Elektívny mutizmus alebo tiež výberový mutizmus - ide o poruchu sociálnych vzťahov, pri ktorej dieťa v určitých situáciách, pri styku s určitými osobami odmieta hovoriť. Dieťa nemá poškodený centrálny nervový systém ani orgány reči. Jedná sa o stratu reči, ktorá je psychicky podmienená a jej príčinou sú často nevhodné výchovné prístupy. O tejto poruche hovoríme vtedy, ak súvislá mlčanlivosť trvá dlhšie ako jeden mesiac po adaptácii na nové prostredie.
Ak majú deti s touto poruchou snahu, môžu byť často intelektovo na pomerne vysokej úrovni. Prospech dieťaťa môže byť uspokojivý. Je dôležité oboznámiť spolužiakov s problémom dieťaťa. Je dôležité nenútiť dieťa k verbálnej komunikácii, a tým pádom k ústnej odpovedi. Treba sa zamerať na písomný prejav dieťaťa. Žiaľ, sociálny vývin dieťaťa zaostáva. Dieťa nevie poprosiť o pomoc, nevie sa presadiť medzi spolužiakmi, nevie si vybaviť záležitosti každodenného života a trpí nedostatkom sebavedomia.
Kontakt s dieťaťom treba nadviazať nenásilnou formou. Je nutné ho verbálne aj správaním ubezpečiť, že sa ocitlo v dobrom prostredí a nebude vystavené zahanbeniu.
Poruchu je potrebné podchytiť včas. Liečba vyžaduje citlivý terapeutický prístup odborníkov - psychológ, špeciálny pedagóg v škole alebo v špecializovaných pracoviskách. Ďalej môže pomôcť i logopéd či foniater.
Metódy liečby sú napr.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu