Huntingtonova choroba je vrodené, dedičné a veľmi vážne ochorenie. Podstatou ochorenia je poškodenie nervových buniek v mozgu, ktoré následne začnú odumierať. Zníži sa funkcia mozgu a dôjde k degeneratívnym zmenám v mozgu. Choroba je nevyliečiteľná a zvyčajne vedie k smrti.
Výskyt a príčina vzniku ochorenia
Huntingtonova choroba postihuje rovnako mužov aj ženy. Príčina vzniku ochorenia je genetická. Ak má postihnutý jedinec so zdravou osobou dieťa, je 50% pravdepodobnosť, že aj jeho dieťa získa od chorého rodiča chybný gén, teda Huntingtonovu chorobu.
Ochorenie sa objavuje v pomere 1 : 20 000.
Prvé prejavy ochorenia môžu byť prítomné už v detskom veku (od 2 rokov). Vtedy hovoríme o juvenilnej Huntingtonovej chorobe (vyskytujúci sa v mladosti). Ak sa ochorenie neprejaví v detskom veku, prvé príznaky sa objavia vo veku medzi 30 - 50.
Video (CZ): Huntingtonova choroba
Klinické prejavy
Príznaky sa vyvíjajú zvyčajne pomaly, sú prejavom poškodenia mozgu. Najprv sa objavujú psychické prejavy, neskôr aj motorické.
Neexistuje liek, ktorý by pacienta úplne vyliečil. Ochorenie sa nedá zastaviť. Pacientom sa však podávajú lieky, ktoré zmiernia motorické alebo psychické poruchy.
Farmakoterapia
lieky na poruchy hybnosti
lieky na psychické poruchy:
antidepresíva
antipsychotiká
lieky stabilizujúce náladu
Psychoterapia
psychiater, psychológ rozvíja stratégie ovládania sa, rieši problémy so správaním
Fyzioterapia
bezpečné cvičenia na zlepšenie koordinácie a rovnováhy
Zdravotné pomôcky
zdravotné pomôcky na kúpanie, obliekanie
riad na pitie upravený pre ľudí s obmedzením jemnej motoriky