génoch a len u asi polovice pacientov sa príde na to, ktorého génu sa mutácia týka.
Liečba Kallmannovho syndrómu býva dvojaká:
Hormonálna substitučná terapia, ktorá má zabezpečiť potrebnú hladinu ženských (estrogén a progesterón) alebo mužských (testosterón) hormónov pre ten ktorý vek pacienta. Postupne sa vďaka tejto liečbe začnú upravovať fyzické aj psychické zmeny, ktoré mali prirodzene nastať v období puberty s jedinou výnimkou - u mužov nedôjde k vývoju semenníkov a u žien k ovulácii. Liekov je na výber viac a pacientky sa môžu samé rozhodnúť, či chcú užívať liečbu, vďaka ktorej budú mať menštruáciu alebo nie. Hormonálna substitučná terapia je veľmi dôležitá aj z hľadiska udržania hustoty kostí a zníženia rizika osteoporózy, ktorá u týchto pacientov nastupuje už v mladom veku.
Liečba neplodnosti býva úspešná u 70 % pacientov s Kallmanovým syndrómom. Ide o podávanie látok, ktoré majú podporiť tvorbu a uvoľňovanie vajíčok u žien a spermií u mužov. Ženy majú oproti mužom výhodu, pretože ich liečba je úspešná spravidla už o niekoľko mesiacov, zatiaľ čo muži si musia počkať aj 2 roky.