Gardnerella vaginalis je anaeróbna baktéria, ktorá spôsobuje pri svojom premnožení bakteriálnu vaginózu. Infekcia touto baktériou je spôsobená nerovnováhou a nestabilitou vaginálnej mikroflóry. Jedná sa buď o znížený počet laktobacilov, ktoré sa vo vagíne vo vysokom množstve nachádzajú fyziologicky alebo naopak o prílišné premnoženie iných baktérií, medzi ktoré spolu s Gardnerellou patrí napríklad Prevotella.
Ako už bolo spomenuté jedná sa o baktériu, ktorá sa nachádza v poševnom prostredí zdravých žien. Jej premnoženie, ktoré vedie k infekcii, môže byť spôsobené napríklad dlhodobou antibiotickou liečbou4 či kvôli vnútromaternicovému teliesku14, čo však nie je častá príčina. Taktiež sa prenáša pri sexuálnom styku3 s mužom nakazeným Gardnerellou.
Toxíny, ktoré baktéria produkuje v malom množstve nespôsobujú žiadne problémy, no pri jej zmnožení sa objavia nasledujúce symptómy:
U mužov sa jedná hlavne o zápal prostaty alebo iných častí močového traktu2. Častým javom je i to, že je u mužov infekcia bezpríznaková.
Diagnostika stojí na analýze vaginálneho výteru alebo zo vzorky moči. V mikrobiologickom laboratóriu sa vzorky kultivujú a následne mikroskopicky skúmajú. V dnešnej dobe sa na diagnostiku čím ďalej, tým častejšie využíva práve metóda PCR. Jedná sa o metódu, ktorá sa využíva na pomnoženie určitých fragmentov DNA, čo sa v diagnostike využíva na sledovanie dedičných a infekčných ochorení. Všimnúť si môžeme aj zmeny pH pošvy, ktoré stúpa nad hodnoty 4,5 (normálne pH sa pohybuje medzi 3,5 až 4,5).
Keďže sa jedná o baktériu, k liečbe sa využívajú antibiotiká4. Mimo farmakologickej terapie je vhodné zmeniť aj hygienické návyky a to nosiť 100 % bavlnenú spodnú bielizeň, pri umývaní intímnych partií používať len špeciálne na tieto miesta určené prípravky, mať len chránený pohlavný styk. Vhodné je aj znížiť príjem cukrov v strave, pretože ich nadbytok sa vylučuje močom a tvorí tak „potravu“ pre baktérie.
Pokiaľ vaginóza nie je liečená, môže spôsobiť závažnejšie komplikácie a to hlavne pre tehotné ženy, kedy môže prísť k predčasnému odtoku plodovej vody2 a následnému pôrodu6. Pri antibiotickej liečba dochádza k vyliečeniu v priebehu približne dvoch týždňov. Liečba by mala prebehnúť u oboch partnerov a tiež by sa partneri v dobe liečby mali zdržať sexuálnych aktivít.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu