Hysterektómia

Hysterektómia predstavuje chirugický zákrok, ktorý je pre niektoré ženy obrovským strašiakom a pre iné zasa znamená okamžitú úľavu či poslednú šancu na zamedzenie šírenia vážneho ochorenia. Ak ti lekár odporučil hysterektómiu, určite neprehliadni náš článok. Dozvieš sa tu okrem iného i to, ako hysterektómia prebieha a ako sa zmení tvoj život po nej.
celková hysterektómia

Rekonvalescencia po hysterektómii trvá niekoľko mesiacov.

Čo je to hysterektómia – odstránenie maternice?

  • Ide o operačný zákrok, ktorý môže byť vedený rôznymi spôsobmi, počas ktorého sa odstráni zo ženského tela maternica, prípadne aj okolité orgány či jej prislúchajúce časti – vaječníky, krčok maternice a okolité lymfatické uzliny.
  • Škála indikácii k odstráneniu maternice je pomerne široká, pričom sa táto operácia vždy zahajuje až po súhlase pacientky. Výnimkou sú prípady, kedy je hysterektómia jedinou možnosťou k záchrane života ženy – ide o vážne a život ohrozujúce situácie po úrazoch a na pôrodnej sále, počas ktorých pacientka nemusí byť vždy pri vedomí.

Typy hysterektómie

Ak ti lekár oznámil, že ťa čaká hysterektómia, pravdepodobne k tejto informácii dodal viac detailov. Pacientky, ktoré túto operáciu podstúpili, majú totiž často odlišné skúsenosti ako so samotnou operáciou, tak aj zotavovaním po nej. Dôvodom je, že hysterektómia sa môže vykonať v rôznom rozsahu a rôznymi spôsobmi.

Hysterektómia podľa spôsobu operácie

  • Abdominálna hysterektómia – odstránenie maternice cez brušnú stenu.
  • Vaginálna hysterektómia – odstránenie maternice cez pošvu.
  • Laparoskopicky asistovaná vaginálna hysterektómia – ide o kombináciou oboch operačných možností, kedy sa cez brušnú stenu najprv prestrihnú väzivá maternice a následne sa tento orgán odoberie z tela von cez pošvu. Rez cez brucho nie je rozsiahly, ale sú vedené tri menšie rezy naprieč plochou brucha.
  • Totálna laparoskopická hysterektómia – takisto ako v predošlom bode, aj tu sa vykonajú tri rezy cez brušnú stenu, pričom sa oddelená maternica od väzív a krčka maternice vyberie cez pošvu alebo cez jeden z brušných rezov.

Hysterektómia podľa rozsahu odobratých orgánov

  • Totálna hysterektómia – odstraňuje sa maternica spolu s krčkom maternice.
  • Subtotálna hysterektómia – odstraňuje sa len maternica, krčok maternice je ponechaný.
  • Radikálna hysterektómia – laicky sa jej hovorí aj úplná alebo celková hysterektómia. Okrem maternice a krčka maternice sa odstraňuje aj časť pošvy a v prípade, že je na to dôvod, i vaječníky a okolité uzliny.

Hysterektómia podľa akútnosti pacientkinho zdravotného stavu

  • Akútna hysterektómia – ide o operáciu, pre ktorú sa lekári rozhodnú takpovediac okamžite na základe vážnych indikácií, ktoré vznikajú pri pôrode alebo po úrazoch.
  • Plánovaná hysterektómia – lekár pacientke vysvetlí, prečo hysterektómiu odporúča a akým komplikáciám sa v budúcnosti vďaka tomuto zákroku môže vyhnúť. Následne sa so súhlasom ženy operácia naplánuje.

Dôvody, prečo sa hysterektómia vykonáva

  • Nezhubné nádory maternice – v praxi im hovoríme myómy, v gynekologickej ambulancii sa môžeš stretnúť s pojmom leiomyóm. Hoci je snahou lekárov liečiť myómy inými cestami, nie vždy sú iné spôsoby ich odstránenia možné. Ak sú myómy príliš veľké alebo prerastajú do svaloviny maternice, často je jedinou možnosťou radikálne riešenie v podobe hysterektómie.
  • Endometrióza – ide o ochorenie maternice, pri ktorom sa, laicky povedané, výstelka maternice nevylučuje v plnej miere z tela von počas menštruácie, ale usádza sa na okolitých orgánoch. Hysterektómia sa volí v prípade rozsiahlych štádií endometriózy,4 na ktoré už nie je možné aplikovať iný spôsob liečby a hrozí nebezpečný progres ochorenia.
  • Predrakovinové štádiá krčka maternice, maternice a vaječníkov – najčastejšie ide o zlé výsledky cytológie, ktoré odhalili prítomnosť prvých známok rakoviny, ktorá sa však ešte nestihla rozvinúť.
  • Zhubné nádory endometria, vaječníkov a krčka maternice – v prípade rakoviny endometria ide najčastejšie o adenokarcinóm. Ak je diagnostikované onkologické ochorenie maternice a jej prislúchajúcich častí, vo väčšine prípadov sa ako prvý spôsob liečby volí práve chirurgická cesta, kedy sa rakovinou napadnuté orgány z tela odstránia, pričom sa môže vybrať len daný orgán, alebo celá skupiny orgánov – maternica, krčok maternice, vaječníky a okolité lymfatické uzliny, vďaka čomu sa zabráni šíreniu rakoviny do ostatných častí tela. Mnohokrát je chirurgická cesta postačujúca, v pokročilejších štádiách rakoviny pacientka podstupuje ďalšiu liečbu – chemoterapiu či rádioterapiu.
  • Akútne stavy v pôrodníctve – v tomto prípade ide o neplánovanú hysterektómiu, pre ktorú sa rozhodne takpovediac okamžite v čase pôrodu alebo v treťom trimestri tehotenstva. Indikáciou pre akútnu hysterektómiu je často predčasné odlučovanie placenty alebo hlboko vrastená placenta – ide o vážne a život ohrozujúce stavy, ktoré vo väčšine prípadov nie je možné predvídať.
  • Krvácanie v období menopauzy – ide o komplikáciu úzko spätú s možným zhubným nálezom. Ak žena v čase menopauzy nepravidelne stále krváca, je najprv potrebné urobiť diagnostickú kyretáž2 a odoslať vzorku tkaniva maternice na histologické vyšetrenie. V prípade, že rozbor potvrdí prítomnosť zhubného ochorenia, lekári odporučia urobiť hysterektómiu.
  • Rozsiahle úrazy v oblasti brušnej dutiny a malej panvy – ide o výnimočnú situáciu, no predsa ju treba spomenúť. Ak žena utrpí masívny úraz v oblasti brucha alebo malej panvy, môže dôjsť k poškodeniu väzív maternice, ktoré zabezpečujú jej upevnenie v panve. Dôsledkom napríklad vážnej autonehody sa pre nezvratné poškodenie maternice, prípadne jej prislúchajúcich orgánov a častí, môžu lekári rozhodnúť pre jej odstránenie.
  • Prolaps maternice – ide o tzv. prepadnutie maternice, kedy tento orgán zasahuje až do pošvy.

Rekonvalescencia po hysterektómii

  • Dĺžka zotavovania sa po operácii je úzko spätá so spôsobom, ako chirurgický zásah prebehol. Vo väčšine prípadov je kratšia rekonvalescencia po vaginálnej a laparoskopickej hysterektómii, pretože jazva na bruchu buď absentuje, alebo je omnoho menšia ako v prípade operácie, počas ktorej sa viedol väčší rez cez brušnú stenu.
  • Každá žena dostane po operácii poučenie, čomu sa vyhnúť v prvých týždňoch po zákroku. Tieto odporúčania sa môžu v konkrétnych prípadoch líšiť, avšak vo všeobecnosti možno rátať s týmito opatreniami:
    • Fyzická námaha – minimálne 3 týždne po hysterektómii sa neodporúča nadmerne sa namáhať a zdvíhať ťažké bremená. Často je to však omnoho dlhšie.
    • Starostlivosť o jazvu – týka sa len hysterektómií, počas ktorých sa do panvy vstupovalo cez brušnú dutinu. Každý lekár preferuje iný spôsob, ako sa o jazvu po operácii starať – niektorí odporúčajú jej prelepenie počas prvého týždňa, iní zasa náplasti neodporúčajú. Každopádne by sa však žena mala vyhnúť namáčaniu jazvy počas sprchovania aspoň v prvých siedmich dňoch po operácii.
    • Nepoužívať tampóny – keďže sa prvé týždne po operácii objavuje krvácanie z pošvy, je nutné používať menštruačné vložky. Zavádzanie tampónov by mohlo viesť k infekciám a takisto žena prichádza o možnosť odsledovať si intenzitu krvácania.
    • Pravidelná hygiena intímnych partií – dôsledkom krvácania z pošvy je potrebné venovať viac pozornosti hygiene intímnych partií. Pravidelná krátka sprcha vaginálneho prostredia je postačujúca, určite sa však neodporúča kúpeľ ani používanie intímnych gélov.
    • Pohlavný styk – vyhnúť sa sexu po hysterektómii sa odporúča minimálne 4 až 6 týždňov, a to aj v prípade, že v tomto časovom horizonte ustane krvácanie. Vaginálny sex by totiž krátko po operácii mohol viesť k vzniku infekcií, čím by sa rekonvalescencia len predĺžila.

Dôležitá informácia: jednotlivé rady sa týkajú len nekomplikovaného priebehu rekonvalescencie po hysterektómii. Vždy je potrebné riadiť sa odporúčaniami lekára, ktorý ženu operoval, a v prípade akýchkoľvek ťažkostí sa na neho obrátiť.


Komplikácie po hysterektómii

Náhle komplikácie sa po hysterektómii vyskytujú len zriedka a v drvivej väčšine prípadov sa im dá predísť dodržiavaním pooperačného režimu. Navyše je žena do domáceho prostredia prepustená až v momente, kedy sú lekári presvedčení, že je jej zdravotný stav v poriadku.

Doma však pacientka môže vnímať tieto ťažkosti:

  • Bolesť v oblasti brucha a panvy – miera bolesti je nesmierne individuálna a niektoré ženy ju po hysterektómii vnímajú len zriedka, prípadne vôbec. Sú však aj pacientky, ktorým bolesť po operácii komplikuje celodenné prežívanie či spánok a vtedy sa volí užívanie analgetík – buď ide o voľnopredajné lieky proti bolesti, alebo prípravky na predpis, ktoré dostane ešte v nemocnici.
  • Vznik infekcie – môže ísť o zapálenie rany na bruchu alebo o vaginálnu infekciu. V oboch prípadoch je však možné predísť zápalom dodržiavaním pooperačného režimu.
  • Psychická nepohoda – odstránenie maternice môže mať negatívny dopad na psychiku tých žien, ktoré ešte v budúcnosti plánovali tehotenstvo. Väčšinou ide o akútnu hysterektómiu, prípadne hysterektómiu, ktorá predstavovala jedinú cestu k odstráneniu zdravotných ťažkostí. V takýchto prípadoch je žiaduce vyhľadať psychológa, ktorý žene pomôže vyrovnať sa s novou a nezvratnou situáciou v jej živote.

Hysterektómia – čo ďalej?

Keďže ide o radikálny zákrok s nezvratnými dôsledkami na organizmus ženy, častou otázkou je, ako hysterektómia ovplyvní život vo viacerých oblastiach. Okrem straty možnosti otehotnenia sa žena totiž stretáva s viacerými zmenami.

Hysterektómia a predčasná menopauza

Pacientky, ktorých čaká odstránenie maternice a sú stále v produktívnom veku, kedy majú pravidelný menštruačný cyklus, sa najviac obávajú predčasnej menopauzy a dôsledkov, ktoré sú s ňou späté.

Čo je to menopauza?

  • Ide o obdobie, počas ktorého žena 12 mesiacov po sebe nemá menštruáciu. Prirodzená menopauza nastáva približne po 50tke, pričom presný vek sa u každej ženy líši. V tomto období života ženy nastáva pokles hormonálnych hladín, ktoré doslova „riadili“ jej organizmus v priebehu minulých desaťročí. Dôsledkom toho môže žena vnímať zmeny, ako sú napríklad návaly tepla, nadmerný rast ochlpenia, problémy s inkontinenciou či zmeny nálad.

Menopauza

Menopauza je prirodzený proces, ktorý nastáva u každej ženy počas 45. až 55. roku života. Obdobie vzniku menopauzy sa môže líšiť a odchyľovať oboma smermi.

Menopauza po hysterektómii

  • Rozsah hormonálnych zmien v ženskom organizme po hysterektómii závisí od toho, či bola odstránená len maternica alebo spolu s ňou aj vaječníky. Ak išlo „len“ o odstránenie maternice, vaječníky stále produkujú hormóny, tým pádom sa žena nemusí dostať do menopauzy. Ak však išlo o odstránenie maternice i vaječníkov, definitívne nastáva menopauza.
  • V súvislosti s hysterektómiou žena môže pociťovať tieto príznaky:
    • Strata menštruácie – ide o definitívny symptóm, ktorý sa vyskytne bez ohľadu na rozsah hysterektómie.
    • Viac nie je možné otehotnieť – dôsledkom odstránenia maternice žena prichádza o možnosť počať dieťa,
    • Príznaky menopauzy – najčastejšie ide o návaly tepla či zvýšenú únavu,
    • Problémy s močovým mechúrom.
    • Výnimočne sa môže vyskytnúť aj osteoporóza – rednutie kostí.
  • Všetky ťažkosti súvisiace s odstránením maternice by žena mala konzultovať so svojím lekárom, ktorý navrhne vhodný postup, ako im predchádzať, prípadne ich aspoň dostať pod kontrolu.

Hysterektómia a sex

  • Odstránenie maternice môže ovplyvniť aj sexuálny život. Zaujímavosťou je, že ak žena dôsledkom zdravotného problému pred operáciou vnímala bolesť pri pohlavnom styku, po operácii tento problém zmizol. A naopak – pacientky po hysterektómii, ktoré doposiaľ bolesť pri sexe nepociťovali, ju môžu i nemusia začať vnímať.
  • V takýchto prípadoch je potrebné objasniť pôvod bolestivého pohlavného styku, pretože za ním môže stáť ľahko odstrániteľná príčina – suchosť vaginálneho prostredia, alebo zmena anatómie v danej oblasti – ak sa odstraňoval krčok maternice či časť pošvy.
  • Dôležité je taktiež povedať, že po hysterektómii sa žena viac nemusí chrániť pred otehotnením, avšak ochrana pred pohlavnými chorobami je stále žiaduca. Hormonálna antikoncepcia teda viac nie je potrebná, no prezervatív by sa mal pri nestálom sexuálnom partnerovi používať stále.
  • S prežívaním orgazmu je to u jednotlivých žien rôznorodé – rovnako ako pred hysterektómiou, tak aj po nej. Určite však odstránenie maternice neznamená neschopnosť vyvrcholiť, pretože klitoris zostáva aj po operácii bez zmien. Jeho dráždením teda žena môže stále dosiahnuť orgazmus, hoci v prvých mesiacoch po zákroku nemusí byť natoľko intenzívny ako predtým.

Mohlo by ťa zaujímať

Myóm maternice

Veľa žien si od gynekológa vypočuje, že im bol nájdený myóm maternice. Ide o nezhubný nádor, ktorý dokáže narobiť problémy hlavne pri snahe počať dieťatko. Ak sa ťa diagnóza s názvom maternicový myóm týka, alebo ťa len zaujímajú bližšie informácie, prečítaj si nasledujúce riadky. Nájdeš tu okrem iného aj to, aké príznaky sú pre myómy maternice charakteristické.

Hysteroskopia

S hysteroskopiou sa môže v gynekologickej ambulancii stretnúť pomerne veľké množstvo žien, no napriek tomu tento medicínsky úkon nie je veľmi známy. Čo je to hysteroskopia, ako prebieha a musíš sa na ňu nejako pripraviť? Poď si prečítať náš článok a dozvieš sa viac.

Myomektómia

Ak ti bol diagnostikovaný myóm maternice, tvoj gynekológ ti môže odporučiť myomektómiu – operačný zákrok, počas ktorého je myóm chirurgicky odstránený. Ako myomektómia prebieha, musí byť vždy úspešná a čo v prípade, ak po nej plánuješ otehotnieť?


Viac o hysterektómii na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s hysterektómiou

Máš skúsenosť s hysterektómiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
emjee  28. sep 2023

Inkontinencia alebo čo vám lekár o hysterektómii nepovie

Spísala som na túto tému dlhý článok - nie je to vôbec príjemné čítanie a hoci nemám v úmysle strašiť vás tým, čo sa môže (vraj výnimočne) stať, chcem, aby ste vedeli, že aj spackaná operácia má riešenie. Viac tu https://www.modrykonik.sk/blog/emjee/article/no...
  • Mám pocit, že je to vždy prvé ponúkané riešenie pre ženy, ktoré majú aspoň 1 dieťa a nejaký gynekologický problém.
  • Inkontinencia.
  • Pocit straty ženskosti.
  • Smútok.
kiki160283  13. aug 2020

Hysterektómia FNsP Skalica

Čaute baby, tak aj ja sa chcem podeliť so svojou skúsenosťou. Hlavne pre tie, ktoré idete do Skalice na tento zákrok a neviete ako to vlastne celé prebieha, tak ako som nevedela ja. :-)
Keď prídete na gynekologickú ambulanciu do Skalice, tak vám tam dajú po prehliadke potrebné papiere na predoperačné vyšetrenie + dotazník na predanesteziologické vyšetrenie. Dostanete aj kontakt na interné vyšetrenie p. Slobodovej alebo Hrnčiarovi. Ku komu pôjdete je už na vás. Ja som vynechala aj jedného a aj druhého.

Objednala som sa normálne na gyn. ambulanciu na odber krvi, jednu vzorku som zaniesla na mikrobiológiu, to je pri patológii a ďalšie vzorky som zaniesla do labáku ( budova pri Billa parkovisku, druhé poschodie). Pozrela som sa koľko je hodín, lebo výsledky sú hotové cca za 1 hod. Pokiaľ pôjdete na interné do nemocnice, tak ako ja, nie je treba si ísť pre výsledky do labáku. Oni ich automaticky pošlú cez PC internému.

Zašla som si na EKG, to je v hlavnej budove, hneď napravo a hneď vedľa EKG je aj interné p. Dragúňová. Takže ako som sa vybavila na EKG, tak som počkala kým prejde tá hodinka od labáku a išla som na interné k p. Dragúňovej.

Odtiaľ som vybehla hore na tretie poschodie so všetkými výsledkami na predanesteziologické vyšetrenie. Tam je treba mať vyplnený aj ten dotazník, čo som spomínala na začiatku. A to je všetko, čo sa týka vyšetrení pred operáciou.

V deň nástupu do nemocnice sa hlásite ráno na 08:00 v gyn. ambulancii. Sestrička si zápise nejaké veci do PC a pošle Vás na gyn. oddelenie. Tam s vami spíšu nejaké veci a ak treba, tak vám výpisu aj PN. Zoberú Vás na izbu a povedia čo ďalej.

Na ďalší deň, vlastne v deň operácie, máte o 05:00 budíček, ale to bude každý deň. :-) Zmerajú Vám teplotu, dajú vám klystír, osprchujete sa a dáte si ich pyžamo. Po vizite, t.j. o 07:00 vám dr. povie a koľkej je plánovaná operácia. Ja som mala o 08:30. Prišla sestrička, obviazala mi nohy, dala mi oblbovák + antibiotiká. Prišiel mladý asistent aj s posteľou, naložil ma a zaviezol na operačný sal. Potom si už skoro nič nepamätám. Len mi hovorili, ako sa bude operovať, do tej doby sa pán primár nevedel rozhodnúť. Takže som to mala laparoskopicko vaginálne s ponechaním vaječníkov, keďže mám len 37 rokov. Čo ma veľmi potešilo.

Potom som sa už len prebrala na izbe so strašnými bolesťami. Sestrička mi dala lieky proti bolesti a zasa som zaspala. Spala som až do večera. Nacievkujú vás až na sále keď už spíte, takže sa prebudíte už s tým. Máte infúzie a dávajú vám striedavo glukózu a fluorid sodný, z každého 2x 500ml. Tak isto aj na ďalší deň.

Keď Vám dotečú infúzie, príde sestrička, vytiahne vám cievku a pomaly vstávate a idete sa osprchovať. Cítila som sa fajn, preto som na večeru išla už po svojich. Večer pred spaním som už nepotrebovala ani injekciu od bolesti a na ďalší deň to bolo ešte lepšie.

Nastúpila som v utorok, v stredu bola operácia a v nedeľu už má pán primár pustil domov. Zostali mi 4 malinké jazvy cca 1cm veľké. Brucho mám ešte stále nafúknuté a išli dole 2 kg. Niekto schudne viacej, záleží ako rýchlo sa zotavuje. Ja som sa z toho dostala rýchlo.

Personál bol neskutočný, sestričky suprové a o p. primárovi Budínskom sa ani baviť nemusíme, zlaté ručičky, skvelý doktor.

Takže žiadny strach, všetko dobre dopadne a ak budete mať akékoľvek otázky, kľudne mi napíšte. Rada poradím,odpoviem.
10 ľudí považuje za užitočné
trojmamka  6. nov 2013

Hysterektómia v 35 -tke

Môj príbeh k hysterke bol nasledovný. Mám krásne 3 deti. Všetky tri boli ťažko rizikové tehotenstvá, no vždy skončili úspešne donosené so spontánnym pôrodom. Menštruácia bola vždy ukážková až učebnicová. Na preventívky som chodila pravidelne. Pred cca. 6. rokmi som mala zhoršené výsledky zo sterov na cytológii. Po 3 mesiacoch to bolo ešte horšie, tak sme nečakali a poslali ma na konizáciu. Výsledky sa jemne zlepšili a ja som začala uvažovať, že ešte jeden kriklúň by sa u nás uživil a napíšeme bocianovi po mojej 35 o jedno malé voňavé bábo. No akurát som nerátala, že to dopadne takto.

Pred 1,5 rokom sa moja ukážková pravidelná menštrácia zmenila z ukážkovej na katastrofálnu. Pravidelná bola, ale tá sila bola teda fakt hrozná. Každý mesiac som prišla o veľké množstvo krvi. Ono to vlastne už ani krv nebola, boli to obrovské zrazeniny. Môj lekár to stále kontroloval a navrhol mi riešenia.1. bola liečba hormónmi 2. hormonálna antika a 3. hysterka.1. a 2. sme vylúčili z dôvodu mojich ďaľších dg. a to depresia a trombóza. Zostala len 3. Vtedy som začala konať aj ja. Našla som si ďaľšieho lekára na konzultáciu. Ten z výsledkov jasne povedal, že hysterektómia je jediná možnosť.Tak som pristala.

Vybavila som si predoperačné, nástup do nemocnice a v strese som čakala, čo príde. Pribudla endometrióza a výstelka maternice týždeň pred menštruáciou nemala 8mm ale 28-35mm. V apríli prvý kyret, ktorý jasne ukázal nutnosť začať to riešiť. 18.7. som nastúpila do nemocnice 19. som mala operačný deň. No po kontrole UZV lekár rozhodol, že som mladá a rodiť môžem do 40. a okrem toho mám nález na oboch vaječníkoch. Operácia sa ruší a ja si mám dať vložiť vnútromaternicové teliesko alebo čakať na dg. s názvom rakovina. Veľmi ma to prekvapilo. Poslali ma na ešte jedno "špeciálne" vyšetrenie. Z toho sa vykľul kyret - za 3. mesiace druhý. Tento kyret dopadol perfektne negatívny, som zdravá. 5 dní po kyrete menštruácia, ktorá trvala 9 dní a denne som minula 20 vložiek najväčších z lekárne. Šla som na druhú konzultáciu do Galanty. Tam lekár povedal, jednoznačne operovať. Takže druhý raz predoperačné vyšetrenia. 13.10. - som nastúpila na hospitku a 14.10. ma operovali. Malo to ísť vaginálkou nakoniec ma rezali. Dôvod bol zlý stav vaječníkov.

V tomto momente som veľmi rada, že som si operatéra zazmluvnila, lebo starostlivosť bola perfektná. Obidva vaječníky zreparoval, keďže na každom boli 3 cca. š-5 cm myómy a maternica šla preč. Po zobudení som myslela, že to neprežijem. Ale bolo to len chvíľkové a po podávaní liekov to bolo celkom prežiteľné. Na druhý deň ma previezli z JISky. Poobede bola moja prvá snaha postaviť sa celkom úspešná, ale na radu lekára som do stredy, takže ďaľší deň, ešte len ležala. Domov som šla s prísľubom, že budem ležať už v piatok.

Doma mám 4 ľudí, čo sa o mňa starali vo dne v noci. Dnes mám 3 týždne po operácii. Rana na bruchu krásne zrastená a manžel môjmu bruchu hovorí, "môj boľavý smajlík". Včera som zvládla upiecť koláčik, ale stále sa šetrím, keďže si to môžem dovoliť a ešte to bolí.

Z mojej novej skúsenosti chem odkázať ženám. Nebojte sa ísť do toho, pokiaľ Vám to zlepší kvalitu žitia. Verte tomu, že lepšie je žiť bez maternice a šťastná zdravá ako ju mať a vedieť, či nevedieť ako sa Vám to vymstí. A aby som nezabudla výsledok z hystológie znel po 3 mesiacoch od kyretu v Ružinove, ktorý bol negatívny a čistý tak, že v maternici sa nachádzal tumor s ranami v jeho okolí a endometria v ústi krčku maternice. Lekár, ktorý ma operoval bol sám nemilo prekvapený z tohto výsledku. A sám povedal, že je veľmi rád, že sme do toho šli. Týmto by som veľmi chcela poďakovať Mudr.Emilovi Havránkovi. Je to Človel, Lekár Odborník. A ženy , ktoré stojíte pred rozhodnutím, nemajte strach sa rozhodnúť a keď už inak nejde, ísť do toho.
11 ľudí považuje za užitočné
rebroza  10. júl 2013

Urgentná hysterektómia pri pôrode

Môj dôvod na hysterektómiu bol "závažná komplikácia v pôrodníctve", konkrétne vrastená placenta do maternice.

Pôrod prebehol viac menej štandardne, akurát placenta nevyšla. Doktori počkali cca pol hodinku, potom mi povedali, že sa nemusím ničoho báť, vyberú placentu ručne a pritom ma uspia na 5min, lebo to môže byť bolestivé.

Keď som sa preberala, tak nejak hneď mi bolo jasné, že sa niečo stalo, lebo okolo mňa bolo príliš veľa ľudí.

Neskôr som sa dozvedela, že mi museli urgentne robiť "abdominálnu hysterektómiu", t.j. k šitiu zospodu som mala aj rez na bruchu ako po sekcii. Stratila som asi aj väčšinu svojej krvi, dostala som veľa transfúzii, kopu antibiotík.... Keďže placenta bola vrastená do maternice, bolo to o tom, že buď vyberú placentu aj s maternicou, alebo vykrvácam.

Doktori najprv hovorili, že miesto 5 dní po pôrode budem v nemocnici cca dva týždne. Žiaľ, chytila sa ma dáka infekcia, takže z pôrodnice sme šli domov na 21 deň po pôrode. Celý ten čas som dostávala antibiotiká cez infúzie a ešte ďalší týždeň som ich brala ako tabletky doma. A doktori sa ešte chvíľu tvárili, že ranu na bruchu bude treba nanovo rezať. Nakoniec to našťastie nebolo potrebné. V tom čase som ani neriešila to, že nemám maternicu, skôr som zle znášala svoju nevládnosť a slabosť po zákroku a to, že som sa nevládala starať o svoje bábo.

Sú vraj štatistiky, kde sa píše, že táto komplikácia nastáva o čosi častejšie, ak bol predchádzajúci pôrod sekciou (čo je aj môj prípad), ale je zriedkavá. Viacerí doktori mi povedali, že nie je možné dopredu zistiť, či placenta je alebo nie je vrastená. V pôrodnici som odprevadila dve "kolegyne" na prirodzený pôrod po predchádzajúcej sekcii a všetko dopadlo v poriadku. A tak som napriek všetkému stále zástanca toho, že po jednej sekcii nemusia byť nutne ďalšie pôrody už len sekciou.

Teraz už mám dva roky po zákroku. Mám funkčný vaječník a zdá sa, že hladina hormónov je zatiaľ v norme. Zvonku na sebe nepociťujem žiadne zmeny, ani v intímnom živote. Nemám menštruáciu (ale pociťujem zmeny nálady ako som mávala pri menštruácii, aj pleť má "svoj" cyklus s akné ako predtým). Nemusím sa báť rakoviny krčku maternice alebo rakoviny maternice. Nemusím riešiť s manželom otázku či chceme alebo nechceme ďalšie bábo, t.j. nemusíme riešiť antikoncepciu....

Keďže s tým, že nemám maternicu už nič neurobím, snažím sa to neriešiť (i keď nie vždy sa ubránim zlým myšlienkam). Skôr sa mám po tom všetko problém vyrovnať s myšlienkou, že celý život je o náhode (nie som veriaca, to by som mohla veriť, že to malo nejaký zmysel, ktorý ja teraz nevidím). Mala som smolu, že som mala zriedkavú a veľmi závažnú komplikáciu pri pôrode. Ale mala som šťastie, že žijem na Slovensku a máme tu aspoň také zdravotníctvo aké máme a mala som šťastie na šikovných doktorov.
18 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke