Inkontinencia

Inkontinencia sa nám často spája len s obrazom staršieho človeka. V skutočnosti však únikom moču môže trpieť ktokoľvek – bez ohľadu na vek a pohlavie. Ako sa inkontinencia definuje, prečo vlastne vzniká a aké sú najčastejšie rizikové faktory? A čo taká liečba? Existuje vôbec? Aj to sa dozvieš v našom článku.

Čo je to inkontinencia?

  • Inkontinenciou človek trpí vtedy, ak jeho organizmus nie je schopný udržať moč a vedome regulovať vymočenie. Pozoruje sa teda spontánny a tým pádom i neželaný únik moču, ktorý môže nastať v rôznych situáciách v pokoji, ale i v takých, ktoré sa považujú za záťaž pre organizmus a svalstvo panvového dna.
  • O úniku moču sa hovorí, ak samovoľne unikne „len“ pár kvapiek, ale aj veľký objem moču. Rovnako sa tento pojem spomína i v prípadoch, ak osoba musí často chodiť na malú potrebu, pretože vie, že ak by túto činnosť odkladala, viac by moč nedokázala udržať.
  • Ide o citlivý zdravotný problém, s ktorým ľudia predovšetkým v produktívnom veku nie vždy zájdu k lekárovi, dôsledkom čoho odborná verejnosť nedisponuje úplne presnými štatistikami. Odhaduje sa však, že jedným z mnohých typov inkontinencie trpí až 30% populácie.
  • Hoci by sa mohlo zdať, že sa únik moču vyskytuje najmä u seniorov, nie je tomu celkom tak. Pomerne často sa inkontinencia vyskytne aj u mladých žien v tehotenstve či po pôrode, u mužov v produktívnom veku, u detí alebo u ľudí po úrazoch panvy a mozgovej príhode. Inkontinencia nie je zriedkavá ani pri skleróze multiplex, demencii či Alzheimerovej chorobe.

Rizikové faktory pre vznik inkontinencie

  • Časté zápaly močových ciest – ak sa zápaly močového traktu vyskytujú opakovane, zanechajú v organizme neblahé následky. Jedným z nich je i oslabenie štruktúr panvového dna, ktoré je oporou pre močový mechúr. Rovnako sa však infekcie podpíšu aj na stave močového mechúra, konkrétne možno spomenúť oslabenie jeho stien.
  • Závažný úraz chrbtice, panvy alebo mozgu – akonáhle sa naruší nervová štruktúra v oblasti panvy, neželaným dôsledkom môže byť aj inkontinencia a neschopnosť vedome ovládať močenie.
  • Niektoré choroby – môže ísť o cukrovku, Alzheimerovu chorobu, demenciu či sklerózu multiplex.
  • Oslabenie panvového dna – svalstvo panvového dna vekom spontánne ochabuje, a to hlavne u osôb, ktoré neviedli aktívny životný štýl. Nepriaznivými okolnosťami sú sedavé zamestnanie, absencia pohybu a nedostatočná kondícia. Ďalšími faktormi, ktoré panvové dno oslabujú, sú tehotenstvo, infekcie v močovom ústrojenstve či pôrodné poranenia pri vaginálnom pôrode.
  • Nežiaduci účinok niektorých liekov alebo potravín – len výnimočne sa táto skupina rizikových faktorov považuje za hlavnú príčinu inkontinencie. Vo väčšine prípadov ide o druhotný spúšťač, ktorý ruka v ruke s ďalšími okolnosťami vedie k spontánnemu úniku moču. Lieky s močopudným (diuretickým) účinkom môžu vyvolať príznaky inkontinencie u osôb s oslabeným panvovým dnom a rovnako sú na tom aj močopudné potraviny či pochutiny, medzi ktoré sa napríklad radí i káva.
  • Menopauza – menopauza predstavuje pre ženské telo nesmierne náročné obdobie, počas ktorého dochádza k výrazným hormonálnym zmenám. Spájajú sa tu viaceré rizikové faktory – ochabnutie panvového dna, nárast hmotnosti a oslabenie stien močového mechúra.

Typy inkontinencie

Pod pojmom „spontánny únik moču“ sa skrýva množstvo typov, pričom každý z nich sa môže objavovať v iných situáciách. Niektoré typy inkontinencie sa vyskytujú prevažne u žien, iné zasa u mužov, no nájdu sa i také, ktoré sa objavia bez ohľadu na pohlavie.

Stresová inkontinencia

  • Pod pojmom stresová močová inkontinencia (SMI) sa rozumie únik moču, ktorý vzniká pri istom type záťaže či záťažového podnetu. Najčastejšie ide o aktivity, ako sú smiech, kýchnutie či zakašľanie. No raritou nie je ani to, ak ide o náhlu zmenu v polohe tela – podrep či skákanie. Svaly panvového dna v týchto situáciách nie sú schopné stiahnuť sa natoľko, aby zabránili úniku moču.
  • Množstvo uniknutého moču sa môže líšiť od naplnenosti močového mechúra, ale aj miery oslabenia panvového dna. Často ide len o pár kvapiek, no výnimočným javom, žiaľ, nie je ani to, ak moč začne unikať prúdom, pričom je ťažké ho potom vôľou zastaviť.
  • Stresovou inkontinenciou môžu trpieť ako muži, tak i ženy, hoci práve ženská časť populácie týmto typom únikom moču trpí viac. Najčastejšími rizikovými faktormi u žien sú tehotenstvo, pôrod, hysterektómia alebo oslabenie panvového dna po 40tke. U mužov je to zasa operácia prostaty.
  • Ak ide o stresovú inkontinenciu, moč v konkrétnych záťažových situáciách uniká bez ohľadu na to, ako veľmi je močový mechúr naplnený. Vo väčšine prípadov však vie daná osoba úspešne zadržiavať moč, ak je močový mechúr plný a dostaví sa náhla potreba ísť sa vymočiť.
  • Stresová inkontinencia má tendenciu sa zlepšovať po pravidelnom precvičovaní panvového dna, prípadne po preliečení zápalu močových ciest či mechúra.

Urgentná alebo naliehavá inkontinencia

  • O urgentnej inkontinencii sa hovorí vtedy, ak človek pociťuje naplnený močový mechúr a nie je schopný včas dobehnúť na toaletu. Urgentná inkontinencia je teda závislá od naplnenia močového mechúra a v čase, keď je mechúr vyprázdnený, moč neuniká ani v záťažových situáciách.
  • Zatiaľ čo stresovou inkontinenciou trpia prevažne ženy, urgentný únik moču sa vo väčšine prípadov týka mužov. Dôvodom je často zväčšená prostata, prítomnosť močových kameňov alebo práve prebiehajúci zápal močových ciest. Závažnejšou príčinou je už onkologické ochorenie prostaty či močového traktu.
  • Často sa tomuto typu inkontinencie hovorí aj hyperaktívny močový mechúr. Problém môže odznieť po preliečení prítomného zápalu či u mužov aj problému s prostatou.

Zmiešaná inkontinencia

  • Zmiešaná inkontinencia predstavuje kombináciu oboch vyššie zmienených problémov – stresovej aj naliehavej inkontinencie. Moč spontánne uniká pri záťaži – kýchaní, kašli smiechu či skákaní, ale aj pri pocite plného mechúra.
  • Za zmiešanou inkontinenciou môže byť jeden zdravotný problém, ale i súbor viacerých, ktoré so sebou nemusia súvisieť. Častými príčinami sú povolenie svalstva panvového dna, zápal močového traktu, zväčšená prostata u mužov či onkologický nález.
  • Pri liečbe zmiešanej inkontinencie je dôležité, aby sa našli všetky príčiny a mnohokrát je dôsledkom toho človek sledovaný vo viacerých špecializovaných ambulanciách.

Reflexná inkontinencia

  • Reflexná močová inkontinencia je charakteristická tým, že človek nie je schopný vedome ovládať zvierač, ktorý spustí a zastaví prúd moču. Moč teda uniká spontánne bez ohľadu na aktivitu človeka a naplnenie močového mechúra.
  • Vyskytuje sa po úrazoch chrbtice, panvy, ale i mozgu a tento typ inkontinencie sa považuje za neurologický problém. Môžu sa teda vyskytnúť ako u mužov, tak aj u žien.

Inkontinencia po vymočení

  • Inkontinencia po návšteve toalety je čisto mužskou záležitosťou a hovorí sa jej aj inkontinencia z pretekania. Nastáva vtedy, ak po vymočení zostávajú v močovej trubici zvyšky moču, ktoré spontánne unikajú po odchode z toalety. Často je príčinou anomália močovej trubice či zväčšená prostata.

Inkontinencia u žien

  • Ženy si počas svojho života prejdú mnohými hormonálnymi zmenami, častejšie trpia zápalom močových ciest a rovnako je viac namáhané aj ich panvové dno. Ide o pomerne široký súbor rizikových faktorov, ktoré prispievajú ku vzniku inkontinencie už v produktívnom veku.
  • V priebehu celého tehotenstva sa v ženskej panve zväčšuje maternica, ktorá rovnako zvyšuje i svoju hmotnosť. Vyvíja tak nadmerný tlak na okolité orgány, konečník a panvové dno, čo predstavuje jeden z hlavných dôvodov, prečo ženy v tehotenstve môžu trpieť únikom moču.
  • Počas pôrodu zasa môžu utŕžiť pôrodné zranenie v oblasti hrádze, ktoré môže mať rôzny rozsah. Ak ide o závažnejší stupeň tzv. ruptúry hrádze, žena môže trpieť močovou a v tých najhorších prípadoch aj fekálnou inkontinenciou.
  • Samostatnou kapitolou je inkontinencia po chirurgickom odstránení maternice. Tejto operácii sa hovorí hysterektómia4 a jej pomerne častým neželaným následkom je i únik moču. Dôvodom je zmena anatómie v oblasti panvy, čo má za dôsledkom aj povolenie panvového dna.
  • Nech sa už inkontinencia objavila v akejkoľvek etape tvojho života, rozhodne by si nemala váhať s návštevou lekára. Pomôcť ti môže ako ambulantný doktor, ktorý ťa odošle k inému špecialistovi, tak i gynekológ, ktorý má lepší prehľad o tvojom pôrode, šestonedelí či prípadných operačných úkonoch.
  • Dobrou správou však je, že ak je inkontinencia po pôrode či hysterektómii liečená včas, ide len o dočasný problém. Najčastejšie sa upraví v priebehu polroka až roka, ak žena precvičuje panvové dno a lekár skontroloval, či v jej močovom a pohlavnom ústrojenstve nie je prítomná žiadna infekcia.
  • Prečítaj si o úniku moču u žien viac v našom samostatnom článku:

Únik moču u žien

Únik moču alebo inkontinencia predstavuje citlivý zdravotný problém, ktorého sa v tehotenstve a po pôrode obáva každá žena. Prečo inkontinencia u žien v priebehu života vzniká, aké sú možnosti na jej nápravu a existujú aj nejaké preventívne opatrenia, ktoré by úniku moču predišli? Aj týmto témam sa budeme v našom článku venovať.


Liečba inkontinencie

  • Prvým a zároveň i najdôležitejším krokom liečby je uvedomenie si celého problému a návšteva lekára. Nezabúdaj na to, že čím skôr tento problém začneš riešiť, o to rýchlejšie sa môže dostaviť jeho zlepšenie. Čakanie, či sa inkontinencia „neupraví“ sama, nie je dobrou voľbou – neliečenie má tendenciu ju zhoršovať.
  • Samotná liečba závisí od príčiny a typy inkontinencie, pričom najčastejšie môže ísť aj o kombináciu rôznych terapeutických a liečebných metód. Konkrétne ide o:
    • Posilňovanie panvového dna – najlepšie výsledky cvičenie dosahuje pri stresovej inkontinencii.
    • Preliečenie zápalu – môže ísť o zápal močového ústrojenstva, pohlavných orgánov alebo prostaty.
    • Fyzioterapia – cvičenie, ktorého cieľom je napríklad odstránenie bolestí chrbtice, má ako podporný prostriedok preukázateľné účinky aj pri liečbe inkontinencie.
    • Liečba laserom – laser na liečbu inkontinencie väčšinou ponúkajú súkromné ambulancie estetickej a klinickej medicíny. Zameriavajú sa na odstránenie príznakov stresovej inkontinencie prvého a druhého stupňa, teda miernych až stredne závažných stavov. Laser stimuluje tvorbu kolagénu a napomáha k stiahnutiu tkanív vaginálnej sliznice, ktoré ústi k močovej trubici. Túto formu liečby však vždy preber so svojím lekárom.
    • Farmakologická liečba – skupina liekov, ktoré sa využívajú na liečbu inkontinencie, sa nazýva antimuskariniká. Hoci väčšina z nich je vo forme tabliet, niektoré sa aplikujú ako krém či náplasť. Nie sú však vhodné na všetky typy inkontinencie.
    • Chirurgická liečba – pri väčšine typov inkontinencie je operačná liečba pomerne zriedkavá, pričom v súčasnosti sa už využíva viacero metód. Považuje sa za jedno z posledných riešení, ako inkontinencii zamedziť.

Inkontinenčné pomôcky

Mylnou domnienkou je, že ten, kto trpí inkontinenciou, je automaticky „odsúdený“ na nosenie plienok. Dnes už môžeš dostať na trhu široké spektrum pomôcok, ktoré zabránia nehodám na verejnosti či počas spánku.

  • Inkontinenčné vložky pre ženy – vyzerajú podobne ako tie menštruačné a sú vhodné pre ženy, ktoré trpia najmä stresovou inkontinenciou. Absorbujú uniknuté množstvo moču, zabraňujú vzniku zápachu a pod oblečením sú prakticky neviditeľné. Rovnako ako menštruačné vložky, aj tu máš na výber z viacerých druhov absorpcie – od najnižších stupňov až po najviac savé, ktoré obsiahnu pomerne veľké množstvo moču.
  • Inkontinenčné vložky pre mužov – vložky na únik moču pre mužov vyzerajú ako ploché väčšie absorpčné tampóny, ktoré sa vkladajú do trenírok, boxeriek či slipov. Môžu mať kruhový, oválny alebo podlhovastý tvar a na výber je viacero stupňov savého potenciálu. Sú dobrou voľbou pri inkontinencii po vymočení.
  • Inkontinenčné nohavičky – niektoré inkontinenčné nohavičky sa na pohľad nedajú odlíšiť od bežnej spodnej bielizne a fungujú na rovnakom princípe ako menštruačné nohavičky – na ich spodnej časti je tenká absorpčná vrstva. Tie, ktoré imitujú klasickú spodnú bielizeň, možno po použití oprať v práčke, no rovnako si môžeš kúpiť aj lacnejšie jednorazové. Dobrou správou je, že táto pomôcka je dostupná nielen pre ženy, ale aj pre mužov v podobe inkontinenčnej mužskej spodnej bielizne. Je ideálnou voľbou pre osoby, ktoré trpia urgentnou alebo stresovou inkontinenciou.
  • Inkontinenčné plienky – plienky alebo plienkové nohavičky na únik moču sú vhodné pre osoby, ktoré trpia vážnejším stupňom inkontinencie, prípadne chcú získať pocit pohodla a istoty počas noci. Na rozdiel od inkontinenčných nohavičiek sú o trochu hrubšie a celý ich vnútorný povrch tvorí absorpčná vrstva.
  • Inkontinenčné podložky – podložky na únik moču sú vhodné pre pacientov po úrazoch, mozgovej príhode či tých, ktorí trpia ochorením, pre ktoré je príznačný aj únik moču.

Čaká ťa pôrod?

Ak máš pred sebou dôležitý míľnik v tvojom živote a čoskoro do tvojej rodiny pribudne bábätko, poď sa spolu s nami pripraviť na obdobie šestonedelia. V našom videu môžeš nájsť dôležité informácie o všetkom, čo ťa po pôrode môže stretnúť a aj nemilo prekvapiť.

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Ragáda bradavky

Prsia po pôrode čaká mnoho nástrah – začiatky dojčenia totiž môžu ich limity poriadne preskúšať. Medzi jeden z najčastejších problémov, ktorý čerstvé mamičky potrápi ostrou a intenzívnou bolesťou, patrí i tzv. ragáda bradavky. O čo presne ide, ako vzniká a čo ju pomôže vyliečiť? To sa dozvieš v našom článku.

Hemoroidy v tehotenstve

Prečo v tehotenstve a po pôrode vznikajú hemoroidy? Aké ďalšie problémy ti môžu spôsobiť a dá sa ich vzniku vôbec nejako predísť? A čo vlastne robiť, aby si si uľavila od bolesti, ktorou ti hemoroidy dokážu skomplikovať život? Ak sa ťa téma hemoroidov v tehotenstve či po pôrode týka, poď si prečítať náš článok, v ktorom sa dozvieš viac…

Diastáza brušných svalov

Diastáza brušných svalov môže nemilo po pôrode prekvapiť nejednu čerstvú maminku. Čo to diastáza vlastne je, prečo sa po pôrode môže vytvoriť, ako zistíš, že ju máš, a čo robiť, ak sa vyskytla? Ide o vážny problém alebo estetickú vadu? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku…


Viac o zdravotných problémoch na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s inkontinenciou moču

Máš skúsenosť s inkontinenciou moču?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke