Hypertonus - zvýšený svalový tonus. Je poranenie motorických dráh centrálneho nervového systému človeka, kedy ide o zvýšenú tuhosť a napätie svalov s obmedzenou schopnosťou ich pretiahnuť. Ak hypertonusom ochorejú deti do 2 rokov veku, používa sa označenie mozgová obrna. Veľmi silné zvýšenie svalového napätia neumožňuje pohyb kĺbom. V prípade, že sa nelieči, dochádza k strate funkcii a k deformácii svalu, napr. abnormálnemu držaniu tela. Hypertonus býva niekedy bolestivý a môže viesť k funkčnému obmedzeniu, zdravotnému postihnutiu, alebo v závažnejších prípadoch k zníženiu kvality života.
Lieči sa liekmi podávanými orálne alebo injekciou priamo do mozgovomiechového moku. K liečbe sa užívajú napr. Baklofén, Diazepam alebo Dantrolen. Všetky tieto lieky môžu byť pacientovi ponúknuté po znížení zvýšeného napätia svalov.
Liečba rehabilitáciou môže zahŕňať rad pohybových cvičení, aktívny naťahovacie cvičenia a ergoterapiu (liečba prácou). U detí s podozrením na hypertóniou môže fyziater naordinovať tzv. reflexnú lokomóciu podľa Vojtu alebo tzv.Vojtovu metódu1. Tá sa však necvičí paušálne, u každého dieťaťa so zvýšeným svalovým napätím, ale v určitých prípadoch, podľa stanovených diagnostických kritérií, po vykonaní a zhodnotení súboru profesorom Vojtom presne definovaných diagnostických testov.
Terapeutické možnosti sú širšie, závisia od potrieb konkrétneho pacienta, zahŕňajú liečebný telocvik, Bobathov koncept, handling, masáže a ďalšie.
U závažných prípadov môže lekár nariadiť chirurgický zákrok u nervov, ktoré spôsobujú hypertonus.
Dystonický hypertonus a tuhosť môžu byť liečené terapiou, ktorá je zameraná na podkladové poruchy.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu