Herpes patrí medzi infekčné ochorenie kože. Vo väčšine prípadov sa po prekonaní prvého ochorenia vytvorí u človeka dostatočná imunita. U niektorých ľudí sa choroba môže vyskytnúť znova a opakovať sa. Najčastejšie ide o herpes na perách.
Päť štádií herpesu
- 1. deň - miesto herpesu brní a napína sa,
- 2. až 3. deň - vriedky sú žltej farby s obsahom hnisu,
- 4. deň - vriedky praskajú a vyteká z nich hnis,
- 5. až 8. deň - na mieste herpesu sa vytvorí chrasta, ktorá často praská, potom miesto svrbí, páli a niekedy tečie aj krv,
- 8. až 12. deň - herpes sa vytráca, na jeho mieste môže zostať malá jazvička.
Typy herpesov
- Na pere - patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce typ herpesu. Objavuje sa na perách, na tvári okolo úst, na brade alebo v nose. Prenáša sa najčastejšie slinami pri bozkávaní alebo užívaním spoločného príboru, pohárov, uteráka.
- Genitálny - ide o pohlavne prenosnú infekciu. Ku vzniku pľuzgierov v oblasti genitálií a konečníka dochádza už pri prvom nakazení. Súčasťou herpesu na genitáliách sú bolestivé vriedky, zvýšená teplota2, pocit slabosti a nevoľnosti. Genitálnemu herpesu sa dá brániť pomocou kondómu, ak sa nachádza v mieste, ktoré je kondómom kryté. V prípade, že je žena tesne pred pôrodom32, pristupuje sa k cisárskemu rezu60. Keby sa dieťa narodilo vaginálne32, mohlo by sa v pôrodných cestách nakaziť a následkami by mohlo novorodeniatko1 zomrieť.
- Pásový2 - infekcia sa u detí môže javiť ako kiahne7. Neskôr dochádza k bolesti kože a jej páleniu. Na koži vznikajú pľuzgieriky, ktoré sú usporiadané v pásoch. Pľuzgieriky môžu po skončení zanechať na mieste herpesu jazvy. Dĺžka hojenia trvá približne mesiac. Viac v samostatnom článku: Pásový opar2.
Prevencia
Ak má človek herpes, mal by mať čisté ruky. Prenos pomocou pohárov, balzamov na pery alebo uterákov je veľmi rýchly.
Dôležité je tiež vyhýbať sa stresujúcemu prostrediu, ktoré môže herpes vyvolať. Napr. používanie opaľovacích krémov a vystavovanie sa nadmernému množstvu slnečných lúčov. Opak môže vznikať aj pri porušovaní správnej životosprávy - nedostatok spánku, pitie alkoholu, fajčenie, vyhýbanie sa zdravej strave. Ľudia s atopickým ekzémom26 sú náchylnejši k vzniku herpesu a mali by sa pred vznikom možnej nákazy brániť.
Preventívne by ľudia náchylní na vznik herpesu mali konzumovať vitamín B 12, vitamín C a zinok. V jedálničku by sa mali objavovať mliečne výrobky, sója, mäso, ryby, hliva ustricová, morské riasy, pivo, cesnak, cibuľa, zelenina, ovocie, zelený čaj, ľubovník a ženšen.
Prejavy a príznaky
- Herpes na perách
- Primárna infekcia - vyskytuje sa u batoliat, výnimočne v neskoršom veku. Zo začiatku ochorenia sa vyskytujú teploty2 spoločne s bolesťou v krku. Neskôr sa objavia na jazyku biele fliačky, ktoré sa podobajú aftám3. Súčasťou ochorenia môže byť tiež zdurenie uzlín alebo zápal spojiviek.
- Sekundárna infekcia - objavuje sa na perách, nose, brade alebo výnimočne na prstoch alebo oku. Pred samotným vznikom herpesu človek cíti svrbenie na mieste budúceho vzniku herpesu. Do jedného dňa sa na mieste objaví malý pľuzgierik s hnisom, ktorý svrbí a páli. Do pár dní pľuzgierik praskne a hnis vytečie. Počas týždňa vznikne na mieste chrasta, ktorá časom zmizne a na mieste pôvodného herpesu môže zostať jazvička.
- Genitálny herpes
- Primárna infekcia - objavuje sa na začiatku sexuálneho života. Na pohlavných orgánoch vzniknú pľuzgieriky, ktoré sú bolestivé. Opar býva sprevádzaný teplotami, únavou a nechutenstvom.
- Sekundárna infekcia - prejavy sú rovnaké ako u herpesu. Človek cíti pálenie pri močení. Mužom sa opar objavuje na žaludi, ženám vo vagíne alebo na krčku maternice. Pľuzgieriky sa môžu tiež objaviť v oblasti okolo análneho otvoru.
Liečba
Pri liečbe herpesu, ktorý trvá približne týždeň, je odporúčané užívanie voľne dostupných acyklovír. Napríklad vo forme mastičiek HERPESIN, Zovirax. Mastičku je potreba užiť pred vznikom samotného herpesu, teda v čase, keď človeka miesto začína svrbieť a napínať sa. Ak je už herpes vonku, alebo keď už praskol, nie je liečba účinná. Súčasťou liečby by mal byť tiež vitamín E, ktorý napomáha k hojeniu.
Ak liečba nezaberá a herpes do 14 dní nezmizne, mal by človek navštíviť lekára.
V prípade genitálneho herpesu by mal človek navštíviť dermatovenerológa, ktorý môže vznik herpesu potvrdiť alebo diagnostikuje inú sexuálne prenosnú infekciu.
Herpes sa nesmie škriabať, aby nedošlo k jeho predčasnému prasknutiu. Môže tiež dôjsť k jeho zväčšeniu.
Pri domácej liečbe je možné na herpes pokladať studené alebo teplé obklady, vyplachovať si pusu harmanček alebo šalviou. Herpes by sa nemal mazať zubnou pastou, ktorá ho môže podráždiť a nie vysušiť.
Viac o herpese na modrykonik.sk
Použité zdroje
- http://nemoci.vitalion.cz/opar/
- http://cs.wikipedia.org/wiki/Jednoduchý_opar
- http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/jak-lecit-opary
- http://ona.idnes.cz/opar-cme-/nemoci.aspx?c=A071011_084724_nemoci_bad
- http://pasovyopar.ordinace.biz/tehotenstvi.php
- http://www.herpesgenitalis.cz/syndrom-vyhoreni-a-jeho-vyvoj
- http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/opar-v-tehotenstvi
- ©Depositphotos.com/[apichsn1]