S hysteroskopiou sa môže v gynekologickej ambulancii stretnúť pomerne veľké množstvo žien, no napriek tomu tento medicínsky úkon nie je veľmi známy. Čo je to hysteroskopia, ako prebieha a musíš sa na ňu nejako pripraviť? Poď si prečítať náš článok a dozvieš sa viac.
Hysteroskopia môže byť vykonaná z rôznych dôvodov.
Čo je to hysteroskopia?
- Hysteroskopii sa hovorí aj prehliadnutie maternice – ide totiž o prevažne diagnostickú zobrazovaciu metódu dutiny maternice alebo krčka maternice.
- V závislosti od príčiny, prečo sa hysteroskopia vykonáva, môže byť žena pri plnom vedomí – vtedy sa hovorí o ambulantnej hysteroskopii. Ak ide o hysteroskopiu, počas ktorej sa odoberá vzorka tkaniva, prípadne sa vykoná aj revízia dutiny maternice, žena podstúpi zákrok v celkovej anestézii.
- Lekár cez pošvu zavedie najprv zobrazovacie zrkadlo a následne prenikne nástrojom, ktorému sa hovorí hysteroskop, až k maternici. Vďaka tomu môže preskúmať jej dutinu a prípadne vykonať iný úkon – odstránenie menšieho polypu či odobratie tkaniva.
- Hysteroskop je tenký kovový nástroj s kamerou a svetlom, ktorý lekárom umožňuje prezrieť si prostredie maternice bez toho, aby žena musela podstúpiť invazívnu diagnostickú operáciu.
- Často sa hysteroskopia vykonáva samostatne, no niekedy je súčasťou a prvým krokom väčšieho (chirurgického) úkonu. Kontrolná hysteroskopia sa totiž môže vykonať aj na operačnej sále tesne predtým, ako idú pacientke napríklad odstrániť myómy, prípadne niekoľko mesiacov po operácii, aby sa s odstupom času posúdila jej úspešnosť.
Kedy sa hysteroskopia vykonáva?
Zdravotných indikácií, pre ktoré môžu lekári navrhnúť žene podstúpenie hysteroskopie, je celá škála:
- Poruchy menštruačného cyklu – ak žena trpí nepravidelnou alebo bolestivou menštruáciou, lekár môže okrem ultrazvuku zvoliť aj hysteroskopiu. Cieľom je skontrolovať, či nie je v maternici polyp, cysta alebo myóm. Takisto je indikáciou k tomuto vyšetreniu aj krvácanie v menopauze, kedy sa zasa odoberá aj vzorka tkaniva, ktorá následne potvrdí či vylúči prítomnosť zhubného nádoru.
- Poruchy plodnosti – či už ide o neschopnosť otehotnieť alebo donosiť dieťa, pomocou hysteroskopie sa preskúma prostredie maternice, pričom sa hľadajú rôzne abnormálne javy – myómy, vrodené vývojové vady maternice. Rovnako sa často vykonáva aj prehliadnutie maternice pred zákrokom umelého oplodnenia.
- Vnútromaternicové teliesko – vďaka hysteroskopii lekár môže určiť presnú polohu telieska, prípadne ho vytiahnuť von.
- Kontrola pred operáciou – častou praxou je, že sa kontrolná hysteroskopia vykoná pred myomektómiou, teda chirurgickým odstránením myómu. V takých prípadoch ju žena absolvuje uspatá na operačnej sále a lekári vďaka tomu získajú viac informácií o veľkosti myómu, jeho polohe a miery prerastenia do svalstva maternice.
- Kontrola po operácii – ak žena absolvuje gynekologický chirurgický zákrok, lekári môžu po niekoľkých mesiacoch od operácii vykonať kontrolnú hysteroskopiu. Cieľom je posúdiť, ako sa napríklad myóm zmenšil (po embolizácii myómu), prípadne ako sa prostredie maternice po zákroku regeneruje.
- Revízia dutiny maternice – pod kontrolou hysteroskopu sa môže vykonať aj kyretáž2 (odstránenie tkaniva maternice po pôrode alebo potrate.)
- Odobratie vzorky – dôvodov na tzv. diagnostickú hysteroskopiu môže byť mnoho, pričom odobratá vzorka tkaniva sa následne posiela na rozbor. Na základe jeho výsledkov sa potom zahajujú ďalšie kroky v liečbe, prípadne sa hľadá iná príčina problémov.
Vďaka hysteroskopu si lekár môže prehliadnuť dutinu maternice.
Kedy sa hysteroskopia nemôže vykonať?
- Zákrok nie je možné urobiť, ak:
- žena práve silno krváca – krvácanie zhoršuje viditeľnosť,
- je v pošve alebo vo vaginálnom prostredí prítomná silná infekcia.
Komplikácie a riziká po hysterektómii
- Hysterektómia je bezpečný a pomerne jednoduchý zákrok, po ktorom žena v drvivej väčšine prípadov nemá žiadne komplikácie a môže po ňom normálne fungovať. Niektoré pacientky bezprostredne po zákroku pociťujú miernu bolesť vo vaginálnej oblasti, prípadne v podbrušku, ktorá vzniká podráždením danej oblasti pri prechode hysteroskopom. Iné ženy zasa nevnímajú vôbec nič.
- Medzi menej časté komplikácie či riziká patria:
- Drobné poranenia v pošve, na krčku maternice a v maternici – ide o malé ranky, ktoré vznikajú pri manipulácii s nástrojmi. Rýchlo sa zahoja a zvyčajne si nežiadajú ďalšiu liečbu.
- Komplikácie súvisiace s anestéziou – ak hysteroskopia prebehne v celkovej anestézii, kedy je pacientka uspatá, za jej súvisiace komplikácie možno považovať aj nepríjemné pocity po anestézii. Patria sem napríklad celková slabosť, malátnosť či žalúdočná nevoľnosť a zvracanie.
Mohlo by ťa zaujímať
Ak ti bol diagnostikovaný myóm maternice, tvoj gynekológ ti môže odporučiť myomektómiu – operačný zákrok, počas ktorého je myóm chirurgicky odstránený. Ako myomektómia prebieha, musí byť vždy úspešná a čo v prípade, ak po nej plánuješ otehotnieť?
Oznámil ti lekár, že ťa čaká laparoskopická operácia a zaujíma ťa, ako presne bude zákrok prebiehať a čo ťa bude čakať počas prvých dní zotavovania? Poď sa spolu s nami pozrieť, čo to laparoskopia vlastne je, kedy sa môže zvoliť a aké sú jej výhody v porovnaní s operáciou, počas ktorej sa otvára brušná dutina.
Menštruačný cyklus začína tým, že hypofýza začne produkovať FSH - folikulostimulačný hormón, ktorý vo vaječníku podporuje dozrievanie vajíčka. Menštruácia, menzes či perióda označujú periodicky sa opakujúce krvácanie v tele ženy počas menštruačného cyklu. Termín "menštruácia" alebo tiež "menzes" pochádzajú z latinského mensis (mesiac) a vychádza z toho, že mesiac taktiež potrebuje cca 28 dní k obehnutiu okolo Zeme. Preto tiež výraz perióda, mesiačiky - opakujúce sa jav, raz za mesiac, po určitej dobe.
Viac o gynekologických zákrokoch na Modrom koníku
- Tematické skupiny
- V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
- Tematické skupiny
- Odborné poradne
- Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.