Trápia vás migrény, nepravidelná menštruácia, únava? Možno, že sú na vine hormóny, respektíve ich nerovnováha. Skúste začať cvičiť hormonálnu jogu. Je to špeciálna zostava jednoduchých jogových cvikov, ktorá stimuluje produkciu hormónov vo vašom tele. Veľa žien na ňu nedá dopustiť.
Autorkou tohto špeciálneho cvičenia je brazílska psychologička a doktorka filozofie Dinah Rodrigues, ktorá sa joge venuje vyše 50 rokov. Keď jej bolo viac ako 60 rokov, jej gynekológ bol ohromený tým, že jej telo produkuje hormóny, ako keby mala 20. Keď mu prezradila, že to je vďaka tomu, že pravidelne cvičí jogu, jeho nadšenie ju inšpirovalo k tomu, aby vytvorila špeciálne cvičenie, ktoré pomôže ženám po celom svete udržať si svoju mladosť. Dinah už oslávila svoje 90 narodeniny a stále je to vitálna žena, ktorá vyučuje jogu po celom svete.
Hormóny sú produkované žľazami s vnútornou sekréciou. Tieto sú súčasťou endokrinnej sústavy, produkujúcej hormóny, ktoré s nervovým systémom zaisťujú všetky procesy v tele.
Dva najdôležitejšie ženské hormóny sú estrogén a progesterón. Estrogén vzniká produkciou folikulov vo vaječníkoch a v placente. Malé množstvo estrogénov však vzniká aj v pečeni, nadobličkách a v prsníkoch a tukovom tkanive.
Estrogény zaisťujú nielen pekné ženské tvary, zdravú pokožku ale aj správnu hladinu cholesterolu. Tieto hormóny sú nevyhnutné pre ženský reprodukčný systém, zdravé kosti a srdce, ovplyvňujú aj kľúčové funkcie mozgu ako pozornosť, priestorovú aj krátkodobú pamäť. Ich úbytok spôsobuje rednutie kostí, návaly tepla, depresívne stavy1, srdcovo-cievne problémy, únik moču a problémy s pamäťou. Zvyšuje sa tiež hmotnosť a mení sa aj štruktúra tela. Tiež majú v plodnom období života ženy mimoriadnu ochrannú funkciu: znižujú hladinu cholesterolu, hladinu "zlého" LDL cholesterolu a naopak, zvyšujú hladinu "dobrého" HDL cholesterolu, udržujú v norme krvný tlak.
Úbytkom ochranných estrogénov po menopauze sa u žien výrazne zvyšuje aj kardiovaskulárne riziko. Ich nedostatok štartuje v kostnom tkanive znižovanie hustoty kostí, ktoré má za následok zvýšené riziko vzniku osteoporózy. K ďalším príznakom menopauzy patria urogenitálne symptómy, inkontinencia, zníženie sexuálnej túžby, kožné zmeny, trasenie rúk a pod.
Hormonálna jogová terapia pôsobí prirodzenou cestou hlavne na hladinu estrogénu a progesterónu. Bez liekov, iba pomocou špecifických cvikov reaktivuje produkciu hormónov. Za 4 mesiace 30-tich minútového cvičenie 16 dní v mesiaci vzrastie hormonálna hladina o 254%.
V roku 1993 Dinah Rodrigues uskutočnila výskum účinkov na hladinu estradiolu (estrogén) a na symptómy menopauzy pri praktizovaní hormonálnej jogové terapie.
Účastníci štúdie trpeli týmito symptómami:
Pre kontrolu výsledkov si účastníčky pred začatím nechali urobiť test hladiny ženských hormónov (estradiolu) z krvi, ktorý opakovali každé 4 mesiace a pre vyhodnotenie intenzity symptómov vyplňovali každý mesiac dotazník.
Výsledky boli veľmi dobré: u 100% účastníčok došlo po 3 - 4 mesiacoch praktizovania cvičenia k vymiznutiu príznakov úplne bez používania liekov, a ak nejaký symptóm pociťovali, bola jeho intenzita takmer nulová.
Zhrnutie výsledkov:
Cvičenie hormonálnej jogy sa odporúča aj ako prevencia a to najmä ženám po 35. roku života. Začať s ním môžete kedykoľvek aj ak sa u vás žiadnej z nižšie uvedených ťažkostí ešte neobjavili:
Hoci je cvičenie všeobecne pre zdravie človeka prospešné, v prípade hormonálnej jogy je potrebné myslieť na to, že existujú prípady, kedy sa neodporúča. Pokiaľ sa vás týka niektoré z nižšie uvedeného je vhodné najprv konzultovať s lekárom a lektorom jogy a zhodnotiť, či je pre vás aj tak toto cvičenie vhodné.
Je všeobecne známe, že pohyb je základnou vlastnosťou života. Cvičenie jogy je veľmi efektívnou súčasťou liečby pre diabetikov, pretože zvyšuje citlivosť na inzulín a znižuje hladinu cukru v krvi. Hormonálna jogová terapia je štýl jogy, v ktorej sa okrem cvičenia ásan, jogových pozícií, používajú pre zvýšenie efektivity rôzne dychové techniky, tibetské cviky a techniky. Tieto cviky a účinné techniky reaktivujú žľazy s vnútornou sekréciou a pôsobia na orgány, ktoré je potrebné stimulovať u diabetických pacientov: pankreas, štítnu žľazu, hypofýzu, nadobličky a pečeň. Tiež pomáhajú udržiavať hladinu krvného cukru. Okrem vyššie uvedeného aktivujú a harmonizujú hormonálny systém a majú tiež ďalšie efekty, napríklad detoxikujú telo a podporujú výmenu kyslíka medzi krvou a pľúcami, nabíjajú energiou a zvyšujú sebavedomie a pocit sebadôvery.
Súčasťou cvičenia sú aj pránájámy (dychové cvičenia) a cviky, ktoré účinne odbúravajú stres. Je vedecky dokázané, že dlhodobá stresová záťaž zvyšuje hladinu cukru v krvi, preto sú v tejto zostave použité relaxačné techniky, ktoré nielen upokojujú myseľ i telo, ale tiež očisťujú energetické kanáliky v tele a majú pozitívny vplyv na krvný tlak. Naše telo má samo-uzdravujúcu tendenciu a keď je uvoľnené a upokojené, má k tejto funkcii lepšie podmienky.
Ďalšie bonusy hormonálne jogy pre diabetikov:
V posledných rokoch sa Dinah Rodrigues zamerala aj na pomoc mužom. Upravila svoju pôvodnú zostavu cvikov tak, aby stimulovala i mužské hormóny. Ide o zostavu 16 jogových cvikov, ktoré sú doplnené o intenzívne dychové techniky. Je to zostava dynamická, zložená zo cvikov, ktoré sú zamerané na stimuláciu žliaz s vnútornou sekréciou. Cviky v zostave tiež odstraňujú bloky v oblasti celého pohybového aparátu.
Hormonálna joga mužom pomáha pri nasledujúcich problémoch:
Hormonálna jogová terapia pre mužov celkovo podporuje plodnosť, pomáha posilňovať imunitu a omladzovať telo.
Nalákali vás pozitívne účinky hormonálnej jogy a chcete ju začať cvičiť? Ak máte šťastie, že bývate v nejakom väčšom meste, určite nebude problém na internete nájsť centrum, kde sa hormonálna jóga cvičí a vyučuje.
Výhodou hormonálnej jogy je to, že s ňou môžu začať aj úplní začiatočníci, ktorí nikdy pred tým jogu necvičili. Nevýhodou naopak je, že autorka Dinah Rodrigues si svoj systém chráni a nie je preto ľahké nájsť návody na internete. Aby ste sa zostavu hormonálnej jogy naučili a cvičili správne, je nutné navštíviť minimálne víkendový seminár, kde vám skúsený inštruktor všetky cviky vysvetlí a ukáže, ako ich správne praktizovať.
Dinah Rodrigues sama osobne školí lektorky po celom svete a len tie majú potom oprávnenie šíriť jej metódu medzi laickú verejnosť. S ohľadom na svoje zdravie, si neváhajte od lektorky vyžiadať certifikát, ktorý bol vydaný Dinah Rodrigues a ktorý lektorku oprávňuje k odovzdávaniu tejto metódy schválenej Celosvetovou asociáciou jogy.
Zostava hormonálnej jogy zahŕňa nasledujúce techniky:
a pozostáva z týchto častí:
U takmer všetkých cvikov hormonálnej jogy sa vykonáva dych riadeným dychom tzv. Bastrikou, kedy sa nadychujeme aj vydychujeme iba nosom. Nádych aj výdych je veľmi silný a energický so zvukom, ktorý pripomína dúchadlo. Pri nádychu brušné svaly uvoľníme (brucho sa vypoulí), pri výdychu je naopak spevníme a pupok silne pritiahneme čo najbližšie k chrbtici. Dávame pritom pozor, aby sme nepohybovali hrudníkom.
Sadneme si vzpriamene s prekríženými nohami, prípadne do nízkeho kľaku. Ľavú ruku položíme na ľavé koleno a pravú ruku na pravé koleno. Ruky sú napnuté. S nádychom otvoríme hrudník, s výdychom zaguľatíme chrbát (v rytme Bastriky), opakujeme 7x, nehýbeme hlavou - pozeráme sa do 1 bodu. Potom dýchame obrátene - nádych pri zaoblenom chrbte a výdych pri otvorenom hrudníku (7x Bastrika). Týmto cvikom aktivujeme nadobličky, týmus, pankreas a veľmi priaznivo pôsobí aj na chrbticu.
Popis obrázku: Pozícia Sediacia mačka - zaguľatený chrbát
Popis obrázku: Pozícia Sediacia mačka - otvorený hrudník
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu