Enkopréza (lat. enkopresis) je vedomé, alebo nevedomé vyprázdnenie stolice do bielizne, pričom dieťa nemá v úmysle sa vyprázdniť. Dieťa neudrží stolicu vo veku, keď už vie ovládať análne zvierače po 3. - 4. roku.
Výskyt poruchy závisí na veku dieťaťa. Asi u 1,5% osemročných a 0,8% dvanásťročných chlapcov sa vyskytuje pošpinenie. Chlapci sú postihnutí viac ako dievčatá. Enkopréza je často spojená s enurézou (pomočovaním sa).
Primárna enkopréza je často podmienená celkovým spomalením vývinu, obmedzenými intelektuálnymi schopnosťami alebo telesným postihnutím.
Sekundárna enkopréza je spojená s habituálnou (často sa opakujúcou) zápchou a obtekaním stolice. Pri dlhodobej zápche tlak stolice na konečník spôsobí jeho roztiahnutie a skrátenie análneho kanála. Pocit defekácie (vyprázdnenia) vymizne a naruší sa funkcia konečníka a zvieračov. Výsledkom je odtekanie riedkej stolice (pošpiňovanie, tzv. soiling) okolo tuhej upchatej stolice a dôjde k pošpineniu bez toho, aby si to dieťa už uvedomovalo.
Enkopréza je často u rodičov považovaná za hnačku, pretože pošpinenie riedkou stolicou sa môže vyskytovať niekoľkokrát denne.
Ďalšou príčinou vzniku enkoprézy sú emocionálne problémy.
Hlavným klinickým symptómom je pošpinenie najčastejšie počas dňa, niekedy aj v noci. Deti často schovávajú zašpinené spodné prádlo. Je prítomná bolesť brucha a nechuť k jedlu.1
Prvým krokom v liečbe je vyčistenie hrubého čreva od zadržanej stolice. Metódy využívané pri vyčistení hrubého čreva:
Ďalším krokom je správna edukácia dieťaťa o správnom vyprázdňovaní sa so stratégiou odmien. Posadiť dieťa na toaletu každý deň na 10 - 15 minút po jedle, pochváliť dieťa za sedenie na záchode, za to ako sa snaží. Odporúča sa piť veľa tekutín a zvýšiť obsah vlákniny v strave.
Ak dieťa má depresie1, nízke sebavedomie, pocit viny, odporúča sa navštíviť psychológa.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu