K hydrocefalusu alebo k vodnatieľka mozgu dochádza hromadením neobvykle veľkého množstva mozgovomiechového moku v komorách alebo dutinách mozgu. Zvýšené množstvo mozgovomiechového moku je spôsobené poruchou jeho tvorby, jeho vstrebaním alebo jeho cirkukáciou v mozgu.
Hydrocefalus spôsobuje abnormálny rast hlavy, kŕče a mentálne postihnutie. Všetko je spôsobené vysokým vnútrolebečným tlakom, ktorý môže byť dôsledkom meningitídy alebo nádorom na mozgu, v niektorých prípadoch môže dôjsť pri hydrocefale k smrti pacienta. U dospelých osôb dochádza k útlaku a k zmenšovaniu komôr v mozgu kvôli vysokému tlaku v lebke.
Hydrocefalus sa vyskytuje približne u 3 novorodencoch z 1000. V 25% prípadoch ide o vrodenú formu hydrocefalu, kedy je vodnatieľka prítomná už pri narodení.
Podľa doby trvania hydrocefalus delíme na:
Mozgovomiechový mok alebo likvor sa tvorí v mozgových komorách. Odtiaľ putuje úzkymi kanálikmi do priestoru okolo mozgu a následne sa vstrebáva do mozgových žíl a odchádza z hlavy preč. Likvor je číra, bezfarebná tekutina, ktorá môže zmeniť farbu a zloženie pri rôznych ochoreniam, čo pomáha pri diagnostike ochorení.
U zdravého dieťaťa sa vytvorí približne 20 ml mozgovomiechového moku za hodinu a celkové množstvo likvoru u dieťaťa je 50 ml.
V mozgu sa nachádzajú 4 mozgové komory. Každá komora ej vyplnená likvorom, komory medzi sebou komunikujú. Pravá a ľavá komora sa nachádzajú v pravej a ľavej hemisfére, tretia komora sa nachádza v medzimozgu a posledná štvrtá komora je v predĺženej mieche.
Úlohou mozgovomiechového moku je chrániť mozog pred otrasmi a odvádzať z mozgového tkaniva odpadové látky metabolizmu. Ak likvor nemôže z hlavy odtekať preč, začne sa hromadiť a spôsobuje pretla v mozgu, čo u ľudí spôsobuje obrovské komplikácie. Lebečné kosti dospelého človeka sú zrastené a nemôžu meniť svoj tvar a prispôsobiť sa vysokému tlaku. U detí je to o niečo "jednoduchšie", pretože kosti lebky nie sú zrastené, tak silne ako u dospelého človeka. vysoký tlak v mozgi sa tak môže kompenzovať tak, že sa zväčší hlavička dieťaťa, lebečné švy sa rozostúpia. Lekári rastom hlavičky získajú určitý čas na riešenie hydrocefalu.
Vznik hydrocefalu spôsobuje mnoho príčin, ale všetky príčiny majú spoločnú jednu vec a to, že zabraňujú odtoku mozgovomiechového moku z mozgových komôr a jeho vstrebaniu do žíl.
Hydrocefalus vzniká pri nepomere medzi produkciou a vstrebaním mozgovomiechového moku, napr. pri:
Ochorenia a patologické stavy, ktoré spôsobujú hydrocefalus:
Ku vzniku hydrocefalusu v tehotenstve môžu dopomôcť prekonaná infekcia (toxoplazmóza), vrodené malformácie alebo defekty mozgu. V tehotenstve sa hydrocefalus diagnostikuje pomocou ultrazvukového vyšetrenia. Po ultrazvuku lekár zvyčajne indikuje amniocentézu, aby sa zistilo, či dieťa nemá nejakú genetickú poruchu, ktorá môže súvisieť s hydrocefalom.
Lekári uprednostňujú cisársky rez pred vaginálny pôrodom.Po pôrode32 je dieťaťu vykonaná magnetická rezonancia, ktorá je doplnená neurologickými vyšetreniami.
Pacienti sú počas vyšetrenia podrobení lumbálnemu infúznemu testu, ktorý odhalí zlé vstrebávnaiemozgovomiechového moku a napomáha lekárom pri rozhodnutí o operačnom riešení hydrocefalu.
Lumbálna drenáž, ktorá je tiež súčasťou diagnostiky, je liečebným zákrokom, ktorý umožňuje odtok mozgovomiechového moku z tela pacietna. Ak sa po zavedení drenáže pacient začne cítiť lepšie, je veľmi pravdepodobné (zlepšenie psychomotoriky a chôdze), že zavedenie shuntu (spojky) zlepší klinický stav pacienta.
Lekári pri terapii berú ohľad na gestačný vek dieťaťa, celkový zdravotný stav dieťaťa a jeho anamnézu. Dôležité je zistiť príčinu vzniku tohto stavu a zohľadňuje sa aj tolerancia na lieky.
V niektorých prípadoch sa indikujú diuretiká, ktoré zvyšujú diurézu, čiže močenie a tak sa odvádza voda z tela von.
Ku komplikáciám po zavedení shuntu patrí infekcia a nefunkčnosť spojky. Po zavedení shuntu, môže po niekoľkých mesiacoch dôjsť k jeho nefunkčnosti. Prejaví sa to ako zvýšený vnútrolebečný tlak s bolesťami hlavy. Pri podozrení na nefunkčnosť spojky sa musí urobiť mnoho vyšetrení,a by sa zistila presná príčina. Lekár manuálne skontroluje uloženie spojky, vyšetrí oči, urobí magnetickú rozonanciu mozgu a ultrazvuk a lumbálnu punkcu na vylúčenie infekcie.
Hydrocefalus je často spojený so zdravotným postihnutím. Pri skorom chirurgickom zásahu je u 70% detí s hydrocefalom priaznivá prognóza. Psychický vývoj nemusí byť ovplyvnený, ale v budúcnosti môžu vzniknúť poruchy výkonnosti a negatívne zmeny v správaní. U 5% detí, ktoré sa narodili pred 32. týždňom tehotenstva, musí byť trvale zavedená drenáž likvoru.
Hydrocefalus môže natrvalo poškodiť mozog, kedy je ovplyvnený fyzický a psychický vývin dieťaťa. Neliečený hydrocefalus môže viesť k smrti.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu