Našu skúsenosť s febrilnými kŕčami som tak trochu spomenula pri popise so skúsenosťou so 6. chorobou.
Podľa mňa sa to nesmie podceňovať a brať na ľahkú váhu, pretože časté výskyty FK (febrilné kŕče), môžu viesť k epilepsii a môžu zanechať aj trvalé následky. U nás sa FK prejavili v dôsledku veľmi vysokých telesných teplôt (uvádza sa, že FK je možné dostať pri teplote nad 39°C).
Vyvrátené očká dohora, kmitajúci pohyb celého tela, po chvíľke nastalo zťažené dýchanie, ktoré sa prejavovalo aj vytekaním slín (u niekoho pena). Tieto FK môžu viesť k zástave dýchania alebo zlyhania srdcovej činnosti. Preto treba byť duchaprítomý, nerobiť paniku, ale snažiť sa dieťaťu pomôcť.
Aj keď som nevedela v tej chvíli, že ide o FK, ale vedela som, že malý bol červený, horúci, že je to zrejme teplotný šok, vzala som ho do vane, začala ochladzovať vlažnou vodou - hlavičku, končatiny, trup. Postupne som pridávala chladnejšiu vodu, ale tak, aby nebola úplne studená. Vytierala vytekajúce sliny, aby nestekali späť do hrdla. Keď bolo telo ochladené, dosiahlo optimálnu teplotu, kŕče ustali, malý začal pravidelne dýchať. Položila som ho na posteľ, prikryla vlažnou polomokrou plienkou. Keď sa začal triasť od zimy, prikryla som ho paplónikom, aby sa FK nezopakoval (pri rýchlom teplotnom rozdiele sa tak môže stať). Kým prišla záchranná služba (prosím, volajte 155, nie 112, bo vás budú naťahovať zbytočnými otázkami a predĺži sa tak príjazd k pacientovi - u nás to bolo 35min. a aj to zvažovali, či je to nutné), dieťa bolo už stabilizované, však teplota už opäť stúpala, previezli nás do nemocnice, podali Panadol čípok 200mg a do 1,5h teplota zmizla úplne.
Avšak, odteraz sme závislí na Diazepane. V prípade, ak teplota stúpne nad 38°C musíme podať k liekom (Nurofen alebo Paralen) aj tento spomínaný liek, aby sme predišli opakujúcim FK. V prípade, ak dieťa FK dostane, máme poruke Dezitin (diazepan v tekutej forme na rektálne použitie) - ten by mal zabrať okamžite.
Rada a poučenie:
Ak vaše dieťa má teplotu 38°C a viac, treba teplotu sledovať po podaní lieku každú pol hodinu. Ak teplota neustupuje, alebo sa zvyšuje, treba podať zábal - zabaliť trup do vlažného uteráka a hlavičku, prikryť suchým uterákom a zopakovať po 20 min., najviac však len 3x, potom treba vyhľadať lekársku pomoc.
V prípade, že dieťa dostane FK, položte ho na zem na bok do stabilizovanej polohy, otvoriť okno, začať ochladzovať - postupne, nie naraz ľadovými uterákmi. Ak sa dieťa začne dusiť, skontrolujte, či nemá príliž veľa slín v ústach a začnite s umelým dýchaním. Keď sa včas všetko začne, všetko aj rýchlo odoznie. V žiadnom prípade nenechávajte dieťa osamote, ak má teploty a zdravotné problémy. Rýchla reakcia zachráni dieťaťu život.
Tieto FK sa vraj môžu opakovať do 6. rokov života, ale väčšinou sa tak nestane, bo rodičia sú poučení, a reagujú na teplotu inak ako predtým. Sú však prípady, kedy dieťa dostane FK už pri teplote 37,5°C, je to však ojedinelý prípad, čo som sa nechala počuť od detskej pediatričky.
Od teraz malého v kuse kontrolujem, či nie je teplejší ako by mal byť, bo mám strach, aby sa to celé nezopakovalo. Má len 18 mesiacov, pretláčajú sa mu zúbky, takže u nás teplota môže prísť aj dôsledkom rastu zúbkov. Chorý býva minimálne skoro vôbec.