Hemolytická choroba novorodencov je krvné ochorenie plodu alebo novorodenca1. Hemolytická choroba novorodencov vznikne, keď matka a jej nenarodené dieťa majú rôzne krvné skupiny. V niektorých prípadoch ide o život ohrozujúce ochorenie. Hemolýza je odborný názov pre rozpad červených krviniek.
Krvný systém má mnoho delení. Najdôležitejšími klasifikáciami pre popísanie krvných skupín sú AB0 systém a Rh faktor.
Hemolytická choroba novorodencov vzniká najčastejšie v týchto systémoch- AB0 inkompatibilia (nezhoda), Rh inkompatibilita.
AB0 inkompatibilita zvyčajne nie je veľmi závažná, vyskytuje sa najčastejšie. Rh inkompatibilite sa dá v dnešnej dobe účinné predísť, vyskytuje sa pomerne málo.
Príčinou ochorenia je prítomnosť určitého znaku na červených krvinkách plodu. Tento znak je zodpovedný za jednotlivé krvné skupiny. Matke tento znak chýba. Plod zdedí daný znak po otcovi. To znamená, že organizmus matky pri zmiešaní vníma krv plodu ako niečo cudzie. Matka produkuje preto protilátky, ktoré napádajú červené krvinky dieťaťa. Krv matky a plodu sa za bežných okolností nemieša, placenta tvorí bariéru medzi nimi.
K zmiešaniu krvi najčastejšie dôjde pri pôrode32, vtedy sa vytvoria protilátky. Vzniknuté protilátky ostávajú v krvnom obehu matky aj po pôrode. Pri ďalšom tehotenstve tieto protilátky majú schopnosť prejsť placentou do krvného obehu plodu a spôsobiť rozpad červených krviniek. Preto je ohrozený plod v druhom tehotenstve.
Pri rozpade červených krviniek plod trpí nedostatkom kyslíka. Závažnosť ochorenia závisí od množstva protilátok, ktoré prejde cez placentu.
Liečba patrí do rúk neonatológov a pediatrov.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu