Grckanie u dojčiat

Grckanie u dojčiat, či grckanie po dojčení, alebo kŕmení umelým mliekom5 je pomerne obvyklé. Ak bábätko dobre prospieva, tak grckanie nemusí znamenať žiadne zdravotné problémy. Zdravotný stav bábätka je potrebné posudzovať komplexne. Ak trvá grckanie viac ako niekoľko dní a sprevádza ho kolika2, hlieny alebo krv v stolici, hnačka, ekzém26, časté choroby horných dýchacích ciest, je úporné a prípadne s krvou, je potrebné navštíviť lekára.

Príčiny vracania a grckania dojčiat

Možnosti riešenia vracania a grckania dojčiat

  • Zvýšená poloha: podloženie matraca, nosenie na rukách vo vyvýšenom klbku, vertikálne nosenie v šatke6 alebo ergonomickom nosiči17.
  • Menšie a častejšie porcie jedla, čo najčastejšie dojčenie a čo najdlhšie z jedného prsníka (kvôli žiadúcemu pomalému toku mlieka), aby sa žalúdok bábätka rýchlo vyprázdňoval. Ak sa po grckaní chce bábätko ešte dojčiť, mala by ho mamička znovu k prsníku priložiť, pretože dojčenie ho upokojí.
  • Odgrgnutie po jedle - dieťatko nechať odgrgnúť tvárou od seba, aby sa netlačilo na bruško. V mnohých prípadoch je ale snaha o odgrgnutie zbytočná (správne k prsníku prisaté alebo z vhodnej dojčenskej fľaše pijúce bábätko neprehĺta vzduch) až škodlivá, pretože bábätko zbytočne budí.
  • Šetrné zaobchádzanie s dieťaťom po jedle, nosiť bábätko v klbku, pri prebaľovaní dávať nôžky do strán miesto hore k brušku.
  • Eliminačná diéta pri potravinovej alergii - viac ako 40 % detí trpiacich GER, ktoré nereagujú na obvyklé antirefluxné opatrenia majú alergiu na bielkovinu kravského mlieka 1.
  • Podávanie hustejšej stravy: zahustenie materského mlieka instantnou ryžovou múkou alebo Nutritonom (pozor na častý súbeh s alergiou na karob a na bielkovinu kravského mlieka), podávanie antirefluxného umelého mlieka5 (takisto obsahuje karob) - zahustené mlieko sa ťažšie trávi než nekoncentrované mlieko a viac zaťažuje tráviaci trakt bábätka. Je preukázané, že toto opatrenie síce znižuje grckanie, ale miera expozície pažeráka žalúdočnými kyselinami zostáva rovnaká. Je teda vhodné používať zahusťovadlá iba vtedy, ak dieťa neprospieva a iné antirefluxné opatrenia nie sú úspešné.
  • Sirup na upokojenie žalúdka (Gastrotuss baby).

Možnosti liečby dojčiat pri hnačke a vracaní

Liečbu dieťaťa je potrebné vykonávať komplexne. Je nevyhnutné strážiť a udržiavať dostatočnú hydratáciu. Viac sa dozviete v článku: Hnačka.

Viac o grckaní u dojčiat na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/06/12.pdf
  2. https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/reflux-grckanie/
  3. https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-ked-ma-dieta-hnacku-alebo-vracia/
  4. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/zvraceni-detatka-v-dusledku-nemoci/
  5. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/kolika-a-reflux/

Hodnotenia a skúsenosti s grckaním u dojčiat

Máš skúsenosť s grckaním u dojčiat?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke