Hemoroidy

Hemoroidy či zlatá žila sú cievne pletence v oblasti konečníka. Z gréckeho slova znamenajú tok krvi, či krvácanie. Hemoroidy v konečníku vznikajú tam, kde nedochádza k správnemu a bezproblémovému fungovaniu krvi v zmysle jej prítoku a odtoku. Sú to naakumulované uzlovité žily na stene konečníka, ktoré vznikajú zapálením kŕčových žíl. Možno si ich predstaviť ako drobné vankúšikové útvary čreva, ktoré sú v tele už od narodenia. Ich zväčšenie sa prejavuje ako hemoroidy, tzn. pálením, svrbením a krvácaním. Prakticky sa jedná o ochorenie cievneho systému, ktoré je veľmi bolestivé a v populácii stále častejšie. Ochorenie je liečiteľné rôznymi čapíkmi, liekmi, mastičkami. Je dôležitá aj prevencia a včasný príchod k lekárovi.

Vnútorné a vonkajšie hemoroidy

Hemoroidy sa rozlišujú podľa ich výskytu v ľudskom tele na vnútorné a vonkajšie.

Vnútorné hemoroidy

Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú a vznikajú vo vnútri konečníka, vo vzdialenosti 3 - 4 centimetrov od análneho otvoru. Ich typickým príznakom je krv v stolici, ktorá sa môže vyskytnúť aj na toaletnom papieri, alebo až odkvapkávať do toaletnej misy. Vnútorné hemoroidy nie sú tak bolestivé, pretože narozdiel od povrchu konečníka nie sú vo vnútri konečníka nervy.

Najskôr sa vnútorné hemoroidy prejavujú len slabým krvácaním zachyteným na toaletnom papieri ako drobné kvapôčky krvi, t.j 1. stupeň.
Po určitej dobe môžu vnútorné hemoroidy výjsť von z konečníka, ale samé sa do konečníka vždy vrátia, t.j 2. stupeň.
Časom si však pacient musí tlačiť hemoroid späť do konečníka prstami sám, t.j 3. stupeň.
V pokročilom štádiu vypudením vzniká už zápal v okolí ritného otvoru. Je zapríčinený kontaktom vlhkej, podráždenej pokožky a hlienu zo zvyškov stolice, ktorý je produkovaný vypúdeným hemoroidom, t.j 4. stupeň.

Vonkajšie hemoroidy

Vonkajšie hemoroidy sa vyskytujú na vonkajšom povrchu konečníka alebo trošku vnútri v konečníku (nie ale hlboko v konečníku, kedy ide o vnútorné hemoroidy). Vyzerajú ako drobné " uzlíky ", modrasté, mäkké hrudky posiate okolo otvoru konečníka. Nie sú navlhnuté, bolestivé. Na dotyk môžu byť bolestivé, pretože sa na vonkajšej strane konečníka nachádza nervové zakončenie. Pri sedení spôsobujú nepríjemnosti a môžu začať aj krvácať.

Ako vznikne uzlík v mieste konečníka?

Spomínané uzlíky vznikajú tak, že dôjde k nahromadeniu zrazenej krvi v mieste, kde správne nefunguje systém pretekajúcej krvi - prítok x odtok. Systém mohol byť porušený napríklad extrémnym tlačením na konečník pri veľkej toalete. Vtedy zvýšený tlak na cievny pletenec v mieste konečníku znemožní odtok krvi. Tá sa nahromadí, zrazí a vznikne uzlík. Po pár dňoch sa tento uzlík vstrebe. Ako pozostatok je na mieste kožná vydutina, ktorú si možno všimnúť hlavne pri vykonávaní hygieny v oblasti konečníka. Preto sa odstránenie tejto kožnej vydutiny často rieši chirurgicky, aby sa predišlo vzniku hemoroidov .
Druhou možnosťou je samovoľné prasknutie uzla a vyprázdnenie krvi z neho. Je to veľmi bolestivé, a preto sa musí dbať na prísnu hygienu, aby do rany po prasknutom uzlíku nebola zanesená infekcia. Prasknutie je akousi úľavou po tlaku v análnej oblasti.

Výskyt hemoroidov

Hemoroidy sa objavujú u dospelej populácie medzi 40 a 65 rokom života, kedy nimi v tejto životnej etape trpí asi polovica dospelej populácie Európy. Ohrozenou skupinou trpiacou hemoroidmi sú hlavne pracujúci ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie a tehotné ženy v posledných týždňoch tehotenstva.

Príznaky hemoroidov

  • Bolestivé vyprázdňovanie, bolestivý odchod stolice
  • Svrbenie až pálenie konečníka
  • Krvácanie z konečníka

Príčiny hemoroidov

  • Sedavé zamestnanie
  • Vek medzi 40-65 rokov
  • Tehotenstvo a tlak na konečník
  • Strava chudobná na vlákninu
  • Časté hnačky, chronické zápchy
  • Obezita

Liečba hemoroidov

Na prvom mieste je vždy návšteva u lekára, s ktorým je vhodné celú liečbu konzultovať. Sú však aj liečivé postupy a metódy, ktoré si pacient môže aplikovať sám ako prevenciu. Napr. úprava svojej stravy bohatej na vlákninu, príjem väčšieho množstva tekutín, lepšia hygiena, viac pohybu a športu. Lekár na liečbu hemoroidov predpíše tablety, sirupy, čapíky alebo masti. V inej liečbe sa môžu aplikovať napríklad kúpele, výluhy z bylín.

Najznámejšie liečivá hemoroidov

  • Dobexil H - masť a čapíky
  • Faktu - masť a čapíky
  • Mastu S - masť a čapíky
  • Preparation H - masť a čapíky
  • Procto - Glyvenol - masť a čapíky

Podporná , konzervatívna liečba hemoroidov

Podpornou, konzervatívnou liečbou sú rôzne liečivé kamilkové čaje, kúpele vo výluhu z dubovej kôry alebo gél z dubovej kôry. Kúpele v teplej vode, ktoré uľavia bolestiam, ak je príčinou stiahnutý zvierač.

Ambulantná liečba hemoroidov

Ak nepomôžu bylinky, kúpele ani výluhy, je na mieste ambulantný zákrok. Je vykonávaný bez anestézie a nevyžaduje si pacientovu pracovnú neschopnosť. Takými zákrokmi sú:

  • Koagulácia infračervenými lúčmi, ktorá je vhodná len pre malé hemoroidy, pretože pôsobí iba do hĺbky 3 mm
  • Elastická ligatúra je najrozšírenejšia metóda v SR. Vykoná sa podviazanie hemoroidov gumeným krúžkom a toto zaškrtenie vyvoláva odpadnutie hemeroidov.
  • Unipolárna elektrokoagulácia je zákrok, po ktorom sa uzlík priechodom prúdu sám scvrkne
  • Bipolárna koagulácia zničí uzlík teplom
  • Kryoterapia zničí uzlík mrazom

Liečba operáciou hemoroidov

Môže byť laserom alebo skalpelom. Odstráni sa buď iba vzniknutý uzlík alebo aj okolie sliznice.

Prevencia vzniku hemoroidov

  • Zaradenia vlákniny do jedálnička
  • Viac pohybu, športu
  • Lepšia hygiena
  • Zaistenie dostatočného príjmu tekutín
  • Obmedzenie kofeínu a alkoholu
  • V prípade obezity snaha o schudnutie
  • Nosenia voľného a vzdušného oblečenia
  • Preventívne pôsobiace prípravky vo forme tabliet a síce Hemodin tbl a HemoStop tbl
  • Vankúšik na stoličku
  • Elektronický bidet

Viac o hemoroidoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hemoroid
  2. http://www.hemeroidy-lecba.com/
  3. http://nemoci.vitalion.cz/hemoroidy/
  4. http://www.vseprozdravi.cz/nemoci/hemoroidy.html
  5. http://ona.idnes.cz/hemeroidy-jak-na-ne-0ad-/zdravi.aspx?c=A120713_120339_zdravi_pet

Hodnotenia a skúsenosti s hemoroidmi

Máš skúsenosť s hemoroidmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
cicamica1980  14. jan 2022

Studena sprcha po wc

Mne pomohlo sprchovanie studenou vodou po wc. Studena voda stiahne zily. Info mam odtialto
1 človek považuje za užitočné
lena0209  17. jún 2021

Hemoroidy

Ahojte. Tak moja skúsenosť je dosť zlá. Mám 33 a hemoroidy ma trápia už cca 3 roky. Objavovalo sa mi krvácanie po stolici a aj vonkajšie. Vždy to na chvíľu ustúpilo a bolo dobre, tak som to neriešila. Zvykla som si na to. Minulý rok som to mala tak akútne, že mi ambulantne museli prerezať a vytlačiť zrazenu krv. 2 dni to omínalo, a potom bolo dobre. Ďalšie odkladanie. Potom som asi pol roka mala každý deň krvavé WC a tento rok som sa konečne odhodlala, na naliehanie okolia, že sa objednám na vyšetrenie. Cez internet som našla lekára, ktorý robí ambulantne laserové odstránenie. Vyšetrenie bolo v pohode, povedal mi že mám 3 vnútorné, zrovna vtedy som nemala vonkajší. Povedal, že po jednom mi ich odstráni a prvý hneď. A ďalší až o 6 týždňov. Povedala som si, OK, bude dobre. Jeden zákrok 200 € a proti bolesti Flector. Po zákroku fajn, ale len chvíľu. Šesť týždňov utrpenia, pri každej stolici. To som ešte nevedela, čo ma čaká. Prišla som na kontrolu, a že mám fisuru. Dostala som autodiletátor a inštrukcie, ako ho používať 2 týždne, a že po 3 týždňoch mám prísť. A to som už nestihla. Jedného pekného dňa som sa nemohla postaviť, v robote, z WC od bolesti. Volala som kde sa dalo, ale márne. Našťastie, ma prijal chirurg na vyšetrenie a naplánoval operáciu. Toto bolo v piatok a v utorok som mala podstúpiť zákrok pod narkozou. Ďalšie 4 dni v bolestiach a strach. V utorok ráno som mala obrovské bolesti po stolici, len som rátala minúty do zákroku. Keď to prišlo, tak ma najskôr vyšetril a povedal, že horšie to už nemôže byť. Najskôr mi laserom odstránil 2 vnútorné, najhoršie minúty môjho života. A potom len lokálne injekcie, asi 6-7. To bola úľava. Za 8 týždňov mi nebolo lepšie. Odstránil mi 2 vonkajšie asi 2 cm a ranu zastavil laserom. Dnes som 2 dni po a stále som nemala stolicu, všetko má bolí asi po tých vpichoch. Zajtra idem na kontrolu a v utorok ďalší zákrok, ešte tú fisuru. Podotýkam že tento bol 500 €. Neprajem nikomu, bojím sa aj zachodovej misy.
3 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke