Hematóm

Hematóm (z gréckeho slova haima a toma - krv a abnormalita) je modrina, podliatina alebo krvný výron, ktorým sa označuje nahromadenie krvi v hlbších tkanivách, t.j. mimo krvnej cievy. Najčastejšie vzniká po nejakej prežitej traume, silným tlakom, úderom, úrazom, podkožným krvácaním, kedy sa krv vyleje do tkaniva, alebo do podkožia a spôsobí opuch.

Ak je hematóm malý, vstrebe sa. Väčšie hematómy sa niekedy musia odsať. Akonáhle hematóm vznikne, je červenej farby. To signalizuje prítomnosť krvného farbiva - hemoglobínu v mieste vzniku hematómu. Postupne sa táto červená farba mení v závislosti od veku hematómu. Keď sa začne hematóm rozpadať, mení svoju farbu na zelenú a neskôr žltú. Má teda svoje charakteristické vlastnosti a nie je možné ho zameniť s hemamgiómom3, čo je nezhubný tumor krvných ciev.

Vnútorné versus povrchové hematómy

Povrchové hematómy sú častejšie ako vnútorné. Ich hlavným znakom je viditeľnosť voľným okom a samovstrebanie. Vnútorné hematómy môžu byť aj život ohrozujúce, pretože u nich dochádza ku krvácaniu do orgánov. Veľmi známe je napr. krvácanie do mozgu. Ak sa vnútorný hematóm nevstrebe, je potrebné ho z tela (orgánu) odsať a starostlivo miesto vyčistiť.

Príčiny vzniku hematómu

Hematóm môže vzniknúť následkom traumy, teda traumatický hematóm. Za traumu sa v tomto prípade považuje napr. úraz, silný tlak, úder, kedy je narušená cievna stena a krv uniká do okolia.
Ďalšou možnosťou sú tzv. samovoľné hematómy , ktoré vznikajú aj napriek tomu, že k nim nie je daný podnet napríklad ako u traumatických hematómov.

Kedy vzniká samovoľný hematóm?

  • Ak má jedinec vrodené alebo získané poruchy zrážania krvi - hemofília
  • Ak nemá jedinec dostatok vitamínu K
  • Ak pacient užíva lieky na ,,riedenie" krvi, proti agregácii doštičiek - antitirombotiká, antikoagulancia. Napr. kyselina acetylsalicylová, warfarín, heparín
  • Ak nemá človek dostatok vitamínu C
  • Ak trpí pečeňovým ochorením
  • Ak má poruchy funkcie kostnej drene, kedy sa tvorí menej krvných doštičiek
  • Aneuryzma
  • Ak je pacient chorý a liečený na meningokokovú meningitídu

Liečba hematómu

Pri liečbe hematómu musí byť liečená vyvolávajúce príčina, tzn. napríklad upravenie užívaných liekov na riedenie krvi, zvýšiť príjem vitamínov K a C a Ascorutinu.
Traumatické hematómy možno ľahko liečiť masťou s obsahom derivátu heparínu a ich veľkosť zmenšiť prikladaním chladených predmetov na hematóm.

Hematóm v tehotenstve

Za subchorionický hematóm, čiže hematóm v tehotenstve (SCH), je považovaná nahromadená krv medzi membránami placenty a maternice. Niektorými lekári je ale aj tento typ hematómu nazývaný ako krvná zrazenina.

Príčiny subchorionického hematómu v tehotenstve

V súčasnosti neexistuje žiadny známy dôvod, prečo k SCH dochádza. Domnienkou je to, že pri implantácii vajíčka sa vajíčko ľahko oddelí, alebo sa odtrhne od maternice a to spôsobí krvácanie. SCH je komplikáciou hlavne na začiatku tehotenstva, pretože môže hroziť potrat3. Neexistuje ani prevencia, ako hematómu predchádzať. SCH postihuje ženy v akomkoľvek veku a akejkoľvek rasy. Všeobecne platí, že je vhodné primerane odpočívať a prijímať dostatok tekutín, pretože možno dehydratácia môže spôsobiť maternicové kontrakcie.

Diagnostikovanie subchorionického hematómu v tehotenstve

Diagnostikovať tento hematóm možno v priebehu tehotenstva iba vaginálnym alebo brušným ultrazvukom. Ženy k lekárovi väčšinou dorazia s vaginálnym krvácaním v ranom štádiu gravidity. Počas ultrazvukového vyšetrenia vyhľadá lekár plod a zhodnotí jeho stav. K diagnostikovanie tohto typu hematómu je potreba skúseného "lekárskeho oka", pretože krvná zrazenina sa javí ako čierna hmota vnútri maternice. Vyzerá to a prejavuje sa, ako keby bola prítomná ešte jedna placenta.
Po preskúmaní krvnej zrazeniny sú na mieste dve diagnózy a síce SCH a potrat3. V prípade, že o potrat nejde, prechádza sa k diagnóze SCH, ktorú je potrebné liečiť a mať pod kontrolou.

Liečba subchorionického hematómu v tehotenstve

Formálne liečba tohto typu hematómu neexistuje. Veľa záleží na lekárovi, akú liečbu zvolí. Niektorí lekári odporúčajú správať sa a žiť každodenne tak, ako tomu bolo doteraz. Iní zasa kľudový režim, zdržanie sa pohlavného styku3 počas tehotenstva. Odporúčané je nedvíhať ťažké bremená, nenamáhať sa. Chirurgické odstránenie zrazeniny totiž nie je v tomto prípade možné.

Sú ale aj takí lekári, ktorí zrazeninu liečia medikamentmi, napríklad heparín. Ním dochádza k riedenie krvi a teda možnému "rozpusteniu" zrazeniny. Väčšina tehotenstviev s týmto hematómom pokračuje bez väčších obtiaži. Niektoré hematómy dokonca sami zaniknú po 20. týždni tehotenstva a niektoré sa sami vstrebú, alebo z tela vyjdú vo forme odtoku krvnej zrazeniny.

Tehotné ženy s SCH sú vystavené vyššiemu riziku odtrhnutia placenty od maternice. Táto tehotenská komplikácia vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Ak dôjde k oddeleniu od steny maternice, je v ohrození zdravia plodu. Je ale bežné, že počas tehotenstva s SCH občas dochádza ku krvácaniu z rodidiel alebo aj možným kŕčom. To všetko je spôsobené práve krvnou zrazeninou. Všeobecne sa neodporúča počas krvácania / špinenia používať tampóny alebo pohlavne žiť.

Viac o hematóme na modrykonik.sk

Použité zdroje:

  1. http://www.symptomy.cz/priznaky/hematom
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hematom
  3. http://www.justmommies.com/articles/subchorionic-hematoma.shtml (ENG)
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Placental_abruption (ENG)

Hodnotenia a skúsenosti s hematómom

Máš skúsenosť s hematómom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke