Helikobakter

Helikobakter - odborným názvom Helicobakter pylori je ochorenie3, ktorého prejavy môžu zahŕňať bolesti brucha, nechutenstvo1, pocit plnosti alebo zvracanie. Táto baktéria môže byť pôvodcom nebezpečných zmien a vredov, ktoré predchádzajú rakovinovým stavom v dospelosti. Ešte pomerne donedávna bolo toto ochorenie spájané iba s obdobím dospelosti. Vyšetrenia však preukázali, že prítomnosť tejto baktérie v ľudskom tele je možná už v detskom veku, a to aj vo veku batoľaťa. Infekcia je však pomerne ľahko liečiteľná.

Čo je to teda helikobakter

Helikobakter je baktéria prispôsobená životu v kyslom prostredí žalúdka nielen u človeka, ale aj u zvierat. Táto baktéria osídľuje predovšetkým povrchové vrstvy žalúdka. Dodnes však nie je známy presný mechanizmus, ktorý ochorenie žalúdka spôsobuje.

Výskyt helikobaktera pylori

Hoci je výskyt infekcie celosvetový, vyššie riziko výskytu je najmä v rozvojových krajinách. Vyspelé štáty naopak hlásia úbytok ochorenia spôsobeného helikobakterom.

U detí, ktoré trpia tráviacimi ťažkosťami, bola táto baktéria zaznamenaná približne v 0,9%. Pričom k nákaze dochádza zrejme už pred 5. rokom života dieťaťa, výskyt bol zaznamenaný ako u novorodencov1, tak aj u detí v dojčenskom veku. Spontánne vymiznutie helikobaktera je veľmi zriedkavé.

Ako sa helikobakter prenáša

Táto baktéria sa prenáša dvomi spôsobmi:

  • úzkym kontaktom medzi nakazeným a zdravým jedincom, najmä spôsobom stolica - ústa,
  • alebo spôsobom ústa - ústa.

V rodinných kruhoch je prenos významne častejší ako v kolektívnych zariadeniach.

Vplyv helikobaktera na ľudský organizmus

Hoci je kyslé prostredie žalúdka nepriaznivé pre väčšinu baktérií, helikobakter tvorí výnimku. Táto baktéria potrebuje k úspešnému životu práve takéto prostredie.

Baktériu možno u infikovaného jedinca nájsť iba v povrchovej vrstve žalúdočného hlienu. Do hlbších štruktúr žalúdka nepreniká. Prilepením sa k žalúdočným bunkám spôsobí zníženú obranyschopnosť žalúdka.

Následky prítomnosti helikobaktera v žalúdku

  • doživotné chronické osídlenie,
  • tráviace problémy,
  • postihnutý sa stáva nosičom a môže infekciu ďalej rozširovať,
  • vznik žalúdočných a dvanástnikových vredov - u detí je výskyt žalúdočného vredu nadmieru vzácny,
  • väčšie riziko rakoviny žalúdka v dospelosti.

Všetky následky infekcie spôsobené helikobakterom získané v detskom veku nie sú známe.

Príznaky ochorenia

  • najčastejším prejavom ochorenia helikobakterom je bolesť v oblasti nadbruška (epigastria) pod mečovitým výbežkom hrudnej kosti - v hornej a strednej časti brucha,
  • nechuť k jedlu, pocit plnosti, nutkanie na vracanie alebo až zvracanie,
  • pálenie záhy2,
  • ak je štádium choroby už pokročilé, môže sa objaviť chudokrvnosť, krvácanie do tráviaceho traktu, tmavá až čierna stolica pri masívnejšom krvácaní,
  • ak sa dieťatko budí v noci s bolesťami, je dôvodné podozrenie, že tieto bolesti spôsobuje dvanástnikový vred.

Mnoho infikovaných pacientov (80-90%) zo začiatku žiadne príznaky choroby nepociťuje, ale aj u nich dochádza k postupným zmenám na sliznici žalúdka.

Diagnostika

Na vyšetrenie detí na prítomnosť helikobaktera by sa malo pristúpiť až vo chvíli, kedy sú vylúčené iné príčiny tráviacich ťažkostí.
Spôsoby vyšetrenia na prítomnosť, či neprítomnosť baktérie existujú dva:

Neinvazívne vyšetrenie

V praxi je najčastejšie používaný dôkaz protilátok v krvi a dychový test.

  • Metóda vyšetrenia protilátok v krvi - je vhodná na detekciu infekcie, avšak už menej vhodná na sledovanie účinnosti liečby.
  • Dychový test - je vhodný nielen na počiatočné stanovenie diagnózy, ale aj na sledovanie účinku liečby. Tento test je pomerne spoľahlivý, avšak vyžaduje spoluprácu dieťaťa. Je vhodný predovšetkým u starších detí.

Vybrané pracoviská poskytujú aj vyšetrenie stolice na prítomnosť protilátok. Jedná sa o tzv. Urea test (Hp SA). Tento test je vhodný najmä pre sledovanie účinnosti liečby.

Video (ENG): Dychový test na detekciu helikobaktera pylori

Invazívne vyšetrenie

Tu sa jedná o vyšetrenie endoskopom (žalúdočnou sondou), pomocou ktorej je odobratá vzorka žalúdočnej sliznice na kompletný rozbor.

U detí je však vždy snaha používať predovšetkým neinvazívne testy. O forme vyšetrení rozhoduje predovšetkým ošetrujúci lekár.

Liečba

Liečba infekcie helikobaktera sa najmä u detí riadi prísnymi normami. Mala by sa začať až vtedy, keď sa nákaza naozaj preukázala. Infekcia je zvyčajne liečená tzv. trojkombináciou liekov. Tá zahŕňa dva druhy antibiotík4 a lieky na zníženie tvorby žalúdočných kyselín. Vhodným doplnkom sú aj probiotiká3.

Dôležitá je tiež vhodná strava v priebehu liečby. Chorý by sa mal vyhýbať potravinám, ktoré vyvolávajú zvýšenú tvorbu žalúdočných kyselín - údeninám, koreneným a pikantným jedlám, sýteným nápojom, alkoholu, káve. Dôležité je tiež vyhýbanie sa stresu.

Liečba infekcie spôsobenej helikobakterom pylori spadá do oblasti gastroenterológie.

Viac o helikobakterovi na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.elvina.cz/fotky9536/fotov/_ps_147Test-na-pritomnost-Helicobacteru-pylori---letak.pdf
  2. http://www.vylecime.cz/co-je-to-helikobakter
  3. Bolesti v nadbřišku
  4. http://www.choredieta.sk/index.php/brucho/helicobacter#top
  5. http://medicinman.cz/?p=nemoci-sympt/helikobakter-pylori

Hodnotenia a skúsenosti s helikobakterom

Máš skúsenosť s helikobakterom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ivann1989  1. feb 2023

Potvrdeny Helikobajter

Zdravým vás všetkych
moj problem je Hel..bakter.
už pravdepodobne ho mam od Septembra 2022. V Septembri som ešte bol na SK tam som žiadne tiažkosti nemal ale všetko sa zmenilo až 20 septembra. Došiel som do Anglicka a začal som to riešit. Keďže tu je system dost hlupo nastaveny tak som na prve stretnutie s Lekarom čakal 4 tyždne. Cca novembri som už bral Antibiotika na 7 dni. ta mi nepomohla tak potom ina liečba 3kombinacia plus Omeprazole. Ta bola Decembri tak isto mi nepomohla a 3. liečbba v Januari tie iste tabletky čo som dostal v Decembri ale plus som si dokupil Probiotika. No ale čo z toho ked nič mi to nepomohlo. Na šastie bolesty nemam len pocit v žaludku ako keby sa o niečo dotkne a mi trosku srdce rychlejšie bije alebo inak povedane ako keby prestalo buchat a zase začne. Neviem fakt opisat len tak ako to citim ešte nikdy som to nemal, takže je to dost hlupe vysvetlene. A napne ma trosku ale fakt neprijemne. Už fakt neviem čo dalej ak by ste niekto podobne mali tak by som potreboval radu. Dost sa toho bojim som diabetik typ1 a robi mi to problem z glykemou.
matejkral  31. jan 2015

Prírodná liečba

Ja som vybral silné antibiotiká, aj Helicid som dobral a stále nič. Stále rovnaké problémy. Tak som začal skúšať alernativnu liečbu. Zmenil som stravu, viacej zeleniny, žiadny cukor, alkohol... rakytníkový olej 2 čajové lyžičky denne a prášok z mastichy. To je liečivá živica z gréckeho ostrova Chios - známa aj ako masticha terapia. Po mesiaci citeľné zmeny, tak som konečne rád.
2 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke