Endometrióza

Endometrióza je ochorenie žien, kedy sa ložiská sliznice maternice nachádzajú mimo maternice. Čiastočky endometria sa nemusia nachádzať len v oblasti panvy ženy. Môžu sa vyskytovať okrem srdcového svalu a sleziny prakticky kdekoľvek. Endometrióza je najčastejšou gynekologickou chorobou v reprodukčnom veku ženy
Endometrióza

Ochorenie sa prejavuje najčastejšie bolestivou menštruáciou, dlhodobými bolesťami v podbrušku, bolesťami pri pohlavnom styku a niekedy aj prítomnosťou krvi v moči. Často je endometrióza aj príčinou neplodnosti ženy.

Základné typy endometriózy podľa umiestnenia

Endometrióza peritoneálna - výskyt ložísk na pobrušnici

Tento typ endometriózy je najľahšie rozpoznateľný. Na pobrušnici môžeme pri operácii zistiť farebné škvrny veľkosti aj niekoľkých milimetrov. Farba týchto škvŕn je rôzna podľa toho, v akom vývojovom štádiu sa ložiská endometriózy nachádzajú. Spočiatku sú ložiská také nepatrné, že ich voľným okom nevidíme. V ďalších vývojových štádiách sa na pobrušnici vyskytujú škvrny červenej farby. Príčinou je vznik početného, i keď veľmi drobného cievneho zásobenia pôvodne nepatrných mikroskopických ložísk. Červené ložiská endometriózy prekonávajú v podstate rovnaký hormonálny cyklus ako maternicová výstelka. Znamená to, že sa po istom čase odlučujú v závislosti od menštruácie. Toto vedie k miestnemu zápalu v okolí týchto červených ložísk, ktoré sa postupne uzatvoria. V uzatvorenom priestore sa hromadí odlučované tkanivo a ložiská sa zväčšujú a menia sa na ložiská modré. V nich sa postupne znižuje cievne zásobenie a dochádza tak k premene ložiska na jazvu. Vzniká tak posledné vývojové štádium – biela endometrióza. Dôsledkom jazvenia v okolí ložiska môžu byť aj okrúhle defekty (otvory) v pobrušnici.
Endometrióza

Endometrióza ovariálna - výskyt ložísk na vaječníku

Tento typ je charakteristický výskytom farebných ložísk na povrchu vaječníka, ktoré sa môžu vnoriť do hĺbky vaječníka a vytvoriť cystu veľkosti aj niekoľkých centimetrov. Táto cysta sa nazýva endometriom alebo endometriózna cysta. Pre svoj obsah hnedastej tekutiny býva často označovaná ako térová alebo čokoládová cysta.

Endometrióza rektovaginálneho septa - výskyt ložísk v priehradke medzi pošvou a konečníkom

Pre tento typ endometriózy je typický výskyt tuhých uzlíkov. Uzlíky vznikajú zvýšenou tvorbou hladkej svaloviny a väziva v okolí endometrióznych žliazok. Mnohokrát sa tento typ endometriózy označuje ako hlboký, pretože postihuje nielen zmienenú priehradku, ale aj väzy medzi maternicou a panvovými kosťami. Uzlíky sa môžu tvoriť aj vo svalovine panvových orgánov. Táto endometrióza podlieha len minimálnym zmenám v priebehu menštruačného cyklu a prejavuje sa trvalou a veľkou bolesťou.

Adenomyóza - výskyt ložísk vnútri svaloviny maternice

Viac o adenomyóze pozri v samostatnom článku: Adenomyóza

Ako endometrióza vzniká

Súčasná medicína stále nemá presnú odpoveď na otázku, ako endometrióza vlastne vzniká. Základnou podmienkou tohto ochorenia je prítomnosť menštruácie.

Implantačná teória

Najstaršia teória, tzv. implantačná, vychádza z podmienky prítomnosti meštruácie. Hovorí, že za výskyt endometriózy môže tzv. spätná menštruácia. Za normálnych okolností sa hormonálne zmenená sliznica maternice (endometrium) odplavuje z dutiny maternice pošvou a nastáva menštruácia. Čiastočky endometria sú však počas menštruácie vyplavené vajcovodmi aj do dutiny brušnej. Podľa implantačnej teórie tu môže dôjsť k ich „zahniezdeniu“ (implantácii) a rovnaký hormonálny proces, aký prebieha na sliznici maternice, potom prebieha aj na implantovaných čiastočkách sliznice v dutine brušnej a v panve.

Túto teóriu podporujú štúdie, v ktorých bolo zistené, že endometriózou trpia najmä ženy, ktoré menštruujú v krátkych intervaloch za sebou, majú menštruáciu silnú a dlhšiu ako 7 dní. Navyše bol zistený častejší výskyt endometriózy u dievčat s obmedzenou alebo žiadnou možnosťou odtoku menštruačnej krvi.

Premena niektorých buniek v dutine brušnej na bunky podobné endometriu

Ďalším možným vysvetlením vzniku endometriózy je premena (metaplázia) niektorých buniek v dutine brušnej na bunky podobajúce sa endometriu. Táto teória predpokladá, že k tejto premene dôjde po opakovaných zápaloch v malej panve ženy alebo ako reakcia na vyššie hladiny estrogénov (ženských pohlavných hormónov).

Imunologická teória

Ďalšia teória – tzv. imunologická – sa domnieva, že žena, ktorá trpí endometriózou, má zníženú bunkovú imunitu alebo že má v tele prítomné protilátky proti endometriu. Dalo by sa teda zjednodušene povedať, že obranný systém ženy nereaguje na výskyt ložísk endometria mimo dutiny maternice a tým uľahčuje ich zahniezdenie (implantáciu) alebo premenu (metapláziu).

V každom prípade sa na vzniku endometriózy podieľa hneď niekoľko faktorov – faktor genetický (endometrióza sa vyskytuje u 80 % dvojčiat), imunologický a hormonálny.

Prejavy endometriózy

Príznaky ochorenia sa líšia v závislosti od umiestnenia ložísk, od ich veľkosti a od štádiu ochorenia.
Najčastejším príznakom je bolesť. Bolestivá menštruácia sprevádza 50 – 90 % žien, ktoré trpia endometriózou. Bolesti pri pohlavnom styku uvádza 25 – 50 % žien s endometriózou a dlhotrvajúcu bolesť v panve 30 – 50 % žien. Príčin, ktoré spôsobujú bolesti, môže byť niekoľko. Ložiská na pobrušnici, ktoré sú aktívne (červená a modrá), produkujú určité látky povahy enzýmov, ktoré pôsobením na nervové zakončenia bolesť vyvolávajú. Ložiská, v ktorých už prevažuje zložka väzivová (biela endometrióza), vytvárajú jazvy a zrasty okolitých orgánov vzájomne. Ťahom a tlakom potom spôsobujú bolesť, ktorá sa násobí postupným znižovaním prekrvenia okolia postihnutého tkaniva.

Často sa uvádza priamy vzťah medzi neplodnosťou ženy a endometriózou. Hodnotenie je veľmi ťažké, i keď sa udáva, že 50 % neplodných žien má endometriózu a 50 % žien s endometriózou je neplodných. Jednoznačnou príčinou neplodnosti sú rozsiahle zrasty v malej panve. Tieto zabraňujú uvoľneniu vajíčka z vaječníka, bránia vajcovodom v ich pohybe alebo môžu vajcovod uzavrieť, a tak znemožniť posun vajíčka do dutiny maternice. Neplodnosť však môžu inými mechanizmami spôsobovať aj časnejšie štádiá endometriózy bez zrastov v dutine brušnej.

Diagnostika endometriózy

Ženu ku gynekológovi najčastejšie zavedie dlhotrvajúca bolesť. Ide o bolesť, ktorá ju sprevádza niekoľko mesiacov aj rokov, ktorá sa postupne zhoršuje a nemá príznaky náhleho zápalu. Lekár starostlivým záznamom anamnézy – pohovorom o predchorobí – vysloví podozrenie na endometriózu a odošle ženu na špecializované pracovisko na diagnostiku. V ambulantnom zariadení je možnosť rozpoznania endometriózy obmedzená len na gynekologické vyšetrenie. Na potvrdenie diagnózy je nutné vyšetrenie invazívne – operačné. Najľahšie je možné endometriózu diagnostikovať laparoskopiou5.

Liečba endometriózy

Liečebný postup je individuálny. Je nutné oddelene posudzovať liečbu endometriózy v súvislosti s neplodnosťou a v súvislosti s panvovou bolesťou.

Video: Endometrióza (CZ)

Video: Endometrióza (ENG)

Viac o endometrióze na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20180517111653/http://www.ipsen.sk/informacie-pre-siroku-verejnost/gy...

Hodnotenia a skúsenosti s endometriózou

Máš skúsenosť s endometriózou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
zlatulienka70  4. jún 2021

Boľavá hrča po operácií

Dobrý deň, napíšem to v skratke. Snažíme o bábo 6 rokov. Začali sme chodiť do Martina (Sanatórium Helios). Zistili mi, že mám cysty na pravom vaječníku - endometriózu s krvavou a čokoládovou tekutinou. Som po operácii a prefuku. O ten prefuk ani nejde. Ide o operáciu. Som po nej už 9 dní. Stále mám bolesti a už druhý deň mám boľavú hrču presne pod rezom. Dosť ma to bolí. Nemôžem ani spať a už vôbec niečo robiť. A tak sa chcem opýtať či tu má niektorá skúsenosť s takým prípadom. Prosím, odpovedzte mi čo najskôr. Neviem, čo mám robiť. Bojím sa. :( Ďakujem pekne.
zumeska  27. okt 2018

Čokoládová cysta

Ahojte, mne našli endometriózu v mojich 26 rokoch, ani nie cez bolesť - tú som totiž vôbec u doktora neriešila, ale našiel mi veľkú čokoládovú cystu, ktorá sa nezmenšovala, ale veľmi rýchlo rástla. Výsledok bol ten, že po 3 mesiacoch od jej objavenia som bola na laparoskopii a následne som mala 6 mesačnú hormonálnu liečbu, výsledkom (žiadaným), ktorým bol umelý prechod. Pár mesiacov potom som dostala opäť tú istú liečbu, nakoľko sa objavila ďalšia cysta, ale len 3 mesačnú a o ďalších pár mesiacov na to som otehotnela. Teraz to vyzerá dobre, po poslednej kontrole nič nezvyčajné, aj keď sa mi začali vracať bolesti v podbrušku. Chcem vám však povedať, že aj tá liečba, aj operácia mi pomohli, aj keď teda tie hormóny boli strašné a čudujem sa, že to môj partner so mnou vydržal. Na druhú stranu, kto sa môže v 30-tke pochváliť dvojnásobnou skúsenosťou s prechodom? :D PS: Pred stanovením diagnózy sme sa 5 rokov snažili o dieťa a nič sa nedialo, takže som šťastná, že sa na to prišlo a dalo sa to ako tak do poriadku - pomohlo mi to zmierniť stres, zmeniť životný štýl k lepšiemu a začala som si viac vážiť samú seba.
1 človek považuje za užitočné
moncsika12  24. okt 2018

Endometrióza

Ahojte, v apríli som mala laparoskopiu, pretože som mala cystu na ľavom vaječníku a endometriózu v pravom. Cystu my vybrali a endometrióza zostala. Snažíme sa o bábo už 4. mesiac a nič. Bola som u gynekológa a ten vravel, že z endometriózy mám výrastky vo vajcovode a tie sú upchaté. Že je to možný dôvod, prečo nemôžem mať bábo. Bolo mi povedané, že ak do apríla nebudem tehotná, musím ísť ešte raz na laparoskopiu, kde tie vajcovody vyčistia a potom sa uvidí.
1 človek považuje za užitočné
anicka2611  3. nov 2013

Nie je to také zlé

Ahojte,
asi tak pred 2,5 rokom mi povedali, že bolesti, ktoré mám v podbruší, mi spôsobuje to, že mám endometriózu. Ak sa chcem zbaviť bolesti, tak je to buď otehotniem alebo budem brať dlhodobo hormonálnu liečbu - antikoncepciu.

Po čase som neplánovane otehotnela. Tak sa mi moje problémy na určitý čas vyriešili. Ale po pôrode som mala neuveriteľné bolesti, tak som začala brať hormonálnu liečbu. Veľmi mi to pomáha. Ochorela som a mala som nasadené antibiotiká, takže antokoncepcia veľmi nezaberala. Ale po doužívaní antibiotík si nemôžem vynachváliť antikoncepciu. Mne veľmi pomáha.
2 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke