Gastroenteritída

Žalúdočná alebo črevná chrípka je nepríjemné ochorenie, ktorým si prejde za život snáď každý. Odborne sa táto choroba nazýva gastroenteritída. Keď si toto slovo rozdelíme, získame pojem "gastro" (grécky gastérie), čo je označenie pre žalúdok a "enter" (grécky enteron), čo pomenúva črevo. Koncovka "itis" sa v medicíne používa na označenie zápalu. Gastroenteritída je teda zápalové ochorenie žalúdka a čreva.

Video: Salmonela - spoznáte ju podľa týchto intenzívnych príznakov

Rozhovor s praktickou detskou lekárkou MUDr. Lenkou Emmerovou

V rozhovore s MUDr. Lenkou Emmerovou nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 00:00 Predstavenie hosťa a dnešného téme
  • 00:43 Čo je to vlastne salmonela?
  • 01:20 Môže ňou ochorieť človek v akomkoľvek veku? Je niekto náchylnejšie viac / menej?
  • 02:00 Z čoho sa salmonelou nakazíme?
  • 02:25 Znamená to teda, že sa týmto potravinám máme, hlavne v lete úplne vyhnúť?
  • 03:11 Ako ju môžeme spoznať?
  • 04:15 Dá sa jej nejako predchádzať? Existuje prevencia?
  • 05:07 Ako prebieha liečba? Čo je dobré mať po ruke?
  • 08:47 Rady na záver

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa cestovania s deťmi:

🎞️ Horúčka je pre organizmus do určitej hranice prospešná.
🎞️ Choroba Ruky Nohy Ústa je vysokonákazlivé infekčné ochorenie.
🎞️ Všetko o 6. chorobe
🎞️ Čo to vlastne angína je?

Toto nie je však jediný názov tejto choroby. Mohli ste sa stretnúť aj s názvami ako týfus, cholera morbus, zvieranie vnútorností, kolika, Montezumova pomsta, dilíske problémy, la turista či hnačka, atď. Najčastejšie sa toto ochorenie šíri v škôlkach, na školách a podobných miestach. Odhaduje sa, že na svete sa každoročne objaví 3 - 5 miliárd prípadov. Najčastejšie sú postihnuté deti a ľudia v rozvojových oblastiach. Častejšie sa tieto ochorenia vyskytujú v lete.

Gastroenteritída

Príznaky tejto choroby sú:

Ako spoznáte, že ste dehydrovaná, teda máte nedostatok vody?

Medzi najjednoduchšie rozpoznávacie techniky patrí pocit smädu. Mozog vám tým dáva vedieť, že máte nedostatok vody a je potrebné ju doplniť. Čo ale ak sa to týka detí? Nie všetky vám povedia, že sú smädné. V tom prípade sledujte ako často budú močiť (bude to menej často), menší objem moču a tmavšie zafarbenie. Pri pohľade na nich si všimnite suché až popraskané pery a jazyk. U novorodencov1 a dojčiat môžete hmatať prepadnutú fontalelu, čo je časť v strede hlavičky, kde ešte nezrástli lebečné kosti. Keď plačú, netečú im slzy a oči majú vpadnuté. Ďalšou rozpoznávacou technikou je kožný turgor. Keď jemne poštípete chrbát ruky alebo miesto nad kľúčnou kosťou, objaví sa vyvýšenina, ktorá, ak je človek hydratovaný, tak sa rýchlo vyrovná. Jej vyhladzovanie je spomalené práve u dehydratácie, ale aj vo vyššom veku, kedy kože stráca na elasticite.

Ako spoznať gastroenteritídu?
Popis obrázku: Na obrázku vidíme tráviaci trakt. Potrava po prijatí prechádza do žalúdka (stomach), odkiaľ do tenkého čreva (small intestine), kde sa vstrebávajú živiny. Následne putuje do hrubého čreva (large intestine), kde sa vstrebáva voda a niektoré lieky. Svoju cestu zakončuje cez esovitú kľučku (sigmoid colon) a konečník (rectum) von ritným otvorom (anus).

Etiológia (pôvodcovia)

Môže byť vírusová, bakteriálna alebo parazitárna.

Najčastejšia je vírusová, kam zaraďujeme pôvodcov:

  • Norovirus je vysoko nákazlivý a môže postihnúť kohokoľvek v akomkoľvek veku. Prenáša sa cez kontaminovanú vodu, jedlo, povrchy alebo priamo od ľudí nakazených týmto vírusom.
  • Rotavírus najčastejšie postihuje deti (najmä do 5 rokov) a mladistvých. Tí ju prenášajú ďalej na ďalšie deti a dospelých. Je to vysoko nákazlivé a ľahko prenosné ochorenie - prenáša sa neumytými rukami. Na nečistých povrchoch dokáže prežiť niekoľko týždňov. Na rotavírovú infekciu existuje očkovanie.
  • Adenovírus postihuje ľudí v ktoromkoľvek veku. Môže spôsobiť rôzne vážne ochorenia, vrátane spomínanej gastroenteritídy. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou cez kašľanie a kýchanie, ale aj dotykom kontaminovaných povrchov vrátane rúk postihnutej osoby. Medzi ďalšie symptómy spôsobené vírusom sú bolesti hrdla1, kašeľ či nádcha.
  • Astrovírus je príčinou gastroenteritídy u detí. Vyskytujú sa začiatkom jari a prenášajú sa kontaktom s postihnutým povrchom alebo osobou či jedlom.

K bakteriálnym pôvodcom infekčnej gastroenteritídy patrí:

  • Campylobakter jejuni – najčastejšie po nakazení od hydiny
  • Escherichia coli
  • Salmonella2 – zle tepelne upravené mäso, vajíčka, neumyté ovocie a melóny (pretože sa často hnoja močovkou)
  • Shigella
  • Campylobakter18
  • Staphylococcus aureus
  • Clostridium difficile – závažná hnačka vyskytujúca sa u starších ľudí. Je častá u hospitalizovaných osôb, najmä pri užívaní širokospektrálnych antibiotík

Parazity vyvolávajúce hnačky sú:

  • Giardia lamblia
  • Cryptosporidium
  • Entamoeba histolytica

Neinfekčný pôvod zahŕňa nespočetné množstvo liekov, ktorých vedľajším účinkom je hnačka, napr. antibiotiká4, ďalej intolerancie potravín a ďalšie ochorenia popísané nižšie v rámci odstavca: S čím si to môžete pomýliť?

Ako to diagnostikujeme?

Doktor vám vypracuje anamnézu, čiže sa vás opýta kde, kedy, aké jedlá ste požívali, eventuálne aké nápoje. Prehmatá vám brucho a v prípade podozrenia (napr. dlhotrvajúcej hnačky, epidémie parazitov) môže odobrať vzorku stolice na parazity alebo baktérie.

Čo sa v tele pokazí?

Mechanizmus ochorenia závisí na príčine. Hnačka môže byť spôsobená napríklad tým, že baktérie produkujú látky, ktorá dráždia bunky čreva k tvorbe tekutiny. V tenkom čreve sa vyskytujú prevažne nezápalové zmeny, zatiaľ čo v hrubom čreve skôr zápalové.

Liečba

Liečba trvá 2 až 3 dni a zväčša spočíva v odstránení príznakov choroby. Hlavným cieľom je zabrániť dehydratácii pitím dostatočného množstva tekutiny. Vyberajte si aké tekutiny pijete. Vhodné sú minerálky – t.j. vody s vyšším obsahom minerálov, vďaka ktorým sa tekutina udrží v tele a nepreletí hneď von. Dobrý je aj sladený čaj. Nie je nutné piť tekutiny úplne bez cukru, aspoň nejakú energiu budete mať. Ak neustále zvraciate, dávajte si tekutiny najskôr pomaly po lyžičkách, inak ich hneď vyvrátite.

Vo vážnejších prípadoch dehydratácie vám môžu lekári podať tekutiny priamo do žily. V rámci stravy sa určite nevyhýbajte ryži, zemiakom, banánom či suchárom. Sú jednoducho stráviteľné a neprevrátia vám opäť žalúdok naruby. Jedzte po malých množstvách. Medzi ďalšie odporúčané jedlá radíme zázvor, mätu a po odznení akútnych prejavov aj jogurt alebo kefír na obnovu črevnej mikroflóry. Určite sa ale dočasne vyhnite tučným jedlám, kofeínu, alkoholu alebo sladkostiam. Deťom nikdy nepodávajte aspirín.

V rámci liečby liekmi môže doktor predpísať antiemetiká (lieky proti zvracaniu), pazmoanalgetiká (lieky uvoľňujúce kŕče), lieky na bolesť a proti zápalu (ibuprofen, paracetamol), poprípade antibiotiká podľa pôvodcu, ale iba v prípade závažnej infekcie. Najčastejšie sa predpisujú makrolidy.

Prevencia

  • Umývanie potravín.
  • Umývanie rúk.
  • Tepelná úprava jedla.
  • Vydenzifikujte záchod, povrchy, kľučky na dverách a spínače na svetlo.
  • Chorému človeku vyčleňte príbor a tanier ale aj uterák, ktorý bude zatiaľ opakovane používať, aby ste sa ochránili pred šírením nákazy.
  • Vakcína proti rotavírusovej infekcii.

Kedy by ste mali už vyhľadať lekára?

  • Ak hnačka trvá viac než tri dni a neznižuje sa jej frekvencia.
  • V stolici nájdete stolici nájdete krv.
  • Máte príznaky dehydratácie.

S čím si to môžete pomýliť?

Gastroenteritída vyvolaná baktériami má podobné príznaky ako niektoré ďalšie ochorenia. Môžete si ju spliesť s tzv. intoleranciou potravín, kedy vám niektoré jedlá spôsobujú problémy. Najčastejšie sa jedná o intoleranciu laktózy (mliečny cukor), fruktózy (ovocný cukor) či sladidiel. Ďalšou možnosťou sú zažívacie choroby ako je napr. Crohnova choroba11, ulcerózna kolitída, syndróm dráždivého čreva alebo celiakia4. S tým vám pomôže lekár, ktorý vám ich bude vedieť diagnostikovať. Hnačky môžu vyvolávať aj niektoré lieky, najčastejšie sa jedná o antibiotiká (lieky proti baktériám), antacida s obsahom magnézia (liek proti páleniu záhy) alebo výživové doplnky s obsahom magnézia.

Viac o gastroenteritíde na modrykonik.sk

Použité zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/viral-gastroenteritis#prevention
  2. https://www.healthline.com/health/rotavirus
  3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Gastroenteritida#Epidemiologie
  4. https://cs.wikipedia.org/wiki/Norovirus

Použité zdroje obrázkov:

  1. https://pixabay.com/cs/břicho-střevo-velké-malé-žaludek-1698565/
  2. https://pixabay.com/cs/břicho-srdce-střevo-ruce-láska-3186730/

Hodnotenia a skúsenosti s gastroenteritídou

Máš skúsenosť s gastroenteritídou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke