HPV vírus

HPV vírus alebo ľudský papilomavírus je pohlavne prenosná infekcia. Výskyt HPV vírusu je v tele úplne bežný, a ak nejde o nebezpečný typ, ľudský organizmus si dokáže s infekciou samo poradiť a zbaviť sa jej. Za život sa HPV vírusom nakazí až 80-85 % sexuálne aktívnych ľudí. Jedná sa teda, pravdepodobne, o najčastejšiu infekciu ľudského organizmu. Existuje okolo 130 typov HPV vírusov, z ktorých je len malé množstvo nebezpečné pre ľudské telo. Tieto nebezpečné typy sú ale zákernejšie. Môžu vyvolávať vznik genitálnych bradavíc či prednádorových zmien na krčku maternice. Či má žena v tele typ s nádorovým šírením, zistí gynekológ pri cytológií krčka maternice.
Vírusy HPV nemôžu existovať samé, a tak parazitujú v bunkách človeka.


Rozhovor s gynekológom MUDr. Borkom Sehnalom

V rozhovore s gynekológom MUDr. Borkom Sehnalom:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:22 Predstavenie hosťa.
  • 01:06 Aká častá je infekcia HPV?​
  • 01:45​ Ako sa HPV prenáša?
  • 02:18​​ Aké sú príznaky infekcie HPV?
  • 03:44​​ Ako sa proti HPV infekcii chrániť?
  • 04:50​​ Je možné očkovať sa aj po zahájení pohlavného života?
  • 06:00​​ Prepláca v ČR očkovanie zdravotná poisťovňa?
  • 06:44​​​ Z akých vakcín majú pacienti v ČR na výber?
  • 07:28​​ Sú tieto vakcíny bezpečné?
  • 08:37​​ Rady a odporúčania na záver

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:


🎞️ Rakovina krčka maternice
🎞️ Všetko o menštruácii
🎞️ Krčok maternice by bolieť nemal


Prenos HPV vírusu

HPV vírus sa prenáša pohlavným stykom alebo len jednoduchým kontaktom s kožou nakazeného partnera v oblastnej genitálií (rúk, ústami). Vírus HPV je teda prenosný i pri nekoitálnych pohlavných aktivitách rovnako ako pri sexuálnom styku. Kondóm nie je v prípade infekcie HPV 100% ochranou. Dôležitú úlohu hrá správanie oboch partnerov v oblasti sexu (striedanie partnerov a pod.).

Prevencia pred nákazou HPV vírusu

Jediná 100% ochrana pred nákazou vírusom HPV je absolútna sexuálna abstinencia. Proti ochoreniu HPV a možným vznikom rakoviny krčka maternice či ďalších komplikácii sa však môže žena brániť pravidelnými gynekologickými prehliadkami a tiež očkovaním.

Pravidelná gynekologická prehliadka

Na pravidelnú gynekologickú prehliadku by mali ženy chodiť raz ročne. Pre vynechanie ročnej prehliadky nie je dostatočným ani odôvodnenie, že rakovinou krčka maternice netrpí nikto v rodine a rovnako ani to, že žena netrpí akýmikoľvek príznakmi. HPV infekcia sa neradí medzi dedičné choroby. Vyšetrenie pošvy a krčka maternice mikroskopom a tiež stery z krčka maternice (cytológiaa) môžu včas zachytiť zmeny na krčku maternice, ktoré sa môžu začať včas liečiť.

Pravidelná gynekologická prehliadka je raz ročne hradená zdravotnou poisťovňou, rovnako ako cytologické vyšetrenie.

Očkovanie proti HPV

Očkovanie proti ochoreniu krčka maternice je v súčasnej dobe najsilnejšou medicínskou zbraňou proti tomuto ochoreniu. Očkovanie pôsobí aj proti tým najagresívnejším typom HPV infekcie, ktoré zo 70 % ovplyvňujú vznik rakoviny krčka maternice. Očkovanie je nutné spojiť s pravidelnými prehliadkami u gynekológa, ktorý stav na krčku maternice kontroluje.

Začať s očkovaním je najvhodnejšie u mladých dievčat, ktoré zatiaľ nezačali žiť sexuálnym životom. Očkovať sa ale tiež môžu aj ženy, ktoré sú už sexuálne aktívne. Ak už trpí žena nejakým HPV vírusom, nemusí ísť o typ, proti ktorému je očkovanie účinné.

V prípade začiatku vakcinácie po začatí pohlavného života je treba počítať až s o 50 % nižšou účinnosťou. V prípade prebiehajúcej infekcie, očkovanie proti tejto nechráni.

Vakcíny proti rakovine krčka maternice

Vakcíny používané v súčasnosti pôsobia najmä na jedny z hlavných rakovinotvorných typov HPV. Jedná sa o typy HPV 16 a HPV 18. Oba tieto typy sú príčinou až 70 % rakovín krčka maternice. Cervarix a Silgard sú navyše rôzne obohatené a poskytujú tzv. skríženú ochranu aj proti ďalším typom HPV:

  1. Vakcína Cervarix - pôsobí proti vírusom HPV 31, 33, a 45.
  2. Vakcína Silgard - proti vírusom HPV 31.

Táto skrížená ochrana pomáha významne znásobiť účinok vakcín. Predpoklad ochrany proti rakovine krčka maternice u Cervarixu je až 9 z 10 žien, vakcína Silgard by mala teoreticky ochrániť približne 7 z 10 žien. Vakcína Silgard navyše môže zabrániť vzniku niektorých typov nezhubných genitálnych bradavíc.

Vakcíny poskytujú ochranu nielen v oblasti prevencie proti rakovine krčka maternice, ale znižujú aj riziko rozvoja rakoviny vulvy, vonkajších rodidiel a všetkých fáz predrakovinových stavov krčka maternice. Injekcia sa aplikuje do ramena. Najvyššia spoľahlivosť a najlepšie výsledky sú dosiahnuteľné u mladých dievčat a žien, či chlapcov, ktorí predtým s infekciou HPV neprišli do styku, najmä z toho dôvodu, že deťom do 15 rokov veku sa tvorí najvyššie možné množstvo protilátok.

Pri každej očkovanej žene klesá výrazne riziko vzniku rakoviny krčka maternice, napriek očkovaniu sa však rakovina môže stále objaviť, lebo vakcína nie je obranou proti všetkým typom HPV. Je teda nevyhnutné, aby žena podstupovala naďalej pravidelné gynekologické prehliadky, pretože iba kombinácia očkovania a pravidelných kontrol, je tou najspoľahlivejšou metódou, ako predísť tak vážnemu ochoreniu, akým rakovina bezpochyby je.

Očkovanie detí vykonáva pediater, popr. detský gynekológ alebo špecializované centrá.

Vakcína Cervarix

Je cielene vyvinuté očkovacie sérum na ochranu pred rakovinou krčka maternice. Pred samotným uvedením na trh bola táto vakcína podrobená radu klinických štúdií, bola schválená vo 126 krajinách a do dnešného dňa bolo aplikovaných už vyše 30 miliónov dávok. Vakcína Cervarix je určená dievčatám a ženám od 9 rokov veku.

Ideálna doba pre očkovanie, je rovnako ako u vakcíny Silgard, ešte pred začatím pohlavného života, v čase, keď sa dievča ešte ťažko stretne s vírusovou infekciou HPV.

Očkovanie je prínosom aj pre už sexuále aktívne ženy. V prípade nákazy HPV infekciou, napriek jej spontánnemu vymiznutiu, nevzniká dostatočná ochrana a žena sa tak môže nakaziť znovu, dokonca aj rovnakým typom infekcie. Vďaka očkovaniu ale vzniká dostatočne vysoká hladina protilátok, ktorá opakovanej nákaze môže zabrániť. Vakcína nie je určená na liečbu chorôb spôsobených vírusom HPV.

Vakcína Silgard

Je vysoko účinná proti typom HPV vírusov 16 a 18 a ďalej proti typom 6 a 11, ktoré spôsobujú genitálne bradavice.

Očkovanie touto vakcínou je určené ženám vo veku od 9 do 26 rokov a chlapcom vo veku 9-15 rokov. Očkovanie žien od 27-45 rokov života je závislé na odporúčaní lekára. Očkovanie sa vykonáva v troch dávkach, z čoho posledná dávka má byť podaná do 1 roka od začatia očkovania.

Očkovanie by sa malo uskutočniť ideálne ešte pred začiatkom pohlavného života, avšak veľmi prospešné a účinné je aj u žien, ktoré sú už sexuálne aktívne, avšak len u tých, ktoré ešte neboli nakazené žiadnym z typov ľudských papilomavírusov obsiahnutých vo vakcíne. Dokonca aj ženy, ktoré už prišli do styku s niektorými z HPV vírusov obsiahnutými vo vakcíne, môžu mať z očkovania čiastočný prospech. Očkovaním získajú imunitu proti zvyšným typom vírusov obsiahnutých vo vakcíne. Vakcína nie je určená na liečbu chorôb spôsobených vírusom HPV.

Cena očkovanie vakcínou Silgard sa v súčasnosti pohybuje okolo 300 Eur.

U všetkých žien, bez ohľadu na vekovú kategóriu, však naďalej zostáva potreba preventívnych gynekologických prehliadok.

Vakcína GARDASIL 9

Očkovacia látka (9-valentná proti ľudskému papilomavírusu) je určená pre deti a dospievajúcich vo veku od 9 rokov a dospelých. Podáva sa na ochranu pred ochoreniami spôsobenými ľudským papilomavírusom (HPV) typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58.

Očkovacia látka sa nepoužíva na liečbu ochorení súvisiacich s HPV. Očkovacia látka nemá žiadny účinok u jedincov, ktorí už majú pretrvávajúcu infekciu alebo ochorenie súvisiace s ktorýmkoľvek typom HPV v očkovacej látke. Jedincov, ktorí už sú infikovaní (nakazení) jedným alebo viacerými vakcínovými typmi HPV, však môže táto očkovacia látka stále chrániť pred ochoreniami súvisiacimi s inými typmi HPV obsiahnutými v očkovacej látke. Očkovacia látka nemôže spôsobiť ochorenia súvisiace s HPV.
Ak je jedinec očkovaný touto očkovacou látkou, imunitný systém (prirodzený obranný systém organizmu) stimuluje tvorbu protilátok proti deviatim typom HPV v očkovacej látke na pomoc pri ochrane pred ochoreniami spôsobenými týmito vírusmi.

Nežiadúce účinky

Najčastejším nežiadúcim účinkom vakcinácie je bolest v mieste vpichu.

Príznaky HPV vírusu

Vznik infekcie sa nemusí prejaviť vôbec (je asymptomatická), avšak môže tiež spôsobiť zhubné i nezhubné ochorenie.

  • Genitálne bradavice - vyskytujú sa u mužov aj u žien, prejavujú sa bezbolestne, svrbením a ťažkosťami pri sexuálnom styku (zápaly, svrbenie a pod).
  • Rakovina krčka maternice
  • Zmeny na vonkajších genitáliách a pošve - prekancerózy a karcinómy - objavujú sa často bez príznakov, v neskoršom štádiu choroby dochádza k svrbeniu, krvácaniu a bolesti genitálií a môže sa objaviť zapáchajúci výtok.
  • Zmeny na krčku maternice - prekancerózy - predchádzajú nádorovým ochorením krčka maternice. Delia sa na:
    • LG lézie (zmeny ľahkého stupňa) - ženský organizmus sa s infekciou dokáže sám vyrovnať.
    • HG lézie (zmeny vysokého stupňa) - u pacientky sa odstraňujú drobných chirurgickým zákrokom
    • Rizikovým faktorom je: HPV vírus s vysokým rizikom, fajčenie, oslabený imunitný systém, nedostatočné množstvo vitamínu A a kyseliny listovej1, chlamýdiové infekcie, striedanie väčšieho počtu sexuálnych partnerov, nízky vek ženy pri prvom pohlavnom styku, dedičnosť.
  • Infekcia v análnej oblasti - prekancerózy a karcinómy - prenáša sa pohlavným stykom, pri pôrode32 sa môže infekcia preniesť na dieťa (matka musí mať genitálne bradavice). Infekcia môže dôjsť až do štádia rakoviny konečníka.
    • Rizikové faktory: ľudia s bradavicami okolo konečníka, pri análnom styku, ľudia HIV pozitívni, ľudia po transplantáciách alebo ženy, ktorým bola diagnostikovaná rakovina krčka maternice alebo cervikálna inraepiteliálna neoplázia.
    • Príznaky: často sa objavujú bez príznakov, občas dochádza ku krvácaniu z konečníka, môže dôjsť k podráždeniu konečníka, ku svrbeniu a páleniu.
    • Liečba : krémom s imiqumodem, HPV vakcínou, fotodynamickej terapiou, chirurgicky.
  • Papilomatóza hrtanu - prenáša sa sexuálne alebo pri pôrode z matky na dieťa (ak má matka genitálne bradavice).
    • Príznaky: u detí - slabý plač, ťažkosti pri prehĺtaní, chronický kašeľ, u dospelých - poruchy hlasu, pocit prítomnosť nejakej veci v krku, zlé dýchanie a pocit dusenia sa.
  • Karcinóm vagíny či penisu

HPV vírus a tehotenstvo

HPV nemá žiadny vplyv na plodnosť ženy alebo muža. Výrastky môžu v tehotenstve rásť rýchlejšie. Je preto dobré ich odstrániť pred pôrodom32 (prevencia pred prenosom na dieťa počas pôrodu) laserom alebo krytoterapiou a zároveň tiež elektroklučkou. Ak výrastky blokujú pôrodné cesty, pristupuje sa k pôrodu cisárskym rezom60. Počas tehotenstva sa čapík iba sleduje a neprechádza sa k operáciám. K chirurgickému zákroku dochádza až po ukončení šestonedelia.

Výskyt HPV infekcie na krčku maternice je počas tehotenstva vyšší, po pôrode dochádza k výraznému zlepšeniu. Ženy, ktorým boli opakovane odstránené lézie na krčku, pri ktorom došlo k odstráneniu veľkej časti tkaniva maternice, sú náchylnejšie k predčasnému pôrodu6.

Prenos na dieťa je minimálny. U detí sa môžu objaviť bradavice v hrdle, hrtane, prieduškách alebo priedušnici. Vo výnimočných prípadoch v očiach alebo v okolí pohlavných orgánov.

Viac o HPV víruse na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://hpvinfo.cz/
  2. http://hpvinfekce.webnode.cz/

Hodnotenia a skúsenosti s HPV vírusom

Máš skúsenosť s HPV vírusom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke