Hemoroidy či zlatá žila sú cievne pletence v oblasti konečníka. Z gréckeho slova znamenajú tok krvi, či krvácanie. Hemoroidy v konečníku vznikajú tam, kde nedochádza k správnemu a bezproblémovému fungovaniu krvi v zmysle jej prítoku a odtoku. Sú to naakumulované uzlovité žily na stene konečníka, ktoré vznikajú zapálením kŕčových žíl. Možno si ich predstaviť ako drobné vankúšikové útvary čreva, ktoré sú v tele už od narodenia. Ich zväčšenie sa prejavuje ako hemoroidy, tzn. pálením, svrbením a krvácaním. Prakticky sa jedná o ochorenie cievneho systému, ktoré je veľmi bolestivé a v populácii stále častejšie. Ochorenie je liečiteľné rôznymi čapíkmi, liekmi, mastičkami. Je dôležitá aj prevencia a včasný príchod k lekárovi.
Hemoroidy sa rozlišujú podľa ich výskytu v ľudskom tele na vnútorné a vonkajšie.
Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú a vznikajú vo vnútri konečníka, vo vzdialenosti 3 - 4 centimetrov od análneho otvoru. Ich typickým príznakom je krv v stolici, ktorá sa môže vyskytnúť aj na toaletnom papieri, alebo až odkvapkávať do toaletnej misy. Vnútorné hemoroidy nie sú tak bolestivé, pretože narozdiel od povrchu konečníka nie sú vo vnútri konečníka nervy.
Najskôr sa vnútorné hemoroidy prejavujú len slabým krvácaním zachyteným na toaletnom papieri ako drobné kvapôčky krvi, t.j 1. stupeň.
Po určitej dobe môžu vnútorné hemoroidy výjsť von z konečníka, ale samé sa do konečníka vždy vrátia, t.j 2. stupeň.
Časom si však pacient musí tlačiť hemoroid späť do konečníka prstami sám, t.j 3. stupeň.
V pokročilom štádiu vypudením vzniká už zápal v okolí ritného otvoru. Je zapríčinený kontaktom vlhkej, podráždenej pokožky a hlienu zo zvyškov stolice, ktorý je produkovaný vypúdeným hemoroidom, t.j 4. stupeň.
Vonkajšie hemoroidy sa vyskytujú na vonkajšom povrchu konečníka alebo trošku vnútri v konečníku (nie ale hlboko v konečníku, kedy ide o vnútorné hemoroidy). Vyzerajú ako drobné " uzlíky ", modrasté, mäkké hrudky posiate okolo otvoru konečníka. Nie sú navlhnuté, bolestivé. Na dotyk môžu byť bolestivé, pretože sa na vonkajšej strane konečníka nachádza nervové zakončenie. Pri sedení spôsobujú nepríjemnosti a môžu začať aj krvácať.
Spomínané uzlíky vznikajú tak, že dôjde k nahromadeniu zrazenej krvi v mieste, kde správne nefunguje systém pretekajúcej krvi - prítok x odtok. Systém mohol byť porušený napríklad extrémnym tlačením na konečník pri veľkej toalete. Vtedy zvýšený tlak na cievny pletenec v mieste konečníku znemožní odtok krvi. Tá sa nahromadí, zrazí a vznikne uzlík. Po pár dňoch sa tento uzlík vstrebe. Ako pozostatok je na mieste kožná vydutina, ktorú si možno všimnúť hlavne pri vykonávaní hygieny v oblasti konečníka. Preto sa odstránenie tejto kožnej vydutiny často rieši chirurgicky, aby sa predišlo vzniku hemoroidov .
Druhou možnosťou je samovoľné prasknutie uzla a vyprázdnenie krvi z neho. Je to veľmi bolestivé, a preto sa musí dbať na prísnu hygienu, aby do rany po prasknutom uzlíku nebola zanesená infekcia. Prasknutie je akousi úľavou po tlaku v análnej oblasti.
Hemoroidy sa objavujú u dospelej populácie medzi 40 a 65 rokom života, kedy nimi v tejto životnej etape trpí asi polovica dospelej populácie Európy. Ohrozenou skupinou trpiacou hemoroidmi sú hlavne pracujúci ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie a tehotné ženy v posledných týždňoch tehotenstva.
Na prvom mieste je vždy návšteva u lekára, s ktorým je vhodné celú liečbu konzultovať. Sú však aj liečivé postupy a metódy, ktoré si pacient môže aplikovať sám ako prevenciu. Napr. úprava svojej stravy bohatej na vlákninu, príjem väčšieho množstva tekutín, lepšia hygiena, viac pohybu a športu. Lekár na liečbu hemoroidov predpíše tablety, sirupy, čapíky alebo masti. V inej liečbe sa môžu aplikovať napríklad kúpele, výluhy z bylín.
Podpornou, konzervatívnou liečbou sú rôzne liečivé kamilkové čaje, kúpele vo výluhu z dubovej kôry alebo gél z dubovej kôry. Kúpele v teplej vode, ktoré uľavia bolestiam, ak je príčinou stiahnutý zvierač.
Ak nepomôžu bylinky, kúpele ani výluhy, je na mieste ambulantný zákrok. Je vykonávaný bez anestézie a nevyžaduje si pacientovu pracovnú neschopnosť. Takými zákrokmi sú:
Môže byť laserom alebo skalpelom. Odstráni sa buď iba vzniknutý uzlík alebo aj okolie sliznice.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu