Gastroezofageálny reflux

Gastroezofageálny reflux (tiež GER, gastroezofágový reflux, gastoezofagálny reflux) je návrat nestrávenej stravy a žalúdočných štiav zo žalúdka, príp. z dvanástnika do pažeráka. Bežne sa GER vyskytuje u dojčiat, ktorý však vymizne do 12. - 18.mesiaca života dieťaťa.

Gastroezofageálny reflux predstavuje najčastejšie gastroenterologické ochorenie, kvôli ktorému musí byť dieťa vyšetrené gastroenterológom.

Delenie

Gastroezofageálny reflux je prítomný u každého dieťaťa po narodení, je teda fyziologický. Za patologický sa pokladá, vtedy ak pretrváva aj po dojčenskom období a začnú sa prejavovať komplikácie, ktoré s ním súvisia.

  • fyziologický- trvá jeden rok po narodení dieťaťa, asi 60-70% detí zvracia po nakŕmení aspoň jedenkrát za deň. Vývoj tráviaceho traktu je normálny a reflux si nevyžaduje žiadnu terapiu, s dozrievaním tráviaceho traktu spontánne ustúpi.
  • patologický- označuje sa ako refluxná choroba pažeráka. Deti s týmto refluxom majú mnoho komplikácii a vyžadujú si odborné vyšetrenie a príslušnú liečbu.
  • sekundárny- je to typ gastroezaofageálneho refluxu, ktorý vznikne na základe určitého ochorenia, ktorého prejavom je gastroezofageálny reflux, napr. obštrukcia v tráviacom trakte.

Výskyt

Gastroezofageálny reflux je najviac viditeľný v dojčenskom veku, a to v období 1-4 mesiac po narodení. Môže byť však prítomný vo všetkých vekových kategóriách. 60-70% detí má prejavy GER po narodení, ktoré spontánne ustúpia, keď deti dokážu udržať vzpriamenú polohu a jesť pevnú stravu. Je veľmi dôležité spoznať symptómy patologického GER, pretože patologický gastroezofageálny reflux musí byť liečený, aby sa predišlo komplikáciám.

Rizikové faktory

GER sa vyskytuje po jedle aj u zdravých osôb, avšak epizódy počas ktorých sa vracia potrava späť zo žalúdka do pažeráka trvajú krátko a nie sú časté, potrava sa rýchlo vracia späť do žalúdka. Dojčatá ešte nemajú dostatočné vyvinutý tráviaci trakt, preto sa u nich vyskytuje GER. Hlavnou príčinou GER sú teda anatomické pomery tráviaceho traktu. Medzi ďalšie rizikové faktory vzniku GER patrí:

  • fajčenie a pitie alkoholu u matky počas tehotenstva
  • poruchy motility (pohybu) tráviaceho systému
  • poloha ležmo na chrbte hneď po najedení
  • obezita
  • neurologické postihnutie- deti so zdravotným postihnutím (Downov syndróm, mozgová obrna)

Príznaky GER

Príznaky GER najčastejšie súvisia s dôsledkami zvracania, pretože potrava sa pri GER dostáva naspäť do ústnej dutiny. Typické prejavy gastroezofageálneho refluxu u dospelých ako pálenie záhy, vracanie, sú u detí ťažko hodnotiteľné. U detí sa ochorenie môže prejaviť nasledovne:

  • neprospievanie dieťaťa
  • časté vracanie, môže byť aj po dlhšej dobe po jedle, nemusí byť prúdom
  • nepokojný spánok
  • plač počas jedla, po jedle
  • zvýšené slinenie
  • prehýbanie sa do luku
  • dýchacie problémy:
    • kašeľ, časté zápaly dýchacích ciest
    • zhoršené dýchanie
    • opakujúce sa zápaly pľúc
    • zachrípnutý hlas

U detí treba rozlíšiť fyziologický reflux od patologického. Fyziologický reflux nemá závažné prejavy ako chudnutie, nepokojný spánok a ďalšie prejavy, ktoré sú vyššie uvedené. Ak ide o patologický reflux, je potrebné, aby sa dieťa vyšetrilo a zahájila sa terapia.

Diagnostika GER

  • Ultrasonografia
  • 24-hodinová pHmetria- meranie pH v pažeráku. Obsah v žalúdku má kyslé pH, v pažeráku toto kyslé pH nie je. Pri tomto vyšetrení sa meria, koľkokrát sa zaznamená kyslých epizód v pažeráku počas 24 hodín, pri tom ako sa potrava zo žalúdka vracia do pažeráka. Čím viac epizód je zaznamenaných, tým viac je GER závažnejší.
  • RTG pažeráka- na RTG sa dá vidieť tvar pažeráku, môže sa potvrdiť abnormalita pažeráka alebo žalúdka, ktorá je zodpovedná za GER.

Liečba

Nefarmakologická liečba

Antirefluxné umelé mlieka
BEBA A.R.
France Lait AR
HiPP Anti-Reflux
Humana AR
Nutrilon 1 AR
Nutrilon 2 AR
  • menšie porcie jedla a častejšie
  • dbať na odgrgnutie po jedle - Dieťatko nechať odgrgnúť tvárov od seba, aby sa netlačilo na bruško.
  • šetrné zaobchádzanie s dieťaťom po jedle
  • držať dieťa vo zvislej polohe po dobu 30 minú po nakŕmení
  • obmedziť potraviny, ktoré spôsobujú reflux

Farmakologická liečba

  • prokinetiká- lieky, ktoré pomáhajú posúvať potravu za žalúdka do čriev, teda správnym smerom
  • H2-blokátory- lieky, ktoré neutralizujú kyslú žalúdočnú šťavu
  • Antacidá- znižujú taktiež kyslosť žalúdočného obsahu

Chirurgická liečba

Chirurgická liečba je potrebná len výnimočne.Niekedy je nutné vykonať operáciu a to najmä vtedy, ak príčinou vzniku gastroezofageálneho refluxu je nejaká anatomická abnormalita

Prognóza

V dojčenskom období je prognóza GER veľmi dobrá, väčšina detských pacientov reaguje dobre na nefarmakologickú liečbu. Ak reflux trvá dlhšie ako 18 mesiacov, je potrebné zahájiť farmakologickú terapiu, pretože hrozia rôzne komplikácie, ako napr.:

  • zúženie pažeráka
  • problémy s dýchaním
  • zápal pažeráka

Viac o gastroezofagálnom refluxe na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Gastroezofageální_reflux_(pediatrie)
  2. Pediatric Gastroesophageal Reflux
  3. http://www.webmd.com/heartburn-gerd/reflux-infants-children?page=2
  4. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/basics/complications/con-20025201

Hodnotenia a skúsenosti s gastoezofageálnym refluxom

Máš skúsenosť s gastoezofageálnym refluxom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
katulka1141  22. máj 2014

Reflux prejavený naplno v 4. mesiaci

Naša cesta k diagnóze reflux bola zdlhavá. Hned od začiatku sme mali problémy s kojenim, čo som si mylne vysvetľovala nedostatkom mlieka. Maličká často po kojení plakávala, tak sme jej mylne dali UM. Až nakoniec v 7. týždňoch kojená vôbec nechcela byť.

Stále sme trpeli kolikami, ktoré sme liečili kvapkami ako Infacol (ten zhoršuje reflux), najviac nám pomáhal Espumisan. Keď mala dcérka 4 mesiace a začala piť väčšie množstvo mlieka (tuším 150 ml), začala očividne zvracať. Vyhľadali sme lekára, ktorý nám nasledovne predpísal Gastrotuss baby. Ale ten nám, bohužial, veľmi nepomohol, kedže sa má podávať cca 5 minút po kŕmení a to naša maličká hneď prúdom zvracala.

Kedže žijeme mimo Slovenska (Anglicko), bol nám predpísaný Infant gaviscon. Ten nám veľmi pomohol. Je vo forme prášku, ktorý sa zmieša s mliekom. Dcérka prestala zvracať a bola oveľa spokojnešia a aj lepšie papala a spala.

PRÍZNAKY REFLUXU :
- po kŕmení nastáva v krátkej dobe plač
- dieťa chce byť často kŕmené
- nepokojnosť
- dieťa nemá rado ležať v rovnej polohe( moja nenávidela kočík )
- časté čkanie
- koliky a bolesti bruška
- zvracanie viac ako 1 čajová lyžička
- nepriberanie


Jedine čo možem odporučiť mamičkam a nebolo to spomenuté v prispevku vyšie je :
1. zakupit antirefluxny vankuš
2. začat s prikrmami čo najskor
3.dávať mensie množstvo tekutin častejšie
4.probiotika na lepšie travenie

Dcérka práve oslávila rok a my sme už z refluxu našťastie vyrástli. :-)
5 ľudí považuje za užitočné
larnaca  22. máj 2014

Naše grckanie :)

Naša malá začala grckať ešte v pôrodnici. Bola som z toho dosť nešťastná, ale aj tak je to ten najmenší problém oproti iným ochoreniam, ktoré majú niektoré detičky.

Moje odporúčanie po nepríjemnosti - nosiť so sebou klasickú odsávačku hadičkovú. Tá nám pomohla, keď sa malá začala dusiť. Muž jej ju vrazil do hrdielka a vysal jej tie chrchlíky, potom sa mohla nadýchnuť. Boli sme aj na pozorovaní, nakoľko sme volali sanitku, ale nič nové nám nepovedali po gastro vyšetrení. Len že je to novorodenecký reflux.

Naše opatrenia - prebaľovať vždy pred jedlom, okrem kakania samozrejme, spanie na vyvýšenej polohe, používali sme monitor dychu. Chvíľočku som dávala aj UM Nutrilon AR ráno a večer - po ňom mi negrckala, ale keďže som chcela kojiť, postupne som odoberala. Neskôr sme skúsili aj Nutriton a tiež celkom v pohode, ako kedy. Grckanie sa upravilo cca po 6M, teraz grcne len občas :-) Podbradníčky sme menili ako na bežiacom páse, nakúpené v Tescu, vyše 40 kusov, ale teraz ich využívame pri prírkmoch :)

Držíme palce všetkým rodičom a nebojte, ono to prejde 8-)
2 ľudia považujú za užitočné
marin.frist  1. mar 2014

Reflux a skrytý reflux

Zhruba v 3 týždňoch, v dokonalej náväznosti na koniec problémov s kakaním, sa u syna prejavil reflux a skrytý reflux. Spočiatku sme s manželom boli vydesení z toho, koľko synček grckal, ako v rozhadzoval rukami, stonal, chrčal, štikútal, až ho nadhadzovalo a potom sme zistili, že má aj skrytý reflux - kedy sa mu mliečko vracalo do hltana a klesalo späť do žalúdka. Plakal, lebo zrejme cítil pálenie po žalúdočných kyselinách... Potom chcel zasa mliečko a cítili sme sa ako v začarovanom kruhu.

Vzhľadom na predchádzajúce problémy s kakaním, kedy syn celý tmavočervený aj 2 hodiny plakal a bezvýsledne tlačil, sme zamietli všetky antirefluxné mlieka, zahusťovadlá, sirupy, aj ryžový odvar.

Keďže priberal kilo za mesiac, netrápili sme ho ani gastrovysetrenim, ktoré by podľa mňa reflux potvrdilo a nič viac...

Časom sme prišli na to, čo pomáhalo príznaky zmierniť:
1. Po každom kŕmení si dieťa musí grgnúť a zbaviť sa nadbytočného vzduchu.
2. Po každom odgrgnuti sme synčeka nosili pol hodinu aj viac vo vertikálnej polohe. Akonáhle sme ho položili, šermoval rukami, stonal, vracal, štikútal, až ho nadhadzovalo a plakal. Koľkokrát sme takto v noci boli hore aj 2 hodiny, nosili, syn spal mne alebo mm na pleci a my sme spali za pochodu...
3. Prebaľovať zásadne pred kŕmením. Aj za cenu plaču (ktorý inak neuznávam, lebo som zástankyňa vzťahovej výchovy). Pretože keď sme malému po jedení nadvihli nohy len trošhu, šlo veľké množstvo mlieka von. Platí to aj o kúpaní až min pol hodinu po kŕmení, prezliekanie detto.

Napriek tomu mal syn dni, keď grckal naozaj veľa. Ale vďaka noseniu bol o poznanie spokojnejší, neplakal a neštikútal tak veľa... A so zavedením zeleninových príkrmov nastalo veľké zlepšenie. Grcne často aj teraz, ale môžeme ho položiť hneď po kŕmení, prevráti sa na bruško a často bez problému, prebaľujeme po kŕmení...

Treba len vydržať a pomáhať bábätku zo všetkých síl, aby sa mu uľavilo...
8 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke