Hnačky sú druhým najčastejším ochorením detského veku. Hneď po infekciách dýchacích ciest. Najviac ohrozené sú deti vo veku od 0 – 3 rokov. Priemerne sa popasujú s týmto problémom jedenkrát do roka. Iste ste to teda už s vašim drobcom zažili. Buďte pripravená aj nabudúce. Prečítajte si, ako postupovať, čo je najdôležitejšie a kedy volať pohotovosť.
Hnačka je prejavom poruchy trávenia. Spoznáte ju podľa častého vyprázdňovania, zopakuje sa minimálne trikrát počas dňa. Telo sa takto zbavuje škodlivých látok a baktérií, ktoré napadli črevá. Tie sa dostanú do organizmu chybou v stravovaní, alebo infekciou, či kontaminovanou vodou. Stolica dieťatka je vtedy riedka, až vodnatá. Môže sa v nej nachádzať prímes hlienu, alebo krvi, no nie je to pravidlom. Sprevádza ju bolesť brucha a kŕče. Zbavíte sa jej do dvoch dní.
V niektorých prípadoch to nemá taký hladký priebeh. Horšie ju znášajú dojčatá, ktoré sú viac ako staršie deti, ohrozené stratou tekutín. Za normálnych okolností sa totiž z čreva stráca stolicou asi 1% vody. Pri hnačke je to viac ako 80%! Na pozore by ste sa mali mať aj vtedy, ak má dieťa teplotu2. Alebo, ak sa hnačky neviete zbaviť ani po dvoch týždňoch. Môže byť prejavom vážnejšieho ochorenia tráviaceho traktu.
Črevá sa podráždia z rôznych príčin. Môžu to byť vírusy, najčastejšie rotavírusy, ktoré na črevo zaútočia. Časté sú aj bakteriálne infekcie, spôsobené Salmonellou 2 (najmä v lete), alebo Campylobacter jejuni18, či E.coli. Za hnačku môžu byť zodpovedné i parazity Entamoeba histolytica, Giardia lamblia, Cryptosporidiumn a Cyclospora.
Ale aj:
Takto infikované črevá posúvajú zrýchlene stravu. Dochádza tým k neúplnému tráveniu potravy. Živiny sa nevstrebú, ale odchádzajú z tela von. Spolu so stolicou opustí organizmus aj nahromadená voda. Preto pri hnačkách hrozí dehydratácia (odvodnenie) a strata minerálov. Dieťa je malátne, zoslabnuté. Toto je stav, kedy sa ochorenie môže skomplikovať. Detské telíčko sa rýchlo a náhle odvodní. Počas hnačiek vždy podávajte tekutiny, v malých množstvách (po lyžičkách). Platí to najmä pre dojčatá. Najvhodnejší je rehydratačný roztok.
U plne dojčených bábätiek môže mať stolica počas dňa rôznu frekvenciu. Najmä v prvých šiestich týždňoch života je aj fyziologická (normálna) stolica naozaj častá. Ide o očisťovanie telíčka po pôrode a adaptáciu na materské mlieko. Hnačku teda rozpoznáte, nie podľa frekvencie stolice, ale skôr podľa jej hustoty a farby. Býva vodnatá, zelenohnedá, dosť zapáchajúca a s prímesou hlienov.
Dojčenie neprerušujte, naopak, dieťa si prikladajte čo najčastejšie. V priebehu hodiny môžete tri – štyrikrát. Dojčite11 čo najdlhšie, viac ako 15 minút, ak bábätko vydrží. Materské mliekoobsahuje cenné protilátky, jeho zloženie je “naprogramované” pre aktuálne potreby dieťaťa.
Môže sa stať, že dojča je vysilené a nevládze dlho sať z prsníka. Medzi dojčením podávajte rehydratačný roztok. Takto zabezpečíte dostatočný prísun tekutín, dôležitých minerálov a cukru. Roztoky obsahujú glukózu (cukor), elektrolyty a bikarbonáty.
Novorodenec1 má prijať 120 až 180 ml tekutín na jeden kilogram telesnej hmotnosti za 24 hodín. Toto množstvo je súčtom prijatého materského mlieka, aj rehydratačného roztoku. Dbajte na jeho približné dodržanie.
Ak nedojčíte a dieťa nemá viac ako 4 mesiace, umelé mlieko vynechajte. Zavádzajte ho postupne, až keď sa bude stav zlepšovať. Poraďte sa s pediatrom, ktorý druh budete medzitým podávať. Najčastejšie odporučia umelé mlieka so zníženým obsahom laktózy. V žiadnom prípade nedávajte takýmto malým bábätkám ryžový, ani mrkvový odvar. Kvôli nadmernému obsahu dusičnanov, záťaži na tráviaci trakt a zvýšenému riziku vzniku alergií.
Bez ohľadu na dojčenie podávajte tiež:
U detí, ktoré sú už prikrmované nemliečnymi príkrmami 1 (zvyčajne po 4. – 6. mesiaci života) identifikujete hnačkové ochorenie jednoznačnejšie. Ich bežná stolica už totiž nie je taká častá aj jej objem je väčší (maximálne však 150 – 200 g denne). Týmto deťom môžete podať ryžový, alebo mrkvový odvar na zahustenie stolice. Mlieko vylúčte. Aj tu nezabudnite na možnú dehydratáciu. Podávajte rehydratačné roztoky po lyžičkách.
U detí starších ako dva roky, vylúčte mlieko a mliečne výrobky po dobu, kedy hnačka trvá. Dávajte ryžový, alebo mrkvový odvar. Tekutiny dopĺňajte v podobe rehydratačných roztokov, slabého čierneho čaju, alebo aj neperlivej minerálky. Ponúkajte každých 30 minút, po lyžičkách. Tuhú stravu však nevynechajte. Dbajte na diétu: začnite suchým slaným bielym pečivom, pokračujte varenou ryžou, či mrkvou.
Postupne pridajte aj:
Prevádzanie dieťaťa na obvyklú stravu robte pomaly. Po ústupe hnačky dodržujte diétnu stravu ešte deň a prejdite na normálnu stravu.
Ryžový odvar: 25g umytej ryže uvarte v 1 litri vody. Po vychladnutí rozmixujte a doplňte prevarenou vodou do objemu 0,5 l. Podávajte po lyžičkách.
Mrkvový odvar: ½ kg umytej, očistenej a pokrájanej mrkvy varte v 1 litri vody. Vodu osoľte štipkou soli. Počas varenia dolievajte vodu do výšky hladiny, aká bola na začiatku. Po uvarení mrkvi do mäkka a vychladnutí, ju rozmixujte s vodou, v ktorej sa varila.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu