Objavenie hrčky v prsníku nemusí vždy znamenať vznik rakoviny prsníka. Môže ísť napríklad o vývojovú chybu alebo benígne ochorenie. Po objavení hrčky v prsníku je pre ženu dôležité, aby čo najskôr vyhľadala lekára a objednala sa na vyšetrenie.
Mliečne žľazy majú hlavnú úlohu - produkovať materské mlieko po pôrode32. Hormonálne úpravy postihujú mliečne žľazy počas života a vedú k morfologickým zmenám, ktoré môžu byť významné, prognosticky závažné, alebo môžu prechádzať vzniku zhubného nádoru. Dôležité je tiež sledovať stav lymfatických uzlín, ktoré môžu tiež metastázovať.
Bolesť v prsníku
Bolesť pŕs môže mať niekoľko významov. Môže sa jednať o:
Hormonálnu zmenu počas ovulácie a menštruácie. Po skončení menštruácie, odchádza aj bolesť.
Zápal prsnej žľazy - vyskytuje sa po pôrode32 a prsník je v tomto prípade zväčšený, zdurený a opuchnutý. Žena si môže pomôcť sama teplými obkladmi, sprchovaním teplou vodou a masážou prsníka. Ak sa dostaví aj horúčka a vyteká hnis, mala by žena navštíviť svojho ošetrujúceho lekára.
Nádor v prsníku - príznak bolesti v prsníku sa dostavuje až pri vyššom štádiu rakoviny.
Sonografické vyšetrenie pŕs dopĺňa vyšetrenie na mamografe, ktoré je odporúčané ženám nad 40 rokov veku. Sonografické vyšetrenie je hlavne u mladých žien do 40 rokov, tehotných žien a dojčiacich11 žien. Sonografia je bezbolestná, žena pri nej leží na chrbte a lekár pomocou sondy a gélu prechádza po prsníka.
Samovyšetrenie prsníka
Samovyšetrenie prsníka by sa malo uskutočňovať raz mesačne od doby začatia pravidelnej menštruácie. Najvhodnejšou dobou je 7. deň od ukončenia menštruácie. U žien, ktoré už nemajú menštruáciu (napr. z dôvodu tehotenstva alebo menopauzy).
Ako správne vyšetrovať prsník vám ukáže Natálie Jírovská z projektu loono.cz
Hrčka v prsníku je takmer vždy rakovina - nie každá hrčka musí byť rakovinotvorná. Môže sa jednať napr. o tekutinu, cystu v prsníku, hormonálnu zmenu. Pravdepodobnosť zhubného nádoru rastie s vekom ženy. Ale aj mladá žena môže rakovinou prsníka ochorieť.
Rakovina prsníka sa vždy prejaví hrčka - zhubné nádory sa objavia na vyšetrení mamografom alebo sonom a odhalia prípadnú rakovinu v prsníku skôr ako až keď sa objaví hrčka v prsníku.
Zhubná hrčka je odlišná od neškodnej - neplatí, že rakovinotvorná hrčka je tuhá a nepohyblivá a že " bežná " hrčka je mäkká a pohybujúca sa. Niektoré hrčky sa môžu nachádzať aj hlboko vnútri prsníka a hmatom ich nemožno nájsť.
Malá hrčka je zvyčajne úplne neškodná - veľkosť hrčky v prsníku nepovie nič o jej agresivite.
S hrčkou v prsníku nemusím ísť k lekárovi hneď - žena nemusí bežať ihneď na pohotovosť, ale mala by sa objednať na vyšetrenie k svojmu lekárovi skôr ako za mesiac.
Hrčka nie je rakovina, ak má žena cysty - ak má ženy cysty v prsiach a objaví sa akákoľvek nová hrčka, mala by sa objednať na vyšetrenie. Nová hrčka môže byť opäť cysta, ale tiež môže ísť o hrčku s nádorom.