Hyperarousal

Hyperarousal znamená nadmerné nabudenie alebo nadmerná dráždivosť nervovej sústavy, je to stav organizmu vyvolaný rôznymi podnetmi. Je dôvodom niektorých typov nespavosti, často je prítomný a zodpovedný za chronickú alebo naučenú nespavosť.

Hyperarousal je biochemický stav nášho organizmu pri stresovej reakcii.

Vtedy sa nám (automaticky - bez našej vôle alebo uvedomenia:

  • zrýchli tepová frekvencia, svaly a mozog dostanú viac krvi,
  • cievy sa zúžia pre lepšie prekrvenie orgánov, zvýši sa nám krvný tlak,
  • rozšíri sa priedušnica - dostaneme viac kyslíka,
  • vyplaví sa nám do krvi glukóza a mastné kyseliny ako záložné palivo do boja,
  • spomalí sa trávenie - energia je smerovaná inde,
  • zvyšuje sa pozornosť, koncentrácia a bdenie,
  • telo si pomáha vyplavením stresových hormónov podporujúcich výkon (kortizol, adrenalin a noradrenalin).

Tieto zmeny v organizme vieme "odpáliť" do obehu svojimi myšlienkami. Naše myšlienky a pocity menia biochémiu nášho tela. To nás pritom chce iba chrániť pred nepriateľom a pripravuje sa ako vojak do boja, ktorý žiaľ nikdy nepríde. Tým bojom, na ktorý sa náš organizmus chystá, je blížiaca sa noc. Tej sa nijako vyhnúť nedá. Hyperarousal podporuje tlak k bdeniu, ktorý prevyšuje nad tlakom k spánku. Pri dlhodobom hyperarousali si ho už ani neuvedomujeme a nemusíme cítiť prítomnosť jeho príznakov.

Po stresovej reakcii má naše telo schopnosť sa opäť dostať do kľudového stavu, avšak pri hyperarousaly tento stav pretrváva dlhodobo a náš organizmus sa tým vyčerpáva (sme neustále v strese).

Hyperarousal zažívajú ľudia nielen pri kaziacom sa spánku, ale aj pri chronickom strese, úzkosti, traume alebo s postraumatickou stresovou poruchou (PTSD) atď. - telo a myseľ (nervová sústava) sú neustále nadmerne aktivizované. Zažívame stav, kedy sme maximálne unavení, ale zároveň nabudení, a preto nemôžeme zaspať alebo dobre spať.

Môže byť prítomný aj počas plánovania otehotnenia (“čo keď sa to nepodarí?”, “čo keď nevyjde tento cyklus IVF?”) alebo tehotenstva (“ako dopadne pôrod? splní sa moja predstava?”, “zvládnem to vôbec?”)

Ako to funguje?

Náš organizmus môže “prepínať” svoje fungovanie medzi dvoma autonómne pôsobiacimi vetvami vegetatívneho nervového systému: parasympatický (parasympatikus) a sympatický (sympatikus). Parasympatikus možno označiť ako "nerv pokoja", keďže slúži metabolizmu, regenerácii a tvorbe telových rezerv. Stará sa o pokoj, oddych a šetrenie sa. Súper parasympatiku je sympatický nervový systém (SNS), ktorý spôsobí zvýšenie výkonu organizmu a je aktívny pri útočnom, únikovom správaní alebo výnimočnej námahe. Ak nášmu organizmu vládne sympatikus, noci nemôžu byť dobré.

Tému a príčinu nespavosti formou hyperarousalu prvý raz popísali spánkoví lekári a terapeuti 80-tych rokoch minulého storočia Dr. Michael S. Perlis a Dr. Artur Spielman. Poprední odborníci českej spánkovej medicíny prof. Dr. Karel Šonka a prof. Dr. Soňa Nevšímalová hovoria o rôznych formách “arousalu” a “hyperarousalu” ako o kľúčových faktoroch v porozumení a liečení súčasnej insomnie. Týmito zisteniami si pomohli mnohí pacienti, ktorí dostali diagnózu “idiopatická nespavost” t.j. nespavosť z nezistených príčin. Ich nespavosť nezriedka trvala 10 aj 20 rokov a nevideli z nej cestu von. Na poznatky súvisiace s (hyper)arousalom zareagovali aj moderné postupy liečby nespavosti u psychologóv, psychoterapeutov a spánkových poradcov. Najvyužívanejšou metódou je kognitívno-behaviorálna terapia pre insomniu (KBT-I). Vhodnú formu terapie vždy určuje pre klienta individuálne odborník.

Text po odbornej stránke zkontrolovala:
Ing. Jana Martišková
certifikovaný spánkový poradca
Ránečko.com

Použité zdroje

  1. https://zdravyspanok.sk
  2. https://spankovaporadna.sk
  3. Poruchy spánku a bdení, K. Šonka, S. Nevšímalová, Galén 2020, 3. vydanie
  4. https://worldsleepsociety.org
  5. https://www.sleep-society.cz
  6. https://www.michaelperlis.com
  7. https://esrs.eu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke