Hlien je hladká a hustá látka, ktorá sa vytvára v mnohých miestach po celom tele vrátane sliznice tráviaceho traktu. Hlien v stolici a jeho občasný výskyt je u ľudí normálny, zvýšené množstvo hlienu v stolici, ktoré je sprevádzané hnačkou, bolesťou alebo krvou môže byť príznakom črevného ochorenia (zápal alebo infekcia). Zvýšené množstvo hlienu v stolici môže byť spôsobené rakovinou hrubého čreva či konečníka.
Občasný hlien v stolici, ktorý je spôsobený nadmernou konzumáciou mliečnych výrobkov je úplne bežný a vyskytuje sa u väčšiny ľudí. Hlien v stolici môžu tiež zapríčiniť črevné parazity (mrle, pásomnica), ktorých vajíčka môžu vyzerať ako samotný hlien. V prípade, že sa v stolici objavujú kúsky sliznice alebo kúsky sliznice spojené s krvou, mal by pacient navštíviť gastroenterológa na vyšetrenie stolice. Pri podozrení na infekciu je pacientovi vyšetrená stolica kultivačne na prítomnosť baktérií. Ak ani tak nie je nájdená príčina hlienu v stolici, je vhodné vykonať kolonoskopické vyšetrenie hrubého čreva.
Príčiny hlienu v stolici
- Zlá črevná mikroflóra (napr. kvasinková infekcia): hneď po narodení sa začínajú čreva bábätka osídľovať, dieťa pri vaginálnom pôrode32 a včasnom kontakte koža na kožu2 a dojčení11 preberá mikroflóru matky, u bábätiek v zdravej črevnej mikroflóre prevažujú bifidobaktérie (negatívny vplyv na stav mikroflóry má pôrod cisárskym rezom a tiež podanie umelého mlieka, i len jedna dávka môže spôsobiť predčasnú a nežiaducu zmenu od dojčenského zloženia mikroflóry smerom k mikroflóre dospelého), premnoženie kvasiniek u prikrmovaných bábätiek a malých detí často spôsobuje varená mrkva, väčšie množstvo sladkých jedál (vrátane niektorých druhov dojčenských kaší), nezakysané mliečne výrobky, očkovanie alebo užívanie antibiotík4.
- Potravinová alergia - reakcia na niektorú zložku stravy, u dojčených bábätiek tiež na zložku stravy matky (u detí najčastejšie alergia na bielkovinu kravského mlieka1, sóju alebo vajcia), reakcia môže byť oneskorená, hlien v stolici sa objaví až za niekoľko hodín, či dní.
- Nádcha u bábätiek - dojčatá nevedia smrkať a značnú časť hlienov prehltnú.
- Infekčné ochorenia čriev - vo väčšine prípadov ide o bakteriálne infekcie. Toto ochorenie sa vyskytuje pri ochorení salmonelou, úplavicu alebo nákaze kampylobaktermi18.
- Dráždivý kolon - funkčné ochorenie čreva spojené s kŕčmi brucha, hnačkami a plynatosťou. Pri tomto ochorení by sa nemala v stolici objavovať krv, pacient by nemal trpieť váhovým úbytkom, horúčkami.
- Hemoroidy2 - hlien v stolici je pre hemoroidy2 typickým príznakom, kedy dochádza k dráždeniu tkanív hemoroidov a následnému krvácaniu.
- Crohnova choroba11 a ulcerózna kolitída - spôsobené podráždením sliznice. Objavuje sa hlien a krv v stolici, bolesti brucha, váhový úbytok pacienta. Tieto choroby sú nevyliečiteľné, ale moderná medicína dokáže tieto choroby udržať v bezpríznakovom stave.
- Rakovina hrubého čreva - pre pacienta by mala byť varovným signálom krv v stolici, striedanie hnačky so zápchou alebo nechcený úbytok na váhe.
Príznaky sprevádzajúce hlien v stolici
- Bolesť brucha a kŕče v bruchu
- Opuchy brucha, nadúvanie či plynatosť
- Abnormálny zápach stolice
- Krv v stolici (krv môže byť jasne červená alebo sfarbená až do čierna)
- Zmena farby alebo konzistencie stolice
- Hnačka
- Neschopnosť kontrolovať stolicu
- Nevoľnosť, ktorá môže byť sprevádzaná zvracaním
- Bolestivé črevné pohyby
- Naliehavá potreba zájsť si na toaletu
- U niektorých prípadov sa môže objaviť horúčka, bolesť celého tela či vyskočiť žihľavka
- Hlien v stolici, spolu s ostatnými príznakmi, môžu ohroziť ľudský život (je nutné čo najrýchlejšie volať záchrannú zdravotnú službu):
- krv v stolici
- zmena stavu vedomia a bdelosti, napr. omdlievanie alebo poruchy pri vnímaní a reagovanie
- zmena duševného stavu alebo zmeny v správaní, napr. zmätenosť, halucinácie, bludy a i.
- vysoká horúčka
- chorý nemá žiadny moč, dieťa má oveľa menej pocikaných plienok než býva obvyklé
- v stolici sa objavil hnis
- chorý má zrýchlenú srdcovú činnosť (tachykardia)
- tuhosť brucha
- rektálne alebo análne bolesti
- chorý zvracia krv alebo krváca z konečníka
Farba hlienu v stolici
Farba hlienu hrá dôležitú úlohu pri určovaní choroby, ktorá výskyt hlienu v stolici spôsobila.
Žltý hlien
Ak má pacient stolicu s prímesou žltého hlienu, môže ísť o neškodnú stolicu, ktorá je spôsobená konzumáciou potravín so žltým alebo oranžovým pigmentom, napr. mrkva, marhule. Tento "stav" je dočasný a neškodný.
Žltý hlien v stolici môže signalizovať ale aj infekciu alebo zápal, najčastejšie postihuje žalúdok, pečeň, žlčník, črevá a pankreas. Väčšina chorôb spojených so žltým hlienom sú pre človeka neškodné. Môžu ale tiež signalizovať rakovinu tráviaceho traktu alebo črevné problémy.
Žltý hlien v stolici môže znamenať:
- Rýchly prechod jedla v tráviacom trakte - často sa objavuje u pacientov s GERD (gastroezofagáoním reflexom)
- Nesprávne vylučovanie žlče z tela
- Bakteriálne infekcie v črevách
- Celiakie4
- Zápal žlčovodov alebo žlčníka
- Výskyt žlčových kameňov
- Infekcie parazitom
- Zápal pečene, tzv. Hepatitída A, B alebo C
- Žltačka
- Malabsorpčný syndróm - ide o nesprávne vstrebávanie živín počas trávenia
Zelený hlien
Zelený hlien je u detí obvyklý, keď sa prerezávajú zúbky. Ak sa zelený hlien objavil iba raz a bez ďalších príznakov vymizol, nejedná sa o nič vážne. Často sa môže zelený hlien v stolici objaviť, keď človek zjedol väčšie množstvo jedla bohatého na chlorofyl, napr. špenát, listová zelenina, kel, kaleráb, brokolica a pod.
Ak sa vyskytuje zelený hlien často a opakovane, jedná sa pravdepodobne o príznak zdravotnej komplikácie. Hlien sám o sebe nezmizne a je potreba vyhľadať lekársku pomoc.
Najčastejšie býva zelený hlien v stolici spojený s týmito chorobami:
- Choroba tráviaceho traktu (ulcerózna kolitída, IBS, Crohnova choroba, celiakia alebo rakovina)
- Porucha vstrebávania živín
- Hnačka vyskytujúca sa počas cestovania
- Hnačka spojena s infekciou, napr. salmonelóza2
Alternatívna medicína a hlien v stolici
Hlien v stolici sa podľa alternatívnej medicíny objavuje na základe výskytu baktérií alebo kvasiniek v tenkom čreve alebo pacient môže trpieť potravinovou alergiou. Tieto problémy sa riešia diétou a užívaním výživových doplnkov (predovšetkým probiotík3). Pri nadmernom výskyte baktérií sa plynatosť a nadúvanie zhoršuje pri podávaní cukrov (sladidiel, pečiva, cestovín, ryže, mlieka s laktózou). Ak pacient trpí alergiou na potraviny a objavuje sa mu hlien v stolici, mal by tieto potraviny (alergény) zo svojho jedálnička vylúčiť.
V prípade, že pacient jedáva tučné potraviny, mliečne produkty1 a pšenicu, na ktoré je alergický, objaví sa na jeho jazyku biely povlak sprevádzaný stopami zubov na okrajoch. Liečbou je zminimalizovať užívanie alebo úplne vynechať tieto potraviny, kým sa stav pacienta nezlepší.
Ochorenia sprevádzané hlienom v stolici
Viac o hliene v stolici na modrykonik.sk
Použité zdroje
- http://www.virtualninemocnice.cz/priznak/hlen-ve-stolici
- http://www.detoxikace-organismu.info/stolice-odhali/
- http://www.stefajir.cz/?q=hlen-ve-stolici
- https://web.archive.org/web/20171122234802/http://www.healthgrades.com/symptoms/mucus-in-stool--c... (ENG)
- http://altmedicine.about.com/od/gettingdiagnosed/a/mucus_stools.htm (ENG)
- http://mucuscolor.com/yellow-mucus-in-stool-causes-pancreas-gallbladder-or-nothing-to-worry/ (ENG)
- http://mucuscolor.com/green-mucus-in-stool-in-adults-something-to-worry-about/ (ENG)