Jačmeň v oku (po lat. hordeolum) je zdurenina žliazky na hornom alebo dolnom viečku, ktorá vzniká upchatím týchto žliazok. Ide vlastne o zápalové ochorenie žliazok nachádzajúcich sa na viečku. Jačmeň v oku najčastejšie spôsobuje infekcia, žliazka sa teda zväčší a vyzerá ako pupienok, ktorý je bolestivý.
Jačmeň v oku je zvyčajne bolestivý, miesto zápalu je začervenané a opuchnuté. V niektorých prípadoch môže opuchnúť aj celé viečko. Hnis pri vonkajšom jačmeni vychádza z riasy na oku, kým pri vnútornom jačmeni hnis sa hromadí pod povrchom viečka.
V oku sa nachádzajú tri typy žliazok:
Existujú dva typy jačmeňa:
Najčastejšie sa vyskytuje vonkajší typ, vnútorný typ je zriedkavý.
Jačmeň na oku vzniká upchatím Meibomianovej žliazky. Tieto žliazky sa upchajú vtedy, ak sa zúži otvor, z ktorého vyúsťuje žľaza na povrch. Otvor môže byť zúžený pri zápale alebo ak je sekrét príliš hustý. Tieto žliazky stále produkujú maz, ktorý sa nemá ako dostať von, preto sa maz hromadí vo vnútri žliazky a vzniká tak jačmeň na oku.
Najčastejšou príčinou vzniku jačmeňa v oku je baktéria Staphylococcus aureus, ktorá je zodpovedný až za 90% prípadov vzniku jačmeňa v oku.
K rizikovým faktorom, ktoré prispievajú k vzniku jačmeňa v oku patrí:
Pred vznikom samotného jačmeňa pacient pociťuje zvýšené napätie v oku, svetloplachosť a oko začne výraznejšie slziť . Pacient to popisuje ako pocit cudzieho predmetu v oku. Postupne sa začne vytvárať malý žltkastý tvrdý vriedok, ktorého okolie je začervenané a opuchnuté. Po 2-3 dňoch dochádza k spontánnemu prasknutiu a maz s hnisom vytečie von.
Medzi prejavy teda patrí:
Prejavy sú také isté ako pri vonkajšom jačmeni. Rozdiel je v tom, že prejavy ako bolesť, začervenanie a opuch sú na vnútornej strane viečka. Vnútorný jačmeň sa môže prejaviť horúčkou a zimnicou.
Diagnóza sa určí na základe klinických prejavov. Vnútorný jačmeň je veľmi zriedkavý a diagnóza sa stanoví až pri výstupe teploty a pri jasných klinických prejavoch. Pri diagnostike sú teda dôležité prejavy ochorenia. Nerobí sa žiadne špeciálne vyšetrenie.
Jačmeň sa často spontánne sám vylieči, pacient nemusí navštíviť lekára. Ak však jačmeň trvá dlho, je vhodné navštíviť lekára, ktorý v lokálnej anestéze nareže opuchnuté a stvrdnuté miesto a hnis tak spontánne vytečie navonok. Pacient pociťuje okamžite úľavu.
Lekár pacientovi zvyčajne predpíše antibiotickú masť, ktorá pomáha pri liečení jačmeňa a ďalej zabraňuje opakovaným výskytom jačmeňa. Antibiotická masť patrí medzi lokálne antibiotiká, ktoré sa používajú priamo na miesto zápalu.
Niekedy sa odporúča vytrhnúť riasy, zlepší sa vtedy spontánne odtekanie hnisu.
Hlavnou formou liečby sú teplé obklady. Čistú látku treba namočiť do teplej vody a priložiť na miesto postihnuté jačmeňom. Toto treba opakovať každú hodinu. Ak zápal vyvolala riasa obrátená dovnútra, možno ju opatrne odstrániť. Jačmenné zrno praskne,ranka sa do dňa - do dvoch zahojí.
Teplo pomáha k uvoľneniu hnisu.
Hordeolum je vlastne akútny zápal žliazky v oku spôsobený infekciou. Chalazion, (vlčie zrno) predstavuje sa vytvára upchatím odtoku mazovej žliazky vnútri viečka a podobá sa na jačmeň.
Je to neinfekčný zápal Meibomianovej žliazky, ktorý vzniká pri upchatí vývodu žliazky. Chalazion je malá cysta, ktorá sa najčastejšie objavuje na hornom viečku.
Najčastejším prejavom je malé zdúrenie, ktoré nie je bolestivé. Toto zdúrenie (zväčšenie) môže byť bolestivé alebo môže podráždiť oko. Postupne vzniká uzlík, ktorý je nebolestivý a chronický, čiže pretrváva dlho s nespôsobuje výrazné ťažkosti pacientovi. Ťažkosti vznikajú vtedy, ak sa chalazion infikuje baktériou.
Chalazion sa lieči teplými obkladmi, masážami, dodržiavaním čistoty oka. Antibiotické masti sa predpisujú iba vtedy ak prepukne zápal.
Chalazión zvyčajne trvá dlhšie a môže sa stať chronickým. Ak nezmizne do dvoch týždňov, je nutné vyhľadať lekára.Chronický chalazión, ktorý pretrváva aj po injekciách steroidov, sa môže odstrániť chirurgicky. Tento jednoduchý zákrok sa robí v miestnom umŕtvení. Oko sa potom zakrýva obväzom, aby sa upokojilo a zmenšil sa opuch.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu