Entonox je zmes plynov. Konkrétne ide o 50% oxidu dusnatého a o 50% kyslíka. Ide o analgetikum, ktoré má rýchly nástup účinku, ľahko sa podáva a po ukončení inhalovania sa rýchlo odbúrava z tela a človek môže normálne fungovať.
Entonox sa inhaluje cez inhalačnú masku a dávkovanie prechádza nádychovým ventilom. Malé deti, ktoré nevedia používať nádychový ventil, môžu použiť ventil s kontinuálnym prietokom.
Entonox môžu užívať i ľudia, ktorí majú bežné choroby, napr. vysoký krvný tlak, poruchy štítnej žľazy10, rôzne alergia1.
Rozhovor s prednostom kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:
Entonox nie je vhodný pre pacientov, ktorí majú pľúcny emfyzém. Ďalej nie je vhodný pre pacientov, ktorí majú po operácii, alebo sú po liečbe srdca a trpia ochorením, ktoré je spojené s nedostatkom vitamínov B.
Obsah oxidu dusného v Entonoxe zvyšuje prah bolesti a znižuje bolesť pocitovú. Pôsobenie zmesi plynov je veľmi rýchle, spravidla ide o 9 - 12 vdýchnutí. Úľava býva veľmi rýchla. 15 minút od ukončenia inhalácie môže pacient samostatne odísť a po 30 minútach smie sám riadiť automobil.
Toto analgetikum je podávané, keď je potrebné rýchlo uľaviť od bolesti. Najčastejšie ide o:
Výhodou Entonoxu je, že nemá žiadny vplyv na novorodenca1. V slovenskom pôrodníctve si už zažil svojich 5 minút slávy. Ako hlavnú nevýhodu využitia tejto formy tíšenia bolesti pri vaginálnom pôrode, vidia pôrodníci nekontrolované dávkovanie a teda, v extrémnych prípadoch, predávkovanie a následné nevoľnosti, zvracanie; ale oveľa častejšie problematickú komunikáciu s rodičkou. Žena sa môže dostať do stavu eufórie, akoby bola pod vplyvom návykových látok.
Pri pôrode sa zvykne ponúkať rodičkám, ktoré zo subjektívnych dôvodov odmietajú epidurálnu analgéziu, no majú tak neznesiteľné bolesti, že žiadajú cisársky rez, na ktorý však z medicínskeho hľadiska nie je dôvod.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu