Epilepsia je neurologická porucha, pri ktorej je narušená dráždivosť nervových buniek. Ide o ochorenie mozgu a prejavuje sa záchvatmi. Tie sa opakujú bez dokázateľnej príčiny. Záchvat býva spôsobený abnormálnym elektrickým výbojom. Je príznakom špecifickej poruchy neurónov. Veľa kojencov a batoliat prekoná epileptický záchvat bez toho, aby sa u nich v neskoršom veku epilepsia objavila.
Choroba postihuje jedinca v akomkoľvek veku. V prípade detského veku sú príčiny prisudzované genetickým faktorom. V staršom veku môže byť za chorobou nádor, stav po mŕtvici, alkoholizmus, vírusový alebo bakteriálny zápal mozgu.
Jedinec trpiaci týmito záchvatmi ich nedokáže nijako ovládať.
Ide o abnormálnu elektrickú aktivitu mozgu a dokazuje sa elektroencefalografiou.
Epilepsiou sa zaoberá veda, tzv. epileptológia. Sú pre ňu typické určité klinické príznaky, napríklad:
Potvrdenie, či vyvrátenie epilepsie urobí lekár - najlepšie neurológ.
Keď je ale choroba typická záchvatmi, ktoré tieto príznaky nenesú, ide o tzv. subklinické záchvaty. Tie rozpozná iba jediné vyšetrenie - EEG - vyšetrenie elektrickej aktivity mozgu. Keď je táto aktivita zmenená a teda nezvyčajná bežným elektrickým aktivitám mozgu, je diagnostikovaná epilepsia aj bez vyššie uvedených príznakov.
Všeobecne dochádza k stanoveniu diagnózy epilepsie až potom, čo je nevyprovokovaných záchvatov 2 a viac. Lekár bude od pacienta vždy potrebovať všetky informácie o priebehu záchvatu, prečo k nemu došlo - epilepsia v rodine, životospráva, úrazy, choroby, alkohol, spánkový režim. Vďaka týmto skutočnostiam lekár ľahšie a rýchlejšie odhalí možné príčiny a chorobu diagnostikuje ako epilepsiu.
Epilepsia je choroba postihujúca telesnú stránku človeka (nie psychickú) a môže byť buď vrodená alebo získaná.
Choroba sa lieči niekoľkými spôsobmi. A to buď liekmi - farmakologickými alebo nefarmakologickými metódami - režimové opatrenia. V prípade, že všetky možné lieky nezaberajú a záchvaty sa stále opakujú, alebo sa ich počet v uplynulých 2 rokoch neznížil, je zvolená liečba chirurgická. Aby sa k nej pristúpilo, musí byť pacient dôkladne vyšetrený a operácia podložená faktami o neúčinnosti užívaných liekov na epilepsiu.
Dôležitá je úprava životosprávy, obmedzenie určitých negatívnych zvukových podnetov.
Najznámejšími liekmi na epilepsiu sú antiepileptiká. Pristupuje sa k nim až vo chvíľach, kedy sa záchvaty opakujú a stávajú sa častejšími. Ďalší záchvat po prekonanom prvom záchvate sa totiž môže zopakovať so 40% pravdepodobnosťou. U ďalších záchvatov sa už pravdepodobnosť zvyšuje a síce na 90%. Lekár teda predpíše pacientovi určitý liek a čaká sa na jeho účinnosť. Keď mu nezaberie, predpíše liek iný. Ak ani ďalší liek nezaberie, môže lekár lieky nakombinovať. Súčasne prihliada i na nežiaduce účinky.
Akonáhle je pacientovi liek nasadený, musí dodržiavať určité zásady, medzi ktoré patria:
Tehotná žena s epilepsiou môže v dnešnej dobe otehotnieť a celým tehotenstvom prejsť pod dohľadom neurológa. Toho by tiež mala pred otehotnením 6 až 12 mesiacov informovať, že by chcela otehotnieť, aby jej upravil liečbu tak, aby užívala len jedny antiepileptiká v čo najnižšej dávke.
Ak je už žena tehotná a užíva antiepileptiká, môže byť plod ohrozený, najčastejšie v prvom trimestri1. Konkrétne 3. až 8. týždeň po počatí, kedy ešte veľa žien nevie, že sú gravidné.
Ak si to situácia žiada, môže neurológ počas tehotenstva žene lieky úplne vysadiť. Je to vtedy, keď je žena 2 roky bez záchvatov a žena s tým musí súhlasiť. Liečba sa ale vždy musí upraviť už pred otehotnením. Spolu so zmenou liečby by mala žena užívať aj kyselinu listovú1.
Epilepsia v tehotenstve môže ohroziť plod i matku, a to buď záchvatmi alebo antitepileptikami. Ako budú záchvaty počas tehotenstva časté je individuálnou záležitosťou a dopredu sa nedá určiť, ako budú prebiehať. Niektoré ženy počas tehotenstva mávajú záchvaty častejšie ako zvyčajne. Niektorým sa záchvaty zmiernia a u niektorých žien zostanú úplne rovnaké ako v čase pred otehotnením. Záchvaty môžu spôsobiť zvýšené sťahy maternice, t.j kontrakcie, zmeny placentárneho prietoku, prasknutie placenty, potrat3 a predčasný pôrod6.
Príčiny, ktoré mení frekvencia záchvatov sú:
Antiepileptiká môžu prechádzať do materského mlieka. Niektoré typy týchto liekov viac, niektoré minimálne. Je potrebné si ale uvedomiť, že prínos týchto liekov je ďaleko väčší než ich vplyv na dojčenie a ich možné riziká (malé riziká). S antiepileptikami sa teda dojčiť11 môže.
Je potrebné si uvedomiť, že dieťa bolo vplyvom liekov vystavované celých 40 týždňov v maternici matky. Dojčenie je odporúčané. Dojčením dieťa v mlieku do svojho tela nedostáva nijak veľké množstvo antiepileptík. Ak existujú určité nežiaduce účinky na dojčené dieťa, vyskytnú sa do 1. mesiaca veku. Medzi také patrí ospalosť, apatia, zhoršené pitie, vracanie, dráždivosť a nepokoj. Riešením môže byť kombinácia umelého mlieka5 a mlieka materského. Aby sa zistila hladina daného antiepileptiká v materskom mlieku, vykonáva terapeutické vyšetrenie hladín.
Dojčiaca žena by sa nemala dostať do spánkového deficitu (viď. antiepileptiká). Z toho vyplýva, že by svoje mlieko mala odsávať a dieťaťu ho podávať iná osoba. Vhodnou metódou, aby si dieťa nenavyklo na dojčenie z fľaše, je metóda cievkou po prste. Dojčiace matky s epilepsiou navyše musia dbať na zvýšenú opatrnosť, aby pri prípadnom záchvate nezaľahli pri dojčení svoje dieťa.
U detí sa epilepsia vyskytuje častejšie ako u dospelých ľudí. Detský mozog je nezrelý, ešte len sa vyvíja. Záchvat môže prerobiť aj rad detí, ktoré epilepsiou vlastne netrpia. Mozog dieťaťa je aj náchylnejší k poškodeniu. Môže k nemu dôjsť už v maternici z dôvodu hypoxie, porúch funkcie placenty, intoxikácie (i alkoholom) alebo infekcie matky (cytomegalovírus, toxoplazmózou).
Epilepsiou trpí asi 0,7 % dospelých a 2 až 4 % detí. Približne 10 % detí ale prekoná záchvat opísateľný ako epileptický - z toho 2/5 tvoria febrilné kŕče5. U 75 % epileptikov sa prvý záchvat prejaví do 20 rokov veku. Môže trvať v rádoch sekúnd až niekoľkých málo minút. Deti trpiace komplikovanou formou epilepsie majú vyššiu úmrtnosť. Väčšina týchto úmrtí nie je spojená so záchvatmi. V prípade nekomplikovaných foriem epilepsie nebola pozorovaná vyššia úmrtnosť ako u zdravých detí.
Pri diagnostike epilepsie u detí je potrebné komplexne a v súvislostiach posudzovať klinické prejavy záchvatu, výsledky elektroencefalogramu a neuropsychologického vyšetrenia. V nejasných prípadoch sa zvyčajne odporúča dlhšie pozorovanie dieťaťa a nenasadzovať neuvážene liečbu antiepileptikami. Ojedinelý záchvat, alebo záchvaty vyprovokované špecifickými podnetmi automaticky neznamenajú diagnózu epilepsie.
U detí je diagnostika vzhľadom k ich nízkemu veku ťažšia ako u dospelých. Do 2 až 3 rokov zvyčajne ani nemožno diagnózu stanoviť. V tomto veku mávajú záchvaty špecifické prejavy. Sú odlišné od prejavov u starších detí a dospelých. Nervová sústava je ešte veľmi nezrelá a deti svoje vnímanie záchvatov ešte nedokážu popísať. U dojčiat a batoliat sa epileptický záchvat môže prejaviť iba prerušením, alebo útlmom činnosti, krátkymi zášklbami trupu, šije alebo končatín, stáčaním očí a kývaním hlavy. Vyšetrenie by sa malo vykonávať, ak je dieťa pri záchvate plačlivé a nepokojné a záchvaty sa objavujú opakovane alebo v sériách.
Je dobré vyvarovať dieťa stresu a zbytočným emóciám. Dohliadať na pravidelný denný rytmus s dostatkom spánku, najmä v noci, nevystavovať dieťa extrémnej záťaži.
Deti trpiace epileptickými záchvatmi môžu navštevovať škôlku aj bežnú školu. Hlavným dôvodom, prečo nechcú dieťa s epilepsiou prijať do škôlky či do bežnej školy je obava, že sa dieťaťu môže pri epileptickom záchvate niečo stať.
Príčiny epileptických a im podobných záchvatov môžu byť rôzne a u detí sú často vekovo podmienené. Záchvaty sa delia na primárne epileptické záchvaty, sekundárne epileptické záchvaty a na záchvaty podobné tým epileptickým.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu