Endometrióza je ochorenie žien, kedy sa ložiská sliznice maternice nachádzajú mimo maternice. Čiastočky endometria sa nemusia nachádzať len v oblasti panvy ženy. Môžu sa vyskytovať okrem srdcového svalu a sleziny prakticky kdekoľvek. Endometrióza je najčastejšou gynekologickou chorobou v reprodukčnom veku ženy
Ochorenie sa prejavuje najčastejšie bolestivou menštruáciou, dlhodobými bolesťami v podbrušku, bolesťami pri pohlavnom styku a niekedy aj prítomnosťou krvi v moči. Často je endometrióza aj príčinou neplodnosti ženy.
Tento typ endometriózy je najľahšie rozpoznateľný. Na pobrušnici môžeme pri operácii zistiť farebné škvrny veľkosti aj niekoľkých milimetrov. Farba týchto škvŕn je rôzna podľa toho, v akom vývojovom štádiu sa ložiská endometriózy nachádzajú. Spočiatku sú ložiská také nepatrné, že ich voľným okom nevidíme. V ďalších vývojových štádiách sa na pobrušnici vyskytujú škvrny červenej farby. Príčinou je vznik početného, i keď veľmi drobného cievneho zásobenia pôvodne nepatrných mikroskopických ložísk. Červené ložiská endometriózy prekonávajú v podstate rovnaký hormonálny cyklus ako maternicová výstelka. Znamená to, že sa po istom čase odlučujú v závislosti od menštruácie. Toto vedie k miestnemu zápalu v okolí týchto červených ložísk, ktoré sa postupne uzatvoria. V uzatvorenom priestore sa hromadí odlučované tkanivo a ložiská sa zväčšujú a menia sa na ložiská modré. V nich sa postupne znižuje cievne zásobenie a dochádza tak k premene ložiska na jazvu. Vzniká tak posledné vývojové štádium – biela endometrióza. Dôsledkom jazvenia v okolí ložiska môžu byť aj okrúhle defekty (otvory) v pobrušnici.
Tento typ je charakteristický výskytom farebných ložísk na povrchu vaječníka, ktoré sa môžu vnoriť do hĺbky vaječníka a vytvoriť cystu veľkosti aj niekoľkých centimetrov. Táto cysta sa nazýva endometriom alebo endometriózna cysta. Pre svoj obsah hnedastej tekutiny býva často označovaná ako térová alebo čokoládová cysta.
Pre tento typ endometriózy je typický výskyt tuhých uzlíkov. Uzlíky vznikajú zvýšenou tvorbou hladkej svaloviny a väziva v okolí endometrióznych žliazok. Mnohokrát sa tento typ endometriózy označuje ako hlboký, pretože postihuje nielen zmienenú priehradku, ale aj väzy medzi maternicou a panvovými kosťami. Uzlíky sa môžu tvoriť aj vo svalovine panvových orgánov. Táto endometrióza podlieha len minimálnym zmenám v priebehu menštruačného cyklu a prejavuje sa trvalou a veľkou bolesťou.
Viac o adenomyóze pozri v samostatnom článku: Adenomyóza
Súčasná medicína stále nemá presnú odpoveď na otázku, ako endometrióza vlastne vzniká. Základnou podmienkou tohto ochorenia je prítomnosť menštruácie.
Najstaršia teória, tzv. implantačná, vychádza z podmienky prítomnosti meštruácie. Hovorí, že za výskyt endometriózy môže tzv. spätná menštruácia. Za normálnych okolností sa hormonálne zmenená sliznica maternice (endometrium) odplavuje z dutiny maternice pošvou a nastáva menštruácia. Čiastočky endometria sú však počas menštruácie vyplavené vajcovodmi aj do dutiny brušnej. Podľa implantačnej teórie tu môže dôjsť k ich „zahniezdeniu“ (implantácii) a rovnaký hormonálny proces, aký prebieha na sliznici maternice, potom prebieha aj na implantovaných čiastočkách sliznice v dutine brušnej a v panve.
Túto teóriu podporujú štúdie, v ktorých bolo zistené, že endometriózou trpia najmä ženy, ktoré menštruujú v krátkych intervaloch za sebou, majú menštruáciu silnú a dlhšiu ako 7 dní. Navyše bol zistený častejší výskyt endometriózy u dievčat s obmedzenou alebo žiadnou možnosťou odtoku menštruačnej krvi.
Ďalším možným vysvetlením vzniku endometriózy je premena (metaplázia) niektorých buniek v dutine brušnej na bunky podobajúce sa endometriu. Táto teória predpokladá, že k tejto premene dôjde po opakovaných zápaloch v malej panve ženy alebo ako reakcia na vyššie hladiny estrogénov (ženských pohlavných hormónov).
Ďalšia teória – tzv. imunologická – sa domnieva, že žena, ktorá trpí endometriózou, má zníženú bunkovú imunitu alebo že má v tele prítomné protilátky proti endometriu. Dalo by sa teda zjednodušene povedať, že obranný systém ženy nereaguje na výskyt ložísk endometria mimo dutiny maternice a tým uľahčuje ich zahniezdenie (implantáciu) alebo premenu (metapláziu).
V každom prípade sa na vzniku endometriózy podieľa hneď niekoľko faktorov – faktor genetický (endometrióza sa vyskytuje u 80 % dvojčiat), imunologický a hormonálny.
Príznaky ochorenia sa líšia v závislosti od umiestnenia ložísk, od ich veľkosti a od štádiu ochorenia.
Najčastejším príznakom je bolesť. Bolestivá menštruácia sprevádza 50 – 90 % žien, ktoré trpia endometriózou. Bolesti pri pohlavnom styku uvádza 25 – 50 % žien s endometriózou a dlhotrvajúcu bolesť v panve 30 – 50 % žien. Príčin, ktoré spôsobujú bolesti, môže byť niekoľko. Ložiská na pobrušnici, ktoré sú aktívne (červená a modrá), produkujú určité látky povahy enzýmov, ktoré pôsobením na nervové zakončenia bolesť vyvolávajú. Ložiská, v ktorých už prevažuje zložka väzivová (biela endometrióza), vytvárajú jazvy a zrasty okolitých orgánov vzájomne. Ťahom a tlakom potom spôsobujú bolesť, ktorá sa násobí postupným znižovaním prekrvenia okolia postihnutého tkaniva.
Často sa uvádza priamy vzťah medzi neplodnosťou ženy a endometriózou. Hodnotenie je veľmi ťažké, i keď sa udáva, že 50 % neplodných žien má endometriózu a 50 % žien s endometriózou je neplodných. Jednoznačnou príčinou neplodnosti sú rozsiahle zrasty v malej panve. Tieto zabraňujú uvoľneniu vajíčka z vaječníka, bránia vajcovodom v ich pohybe alebo môžu vajcovod uzavrieť, a tak znemožniť posun vajíčka do dutiny maternice. Neplodnosť však môžu inými mechanizmami spôsobovať aj časnejšie štádiá endometriózy bez zrastov v dutine brušnej.
Ženu ku gynekológovi najčastejšie zavedie dlhotrvajúca bolesť. Ide o bolesť, ktorá ju sprevádza niekoľko mesiacov aj rokov, ktorá sa postupne zhoršuje a nemá príznaky náhleho zápalu. Lekár starostlivým záznamom anamnézy – pohovorom o predchorobí – vysloví podozrenie na endometriózu a odošle ženu na špecializované pracovisko na diagnostiku. V ambulantnom zariadení je možnosť rozpoznania endometriózy obmedzená len na gynekologické vyšetrenie. Na potvrdenie diagnózy je nutné vyšetrenie invazívne – operačné. Najľahšie je možné endometriózu diagnostikovať laparoskopiou5.
Liečebný postup je individuálny. Je nutné oddelene posudzovať liečbu endometriózy v súvislosti s neplodnosťou a v súvislosti s panvovou bolesťou.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu