Hirschprungova choroba je vrodené ochorenie hrubého čreva, kedy v časti hrubého čreva chýbajú nervové gangliové bunky. Tým pádom nefunguje správne peristaltika, vstrebávanie a posúvanie stolice do ďalších segmentov hrubého čreva. Črevo je v nefunkčnej časti zúžené a stolica sa hromadí vo vyšších segmentoch čreva, kde spôsobí jeho roztiahnutie.
Prejavy tejto choroby sa môžu vyskytnúť ihneď po narodení - neodíde smolka a sú problémy s vyprázdňovaním. Môžu sa ale prejaviť aj oveľa neskôr a to v čase zavádzania príkrmov. Črevami totiž do tejto doby prechádzalo iba materské mlieko a priechod riedkej stolice zúženým črevom nebol problém. Akonáhle sa stolica zahustí, tak dieťa začne trpieť zápchou a táto choroba je mnohokrát mylne považovaná za "obyčajnú" zápchu. Že nejde o zápchu možno spoznať najlepšie tak, že je problém dlhodobý a nedochádza k žiadnemu zlepšeniu ani pri zmene stravy. Dieťa sa napríklad samovoľne masívne vyprázdni po týždni alebo až po preháňadlách a táto situácia trvá dlhé týždne alebo mesiace. Nápadné môže byť zlé prospievanie, nafúknuté brucho, vracanie potravy ako dôsledok preplnenie čriev alebo odmietanie stravy dieťaťom.
Táto choroba je natoľko "výnimočná," že by bola len hŕstka detských lekárov schopná toto ochorenie u dieťaťa predpokladať. Ak situácia trvá dlhšie, je vhodné navštíviť špecializované pracovisko v nemocnici a nenechať sa odradiť. Túto chorobu totiž zatiaľ odhalí len a len kolonoskopické vyšetrenie (dieťaťu sú v narkóze odoberané vzorky z hrubého čreva na histológiu). Akonáhle je táto diagnóza potvrdená, čaká dieťa operácia, pri ktorej je nefunkčná časť hrubého čreva odstránená a črevo zdravé sa prišije ku konečníku.
Rekonvalescencia v nemocnici trvá asi 10-14 dní. Potom sa dieťa vyprázdňuje takmer nepretržite po celý deň. Frekvencia stolice sa časom upraví. Názory na zavádzanie jedla po operácii sa líšia. Podľa konzultácie niekoľkých rodičov detí s Hirschprunogovou chorobou, lekárov a zdravotných sestier sa po návrate z nemocnice odporúča asi týždenné kŕmenia iba mliekom a potom zavádzanie malých dávok jedál, na ktorej bolo dieťa zvyknuté až do plných porcií.
Veľmi častým problém po operácii je vznik zaparenín. Detská pokožka nie je na tekutú a častú stolicu zvyknutá a reaguje podráždene. Ak v prvotnej fáze nezmizne zaparenina doterajšími postupmi, ktoré sú odborníkmi odporúčané, je vhodné navštíviť kožného lekára v nemocnici. Väčšinou práve tu majú skúsenosti priamo s pacientmi po podobných črevných operáciách. Dieťaťu budú pravdepodobne nasadené antibiotické4 masti, kortikoidné masti a špeciálne zásypy (tekuté a sypké). Zvolená liečba záleží na závažnosti a dĺžke trvania zaparenín. V niektorých prípadoch môžu byť odporúčané aj gázové štvorce na vkladanie do plienky.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu